V létě je doba prázdnin a dovolených. Pro většinu z nás jde o dobu odpočinku a relaxace, přesto ale ani o prázdninách odborová práce neustává a řeší se ožehavé problémy současnosti. Právě proto se 31. července 2020 v budově Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v Praze uskutečnila schůzka sekce lázeňství. Jednání sekce zahájila její řídící Libuše Pavlíková, která přivítala hosty, a to předsedkyni Dagmar Žitníkovou a místopředsedkyni Janu Hnykovou.
V úvodu jednání sekce předsedkyně OS Dagmar Žitníková podrobně informovala přítomné o aktivitách OS za období koronavirové pandemie. V nelehkých dobách, kdy nebylo jasné, jak se bude situace vyvíjet, se pozornost soustředila na zajištění pomoci všem, kteří ji potřebovali. Velká pozornost byla po celou dobu nouzového stavu i bezprostředně po něm věnována rovněž zajištění informovanosti. To bylo důležité i proto, že se situace vyvíjela a bylo nutné mít stále aktuální informace.
Následovala diskuse na téma programu podpory zaměstnanosti Antivirus, který umožnoval zaměstnavatelům překlenout nejtíživější období. Pozornost jsme věnovali také podpoře lázeňství programem Ministerstva pro místní rozvoj prostřednictvím voucherů na lázeňskou léčbu a péči. K tomu předsedkyně Dagmar Žitníková sdělila, že o tyto vouchery je mezi veřejností značný zájem. Kapacita lázní je však již téměř vyčerpána, a proto by bylo vzhledem ke stávající situaci optimální prodloužit platnost čerpání zakoupených voucherů alespoň do poloviny roku 2021. To by znamenalo velkou pomoc pro lázně, které byly zasaženy následky koronavirové pandemie skutečně velmi značně a jejich rozjezd je proto pořád velice obtížný, což přináší dopady i do řad zaměstnanců lázní. Současnou obtížnou situaci se snaží řešit také kompenzační vyhláška Ministerstva zdravotnictví.
Následně se rozvinula široká diskuse, ve které jsme si navzájem sdělili své poznatky. Situace v jednotlivých lázních se opravdu lišila, obecně lze říct, že hůře na tom byly lázně řízené soukromými subjekty. Někde využili možností programu Antivirus, někde propouštěli, někde se domluvili na čerpání části dovolené. Nyní se lázně velmi pomalu rozjíždějí.
V současné době je lázeňská klientela složena převážně z tuzemských klientů. Zahraniční klientela, přinášející lázním vyšší výdělky, prakticky není. V lázních chybějí pracovníci některých profesí, kteří odešli do „bezpečnějších“ firem, které nebyly ohroženy následky nouzového stavu. Koronavirová pandemie z letošního jara jasně prokázala, že lázně nejsou schopné konkurovat ve výši mezd jiným sektorům. Jednoznačně je tedy nutné řešit nejen odměňování, ale také další benefity pro zaměstnance.
Na závěr se přítomní shodli, že je potřeba řešit situaci v lázních systémově. Z tohoto důvodu bude připravena k vyjednávání kolektivní smlouva vyššího stupně. Na této důležité smlouvě se v současné době stále pracuje. Vedení odborového svazu navrhne setkání u kulatého stolu, a to jak se zástupci zaměstnavatelů, tak zástupci Ministerstva zdravotnictví. Bude zapotřebí najít shodu i se zaměstnavateli ze soukromých firem, kde je situace nejtíživější.
Červencové jednání sekce lázeňství splnilo svůj účel. Vyměnili jsme si řadu informací a zkušeností a v tomto duchu hodláme pokračovat i nadále. Jedině společným úsilím je možné dospět k úspěchu v prosazování našich oprávněných požadavků. Vždyť přece lázně přece jsou „rodinné stříbro“ České republiky a mohou všem, kteří potřebují potřebnou odbornou péči, pomoci ze zdravotních potíží díky unikátním léčivým zdrojům v podobě termální vody nebo bahna a tělesnému cvičení, bez nadměrného používání léčiv. Přijít o české lázně, nebo je nechat stát „na vedlejší koleji“ – to by byla neomluvitelná chyba. A takové chyby se nesmíme dopustit.