Tripartitní pracovní tým pro sociální otázky o připravované legislativě

Aktuální stav novely zákona č. 108/2006 Sb., vývoj přípravy legislativy k sociálně-zdravotní péči a teze nového zákona o sociálním podnikání byly na programu jednání tripartitního pracovního týmu pro sociální otázky (sociální tripartita), které se konalo 20. března na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Byly sděleny také informace z dotačního řízení programu B, bod profesní zákon o sociálních pracovnicích byl z časových důvodů stažen z jednání.

Za odborový svaz se jednání účastnily předsedkyně Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Jana Hnyková a vedoucí právního a sociálního oddělení Ivana Břeňková.

V březnovém Bulletinu jsem podrobně popsala připomínky odborového svazu k novele zákona o sociálních službách. Na jednání pracovního týmu byly zopakovány návrhy změn v novele zákona a úpravy, které vypluly z podaných připomínek. Například materiálně-technický standard by se měl vztahovat pouze na nově zřízené služby. Personální standard by měly mít pouze pobytové služby. Připomínky by měly být vypořádány během března 2023. Následně byla sdělena informace, že účinnost novely se posouvá na 1. 1. 2024. Uvidíme, až budou vypořádány připomínky, ke kterým se budeme muset za náš odborový svaz znovu vyjádřit, pokud nebudou přijaty. Novelu zákona budeme bedlivě nadále sledovat a připravovat se na přesvědčování poslanců, aby vyjmuli personální standard z novely zákona. To je pro nás zásadní, pokud nechceme dopadnout jako ve zdravotnictví.

Sociálně-zdravotní péče

V dalším bodě se projednávalo řešení vývoje legislativy v přípravě poskytování sociálně-zdravotní péče. Pro plnění společných úkolů v oblasti sociálně-zdravotní byla zřízena pracovní skupina složená ze zástupců MPSV, Ministerstva zdravotnictví a přizvaných partnerů, která pravidelně zasedá a řeší přípravu změn v této oblasti. Na veřejném slyšení 15. března 2023 tato skupina představila návrh řešení, které odbory, poskytovatelé sociálních služeb a zástupci dlouhodobé péče v nemocnicích odmítli.

Svoje zamítavé stanovisko odbory zopakovaly na jednání pracovního týmu. Změny, které byly připravené, by nejen měly vysoké nároky na finanční prostředky do pobytových zařízení sociálních služeb z hlediska investic a zajištění péče, ale měnily by se i vztahy mezi poskytovateli a pojišťovnami. Odbory mají velké obavy z rozkolísání celého systému a o jeho stabilizaci. Zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí vyvíjí stále tlak na sociální partnery, aby tato změna byla přijata, jinak nebude Česká republika moci čerpat finanční prostředky z Národního plánu obnovy.

Odborový svaz zaslal ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi dopis se stanoviskem k sociálně-zdravotnímu pomezí a svoje připomínky znovu zopakoval na jednání pracovního týmu. Materiál, který byl zaslán, odborový svaz považuje za neúplný. Nebyla zpracovaná důvodová zpráva, nebylo vypočteno, kolik tyto změny budou stát. Vypracování návrhu právní úpravy oblasti dlouhodobé péče chce pracovní skupina předložit do 30. 4. 2023 na vládu a předpokládaný termín nabytí účinnosti právní úpravy má být od 1. 1. 2024, což odborový svaz považuje za naprosto nereálné.

Zákon o sociálním podniku

V dalším bodě byly představeny základní teze zákona o sociálním podniku. Sociální podnik by mohla provozovat fyzická, nebo právnická osoba. V podniku by se vykonávala hospodářská činnost soustavně, samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Měla by plnit veřejný nebo komunitní zájem, buďto svou činností nebo zaměstnáváním osob se specifickými potřebami nebo osob se zdravotním postižením. Více než 50 % z dosaženého zisku by byla povinna použít k podpoře společensky prospěšných cílů nebo jako vklad do vlastního rezervního fondu za účelem vlastního rozvoje. Podnik by se měl registrovat na MPSV a měly by vzniknout různé typy registrovaného sociálního podniku.

– Registrovaný prostupný sociální podnik by měl zaměstnávat osoby se specifickými potřebami a podporovat jejich integraci na trh práce a do společnosti.

– Registrovaný stabilizační sociální podnik by měl umožnit stabilní pracovní uplatnění osob starších 55 let a osob se zdravotním postižením.

– Registrovaný smíšený sociální podnik by měl zaměstnávat osoby, které spadají do výše zmíněných sociálních podniků.

– Posledním typem by měla být sociální farma. Měla by být prostupná, stabilizační nebo smíšený podnik, který je provozován zemědělským podnikatelem.

K tomuto materiálu měl odborový svaz připomínky, které se vztahovaly k finančním dopadům a registraci sociálních podniků. Materiál nebyl předložen v paragrafovém znění s důvodovou zprávou a finanční náročností. Pracovní tým přijal závěr k projednávanému bodu, že byly vyslechnuty informace o záměru vzniku sociálního podniku.

Odborový svaz se vznikem právní úpravy sociálního podniku obecně souhlasí. K návrhu se konkrétně vyjádří, až obdrží paragrafové znění.

Odborový svaz znovu zdůraznil, že trvá na dodržování legislativních pravidel. Součástí předloženého návrhu zákona musí být důvodová zpráva a finanční dopady (RIA).

Dotační řízení Programu B

V posledním bodu programu se projednala informace k připravovanému dotačnímu řízení Programu B, kde se poskytují dotace ze státního rozpočtu poskytovatelům sociálních služeb s nadregionálním či celostátním charakterem pro rok 2023. Požadavek na dotaci od poskytovatelů přišel ve výši 1 815 488 913 Kč. Po odečtení zbytných nákladů zůstal požadavek ve výši 1 718 492 792 Kč a částka vyčleněna na rozdělení je ve výši 1 520 210 324 Kč. Vše se projedná na dotační komisi 24. března 2023.

Na rok 2024 se budou podmínky poskytování dotace z Programu B měnit. Do programu by měly být zahrnuty sociální služby, které budou splňovat podmínky, které se stanoví a dojednají s kraji. Jedna ze základních podmínek, kterou musí splňovat, je nadregionální působnost.

***

Odborový svaz navrhl jako body programu na příští jednání pracovního týmu řešení personální stabilizace zaměstnanců v sociálních službách, navýšení platů a mezd v sociálních službách v roce 2023 a vznik benefitů pro zaměstnance v sociálních službách, které by zvýšily atraktivitu práce v sociálních službách. Tripartitní pracovní tým pro sociální otázky bude jednat 11. května 2023.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 17. 4. 2025 / 17:44

Sociální tripartita řešila odměňování i legislativu

Ve středu 16. dubna 2025 se na MPSV konalo pod novým vedením vrchní ředitelky Sekce rodinné politiky a sociálních služeb Mgr. Petry Zdražilové zasedání Pracovního týmu RHSD ČR pro sociální otázky.

Aktuality 26. 3. 2025 / 13:50

Výbor sekce probral legislativu a naplánoval on-line jednání

V pondělí 10. března se za účasti předsedkyně OS Dagmar Žitníkové a místopředsedkyně Jany Hnykové sešel výbor sekce sociál na plánovaném jednání.

Aktuality 25. 3. 2025 / 14:17

Novela vyhlášky č. 505/2006 Sb. – nejdůležitější změny

Od 1. března 2025 byla uvedena v účinnost novela vyhlášky č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách.

Načíst další
 
Napište nám