Když vláda zapomene na záchranáře aneb Konference Středočechů

Oblíbená historická Kutná Hora, zapsaná na seznam UNESCO, na počátku roku 2024 (24. ledna) přivítala 82 delegátek a delegátů výroční konference odborů středočeské záchranky, tentokrát to byla dokonce konference volební. Přijeli i milí hosté, hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková, statutární zástupce hejtmanky Ing. Pavel Pavlík, za odborový svaz vedoucí právního a sociálního oddělení Ing. Ivana Břeňková a vedení záchranky v čele s ředitelem MUDr. Pavlem Rusým. A jednat bylo opravdu o čem.

Během slavnostního zahájení si všichni připomněli 20 let od sjednocení okresních organizací do společné odborové organizace středočeské záchranky. Byly předány pamětní listy Zlatý záchranář panu Bohuslavu Zejdovi z Mělnicka a Jindřichu Hoškovi z Hořovicka. Nastala i dojemná chvíle, kdy všichni zúčastnění poslali posilující pozdravy vážně nemocnému zakladateli organizace a současnému předsedovi sekce seniorů Richardu Žemličkovi přímo do nemocnice.

Delegáti konference si postěžovali, jak na záchranáře na Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu práce a sociálních věcí zapomněli, když prostřednictvím dodatků úhradové vyhlášky navyšovali finance na platy a mzdy zdravotníků poskytujících lůžkovou péči. Přitom práce na zdravotnické záchranné službě byla vždy definována jako práce obdobná akutní lůžkové péči. Čekali jsme tedy podobnou starost o záchranky jako o nemocnice. Bohužel nic, v úhradové vyhlášce o záchranné službě ani čárka. Naštěstí žádost a prosba konference na zřizovatele středočeské záchranky o navýšení našich platů v roce 2024 nezůstala bez odezvy a vyjádření statutárního zástupce hejtmanky Středočeského kraje Pavla Pavlíka vyznělo velice slibně. Toho si vážíme.

Několik odborných prezentací předneslo vedení středočeské záchranky v čele s ředitelem Pavlem Rusým, který přítomné kromě jiného informoval o investicích v roce 2024, o mzdových opatřeních včetně navýšení zvláštních příplatků, osobních hodnocení či čtvrtletních odměn a také o pokračující digitalizaci provozu a prohlubující se spolupráci s nemocnicemi Středočeského kraje a hlavního města Prahy.

Hejtmanka Petra Pecková velice podrobně vyložila všechny záměry, které se záchrankou má Středočeský kraj, jak stran investic do rekonstrukce současných stanovišť či výstavby nových, tak nákupu sanitek a jejich vybavení včetně možnosti využívat ECMO protokol (tzv. umělá plíce). Zajímavé byly informace o opatřeních, která již Středočeský kraj provádí po zkušenostech s nešťastnou tragickou střelbou v prosinci 2023 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Paní hejtmanka poděkovala všem zaměstnancům záchranné služby za jejich náročnou a složitou práci.

Ivana Břeňková rovněž poděkovala všem odborářům středočeské záchranky, jejichž základní organizace překonala hranici 350 členů, a informovala o dění v odborovém svazu. Také o jednáních na tripartitě, na úrovni evropské i světové centrály odborových svazů veřejných služeb. Odpověděla na četné dotazy ohledně novely zákoníku práce a kromě jiného vysvětlila pojem „24hodinový nepřetržitý výkon práce“ (nejedná se 24hodinovou směnu, ale o maximálně 12hodinovou směnu, na kterou může navazovat až 12 hodin práce přesčas za určených podmínek). Diskutovalo se také o dalších změnách v pracovním právu, které se na nás chystají od poloviny roku 2024. Povedená byla ironická poznámka jednoho z delegátů: „Nějak se mi nedaří pochopit, že by ty změny byly ku prospěchu zaměstnanců.“

Diskuze se protáhla až do odpoledních hodin. Odbory dlouhodobě podporují stanovisko odmítající rušení malých a středních nemocnic. Kromě jiného je centralizace pro naši zemi problém, který prohlubuje rozdíly mezi velkými městy a venkovem, a to se všemi důsledky, včetně politických. Rušení malých nemocnic dělá z menších měst a městeček vesnice. Pro naše pacienty je nepochopitelné, proč by s běžnými úrazy a nemocemi museli pokaždé vážit mnohdy strastiplnou cestu do superspecializované velké nemocnice.

Jelikož v médiích se objevují informace o různých finančních částkách pro zdravotnictví, a to cca od 7 % do 9,8 % hrubého domácího produktu, bylo by dobré, aby odborový svaz tyto údaje pro srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie průběžně verifikoval.

Ve svém usnesení konference požádala odborový svaz, aby se zasadil o navýšení částek zvláštních příplatků (nařízení vlády č. 341/2017 Sb.), které již mnoho let nebyly valorizovány. Rovněž vyzýváme k prosazování zvláštních příplatků pro operátorky zdravotnického operačního střediska (dispečink).

V neposlední řadě zasíláme uznání a poděkování vedení odborového svazu za odbornost a zdravou bojovnost při prosazování zájmů záchranářů a všech zaměstnanců ve zdravotnictví. Držme si palce i nadále!

MUDr. Jiří HAVLOVIC, předseda ZO OSZSP ČR Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje

Foto autor

Podobné články

Aktuality 2. 12. 2024 / 19:13

Obrovský příklad lidskosti: dárkyně krve kolegyně Petra

V každé společnosti se najdou lidé, kteří tiše a nenápadně pomáhají druhým. Jednou z nich je naše kolegyně Petra Linhartová z Domova Severka Jiříkov, která pravidelně daruje krev již několik let.

Aktuality 23. 11. 2024 / 7:14

Jednání odborářů ze zdravotnických zařízení AGELu

V malebném prostředí penzionu Beskydka se na dvoudenním jednání ve dnech 21. a 22. listopadu sešli odboráři z odborových organizaci působící ve zdravotnických zařízeních společnosti AGEL.

Aktuality 22. 11. 2024 / 6:39

Volby nového výboru ZO v Uherskohradišťské nemocnici

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se v Uherskohradišťské nemocnici a. s. konaly řádné volby nového výboru odborové organizace.

Načíst další
 
Napište nám