Protestní pochod Stop vládě

Protestní pochod odborů a občanských iniciativ organizovaný platformou Stop vládě začal v úterý 22. května 2012 po poledni v Praze na Žižkově krátce po dvanácté a směřoval odtud přes magistálu k Úřadu vlády. Tam dorazil ve čtrnáct hodin. Následovaly krátké proslovy zástupců organizátorů akce a před patnáctou hodinou akce skončila. Odbory očekávaly účast asi dvou tisíc zástupců odborových svazů a občanských iniciativ. Ve skutečnosti rozpálenou Prahou v úmorném vedru a dusnu prošly čtyři tisíce lidí.

Všichni přišli dát najevo svůj nesouhlas s asociálními reformami, které vláda chystá. Přišli, aby vládě již poněkolikáté v posledních měsících sdělili, že si přejí její demisi a předčasné volby. To dokládaly jak transparenty, které s sebou demonstrující přinesli, tak i hesla, která skandovali, například „Demise, demise“, „Lžou a kradou, pryč s tou vládou“.

Před Úřadem vlády to zopakovala i moderátorka akce a místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová. „Přišli jsme sem dnes se vzkazem od sto dvaceti tisíc účastníků demonstrace 21. dubna na Václavském náměstí: předsedo vlády Petře Nečasi, ministře Kalousku, ministře Drábku a všichni další, nechceme vaše reformy! Nechceme vaši vládu! Chceme nové volby!“

Z korupce se stala vládní politika

Jan Májíček, mluvčí platformy Stop vládě, která sdružuje 75 odborových svazů a občanských iniciativ, uvedl, že budova Úřadu vlády se stala symbolem útlaku a arogance moci. „Škrtat máme kvůli tomu, abychom se zavděčili finančním trhům. Nikdo sice neví, kdo jsou, kdo je reprezentuje, kdo je zvolil. V každém případě se z nich stala mocnost, které se mají podřídit všechny státy a plnit jejich přání. Ale co je moc, to je moc. Tuto zprávu poslali do světa Řekové. Ti se rozhodli, že už nebudou poslouchat finanční spekulanty a jejich politické reprezentanty. A nepřestalo vycházet slunce, nestalo se nic. Řekové nám ukázali, že to jde jinak,“ zdůraznil. Dodal, že Nečasova vláda tvrdí, že chce zatočit s korupcí, ale sama z korupce udělala vládní politiku. „Co jiného je důchodová reforma, která má státní prostředky převést do soukromých fondů. Vidíme kupčení s pacienty, s nezaměstnanými a studenty ve všech vládních reformách. Vláda na jedné straně zhoršuje životní úroveň většiny lidí a na druhé straně dává neomezenou moc exekutorům a jejich agenturám… Svět obyčejných lidí, kteří chodí do práce, mají své rodiny a chtějí důstojný a spravedlivý život – to je náš cíl. Jedině tím, že budeme vytrvalí, pošleme všechny Kalousky a Nečasy tam, kam patří.“

Existuje návrh na zrušení 50 nemocnic

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková se na úvod svého vystoupení zeptala: „Víte, proč tu jsme? Co chceme?“ Odpovědí jí bylo mohutné skandování: Demisi! Demisi! „Proč chceme demisi? Protože současná vláda porušuje naše základní lidská a ústavní práva. Ministr Heger se tváří, že chce ve zdravotnictví pro občany jen to nejlepší. Minulý týden dokonce řekl, že nechce zdravotnictví ani privatizovat, ani ukrást. Ale jeho kolegové měli jiný názor. Pan bakalář Šnajdr řekl, že on proti privatizaci není, že ji vítá. Ke druhé části se bohužel nevyjádřil, o tom si můžeme myslet každý své. Zdraví už nebude veřejným statkem, ale má se stát něčím, s čím se dá obchodovat, něčím, co se má zaplatit. Ministerstvo zdravotnictví plánuje rozsáhlé změny. Zdravotní pojišťovny mají rozhodovat, komu zaplatí péči, jakou zaplatí péči a kolik zůstane v České republice nemocnic. Na základě jejich návrhů se může 50 nemocnic v České republice zrušit. Ministr Heger chce ekonomicky ohodnotit rok vašeho života. Pak vám vaše pojišťovna řekne, jestli se jí vůbec vyplatí vás léčit, jestli vůbec dostanete nějakou péči, či nikoliv. To v takto ekonomicky surové podobě neexistuje nikde na světě,“ upozornila Žitníková. „Všude slyšíte, že se můžete připojistit, ale nikdo neříká, že ty peníze nepůjdou nemocnicím, ale zdravotní pojišťovně, která rozhodne, jestli něco vyplatí. Reforma zdravotnictví je kšeft se zdravím a hazard nejvyššího stupně. To, že není nereálnou, je dnes vidět z jiné reformy. Většina mladých rodin, důchodců a dalších dnes na své kůži poznává dopady sociální reformy, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Sociální reforma žene lidi do bídy – to nejsou moje slova, ale slova ombudsmana České republiky!“ 

Školství má přijít o další miliardy

Dominik Forman z iniciativy Za svobodné vysoké školy připomněl, že před nedávnem protestovali studenti proti zcestné školské reformě. Vláda se zalekla a začala hledat cesty, jak jiným způsobem prosadit totéž. Školné bylo přejmenováno na zápisné, které má zatížit kapsu všem studujícím bez rozdílu. „Vytvoří bariéru pro studenty z ekonomicky slabších rodin, kteří jsou již dnes, aby se uživili, nuceni pracovat, a jejich studium tím trpí. S novým ministrem se změnila jen forma, avšak obsah zůstává stejný. Škrty se ale týkají celého resortu, který je již dnes výrazně podfinancován a v příštích letech má přicházet o další miliardy. Chceme, aby se naše školství dál propadalo až na konec evropského žebříčku? Opravdu musíme být až na posledním místě? A jak mají být škrty realizovány? Další, tentokrát drastické snížení platů, to je jedna varianta, druhou je masivní propouštění. Na tuto Sophiinu volbu nepřistoupíme! Tato vláda žene celý systém vzdělávání do katastrofy nevídaných rozměrů. Jedině my, občané této země, můžeme zabránit této tendenci. Společně to dokážeme!“

Vláda destruuje systém pomoci občanům

Zdeněk Oberreiter, předseda Odborového svazu hasičů, zdůraznil, že hasiči patří ke skupině zaměstnanců, kteří jsou reformami nejvíce a nejtíživěji postiženi. „Z denní praxe je zřejmé, že občan, který se dostane do krizové situace, ať už je to dopravní nehoda, požár či živelní pohroma, či jiná mimořádná událost, se pomoci u hasičů vždy dovolá. Tedy alespoň dosud se dovolal. Hasiči jsou vždy první, kteří poskytují pomoc. To se však může změnit. Škrty už teď znamenají, že investiční prostředky na nákup nové technikyjsou nulové, provozní prostředky na nákup nafty, hasiv a dalšího vybavení jsou na hraně udržitelnosti. Platy hasičů vláda snížila již v minulém roce a letos jejich propad pokračuje. Pokud vláda neustoupí ze svého záměru snížit rozpočet hasičů v roce 2014 na 57 % současného stavu, dojde k destrukci desetiletí budovaného systému poskytování pomoci občanům. Vláda, která se nazývá mimo jiné vládou rozpočtové rozpovědnosti, svými plošnými škrty v rozpočtech bezpečnostních sborů rezignuje na základní povinnost státu – zajistit bezpečnost občanů. Stává se vládou neodpovědnosti za životy občanů ohrožených při požárech a dalších mimořádných událostech. Stává se vládou nezodpovědnosti za zdraví a životy těch, kteří mají pomoc v co nejkratším čase a co nejúčinněji občanům poskytnout. Takovou vládu si nejen hasiči, ale celý národ nezaslouží!“

Policistů ubývá, trestná činnost neklesá

Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky popsal, že vláda snižuje už tři roky platy a počty policistů, přitom trestná činnost neklesá. Doplatí na to občané. „To stejně jako vy nechceme, a proto jsme tu teď s vámi a budeme s vámi vždycky. A ti muži a ženy v uniformách, co stojí teď okolo, sice stojí na druhé straně, ale nestojí proti vám,“ zdůraznil.

Odbory dokázaly obrovskou věc

Tereza Stöckelová z inicitivy ProAlt uvedla, že v poslední týdnech někdy, možná i dost často slýchala, že protesty nemají smysl. „Bylo nás na Václavském náměstí více než sto tisíc, požadovali jsme demisi, požadovali jsme zastavení reforem, a nic se nestalo. A spousta lidí, kteří šli na to náměstí, bylo zklamaných. Naším cílem je možná demise vlády a zastavení reforem, ale to není smysl toho, co děláme. Smysl toho, co děláme, je vytvořit novou, aktivní, informovanou, chytrou, mobilizovanou společnost, která se nenechá nachytat. Proto musíme vytrvat, a nesmíme si dělat těžkou hlavu z toho, že je demonstrace a vláda na to jakoby nereaguje. Ona na to nereaguje svým odchodem, ale moc dobře ví, že ve společnosti se něco děje, něco podstatného, a proto se bojí, proto musíme ve svých protestech vytrvat. Politika je o hájení zájmů různých skupin obyvatel, to je pravda. Ale musí to být také proces, ve kterém jsme schopni si vzájemně naslouchat, zvažovat svá hlediska, své potřeby a dávat prostor všemožným hodnotám, nejenom ekonomickému zisku a podobně. Tomuto pojetí politiky se současná vláda totálně zpronevěřila, tím, jak se chová k nám, kdo jsme na ulici, tím, jak se chová ve Sněmovně. Je pozoruhodné, že tuto roli společenského aktéra, který je schopen naslouchat různým stranám a hájit rozličné zájmy, nejenom své dílčí, omezené zájmy, jsou dnes odbory. Odbory, které vznikly jako sdružení lidí, kteří hájí svá zaměstnanecká práva, což je úplně v pořádku. Ale dnes se odbory staly něčím víc. Nehájí jen zaměstnance, hájí i nezaměstnané, hájí důchodce, hájí nemocné, hájí studenty. A to je obrovská věc, kterou české odbory v tuto chvíli dokázaly, a za to jim strašně děkuju. Takže díky, odbory! Protest má smysl a nakonec dospějeme i k tomu cíli!“

Ne občané, vláda je finančně negramotná

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS, připoměl, že se říká, že česká společnost trpí finanční negramotností – půjčky a tak dále. „Ale jestli někdo je finančně negramotný, tak je to tato vláda. Jak si mám jinak vysvětlit, že zatímco v Polsku roste HDP, zatímco v Německu roste HDP, v Rakousku roste HDP, tak u nás klesá, jen ‚díky‘ tomu, že tato vláda nic jiného nedělá, než tupě a tupě škrtá. Teď se najednou objevují názory i pravicových ekonomů, že tupými škrty se k prosperitě neproškrtáme. Kde byli, když my jsme před dvěma lety říkali, že jsou potřeba prorůstová opatření, aby ekonomika rostla a abychom nebyli v takovém srabu, v jakém jsme? Proto si tato vláda nemůže zasloužit důvěru, proto správně říkáme, že je potřeba, aby vláda podala demisi, skončila s tím, co dělá a kam vede Českou republiku. Ano, nemusíme všechno vyhrát, ale musíme pokračovat dál, aby si vláda byla vědoma, že není možné dál rozkrádat a okrádat republiku a občany tohoto státu. Jednou dojdeme k tomu, že budou muset skončit.“

 

Podobné články

Aktuality 24. 7. 2024 / 20:40

Arogance vlády vyvolala stávkovou pohotovost odborářů z veřejných služeb a správy

Arogantní přístup vlády k jednáním o platech působil, že od 24. července do stávkové pohotovosti vstoupily odborové svazy zastupující zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy sdružené v ČMKOS.

Aktuality 18. 7. 2024 / 14:42

OS odmítl návrh na zvýšení tarifů nelékařů, požaduje přepracování

Odborový svaz na dalším jednání o sjednocení platů ve zdravotnictví ostře odmítl jako zcela neadekvátní ministerský návrh na úpravu platů nelékařských zdravotnických pracovníků.

Aktuality 16. 7. 2024 / 16:24

Jak udržet v oboru zdravotní sestry a jak přilákat nové?

Pod záštitou poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové (obě za ANO) se 1. července se v Poslanecké sněmovně uskutečnil diskusní kulatý stůl o budoucnosti sesterské profese v České republice.

Načíst další
 
Napište nám