Sekce pro práci s členskou základnou – plnění programu OS od IX. sjezdu OS do 30. 6. 2024

Činnost sekce pro práci s členskou základnou se v uplynulém období vyvíjela dynamicky. Po sjezdu byl garantem sekce za výkonnou radu OS jmenován Jan Šusta, řídícím sekce Vít Přibylík. Členy výboru sekce jsou Vojtěch Burda, Zuzana Sargová, Miroslav Vácha. O uvolnění požádaly kolegyně Andrea Drexlerová a Ludmila Šromotová pro časovou zaneprázdněnost. Nově byl do vedení sekce jmenován Jan Ševců. Pokračuje spolupráce s místopředsedou Lubomírem Franclem, jakožto správcem programu členské evidence Trewis, na poli mezinárodním s Ivanou Břeňkovou.

Sekce zaměřuje činnost přímo do jednotlivých ZO. Poskytnutí propagačních materiálů prostřednictvím cloudu se osvědčilo. Byla navázána spolupráce s Lukášem Němcem z ČMKOS, která vyústila v širší podporu naší činnosti ze strany ČMKOS. Je zahájena komunikace s regionálními manažery, sběr informací o potřebách vzdělávání členské základny.

V roce 2023 byl Vojtěch Burda zařazen do projektu podpory náboru financovaného prostřednictvím Evropské federace odborových svazů (EPSU) ze švédských zdrojů. Projekt potrvá tři roky a umožňuje uvolnit pracovníka na plný úvazek.

V březnu proběhlo setkání s Agnieszkou Ghinararu, zástupkyní EPSU, kde byly upřesněny záměry projektu, plán činnosti, definice cílů. Během roku byla sbírána data o fungování vybraných ZO, jejich výchozí možnosti, zpracována doporučení a poskytováno poradenství a podpora. Cílem bylo vytvořit manuál doporučení pro efektivní nábor v různých podmínkách působení jednotlivých ZO. Komplikací je roztříštěnost zájmů a koncepce jednotlivých ZO, což vnímá i EPSU. Na druhé straně je to prostor pro hledání společných zájmových bodů a jejich realizací posílit vědomí o odborovém svazu. Je doporučeno vytvořit k funkcionářům ještě síť aktivistů přímo na jednotlivých pracovištích, pracovat na vzdělávání členů v oblasti komunikačních dovedností a schopnosti „prodat“ práci odborů.

V květnu 2023 se konalo setkání s odboráři z EPSU a byly prezentovány naše záměry, konzultovány možnosti spolupráce a sdílení dobré praxe.

Strukturovanými rozhovory je zjištěna špatná informovanost členů o činnosti OS. Zaměření na komunikaci a export informací mezi členy se ukazuje jako stěžejní problém, který je nutno řešit na všech úrovních fungování OS i ZO. Členové nemají informace, pro nečleny jsme neviditelní. Z hlediska náboru je důležité zaujmout, „prodat“ práci OS a získat nové členy. Měření dopadu informačních kanálů OS (web, Bulletin, e-mail, FB).

Slovenský odborový svaz zdravotnictví a sociálních služeb projevil zájem o činnost v oblasti náboru. V červnu 2023 Vojtěch Burda a Vít Přibylík navštívili vzdělávací akci kolegů na Slovensku, která přinesla výměnu zkušeností a ukázala, že problémy máme podobné, a také, že si nastupující generace uvědomuje potřebu silných odborů. Slovenští kolegové kladou velký důraz na sociální sítě, komunikaci s jednotlivými generacemi a vzdělávání aktivistů v ZO. Daří se jim oslovovat generaci 25+ velmi úspěšně.

Jan Ševců požádal o uvolnění z vedení sekce pro časovou zaneprázdněnost.

V rámci získaných dat z rozhovorů v jednotlivých ZO, které byly součástí projektu, byly zjištěny tyto zásadní oblasti k dořešení:

  • evidence členů, jejich kontaktů a používání programu Trewis,
  • nešíření informací dál k členům,
  • možnosti šíření informací (letáky, sociální sítě, web),
  • individuální benefitní programy jednotlivých ZO a jejich možnosti. Aktualizace svazových letáků s benefity,
  • duální členství,
  • oslovování nových zaměstnanců (v ZO nemají informaci o zaměstnancích, kteří nově nastoupili),
  • povinnosti členů orgánů ZO,
  • zpětná vazba od členů je nutná,
  • vytížení výborů, potřeba budovat týmy aktivních členů.

V letních měsících roku 2023 je definován obsah vzdělávacího portálu, který se nakonec vyvinul ve spuštění intranetu, který slouží i jako vzdělávací portál. A právě téma náboru a organizování se stalo prvním tématem, které bylo zpracováno do podoby jednoduchého videokurzu. Přináší poznatky ze strukturovaných rozhovorů, ale i dobrou praxi ze zahraničí. Jeho cílem je příprava odborové organizace pro úspěšný nábor a organizování.

Vzdělávací akce Síla odborů pořádaná ve Znojmě z aktivit ZO se ukazuje jako životaschopný model. ZO se podílejí na financování akce, OS poskytuje lektory. Žádaná témata a kvalitní lektoři jsou ukázkou dobré praxe, ale i důkazem, že odborové vzdělávání může být atraktivní a žádané. Skutečně pomáhá lidi aktivizovat a mnozí účastníci se později aktivně zapojili do činnosti svých odborových organizací.

Na podzim se v Praze uskutečnila i první vzdělávací akce, která byla zaměřena výhradně na nábor a organizování, její uskutečnění bylo možné díky finančnímu a lektorskému zajištění ze strany EPSU. Účastníci byli seznámeni s technikami organizování a celkově jiným pojetím odborové práce. Práce, kdy se odbory snaží potlačit svou roli servisní organizace a aktivizují zaměstnance ke společné akci.

FB skupina „Přidej se“ se aktivně rozrůstá, je zpracováno vydání Newsletteru, což jsou další informační kanály s měřitelným dosahem. Získaná data ukazují, že na komunikaci je nutno intenzivně pracovat, že nefunguje tok informací. Současná forma Newsletteru je pilotní formou, která bude na konci roku 2024 vyhodnocena a případně upravena. Pro testovací vydávání Newsletteru, letáky a další propagační předměty (viz níže) se nám podařilo získat finanční podporu EPSU.

Z informací ZO vyplynulo, že je problém se zastupitelností a vytížeností funkcionářů. Aktivní jedinci jsou zahlceni objemem práce, v sektoru není běžné uvolnění pro výkon funkce a dobrovolnictví není atraktivní pro přetížení zaměstnanců. Zde je prostor pro vyjednání si odpovídajících podmínek pro výkon funkce tak, jak je to běžné v jiných sektorech. Druhým problémem je neinformovanost členů. Informace se nedostávají ke členům, ti se potom neorientují v problematice.

Je vytvořen náborový leták a leták vysvětlující pojmy používané v odborové práci. Oba dokumenty lze veřejně šířit a jsou k potřebám ZO i OS.

Rok 2024 započal jednáním se zástupci EPSU Agnieszkou Ghinararu a Gregem Thompsonem, je shrnuta dosavadní činnost a práce na projektu. Problémem je tok informací, vytváření aktivních individualit. Nedaří se tvořit aktivní týmy v jednotlivých ZO, což je důležité pro dlouhodobou udržitelnost. Je doporučeno více ukazovat dosažené úspěchy a ukázat veřejnosti činnost odborů. Důležité je poučit se z chyb a tyto neopakovat, ale přiznat je.

Do výboru sekce je jmenována Natálie Rokytová.

V březnu se Vojtěch Burda a Zuzana Sargová zúčastnili setkání s polskými odboráři svazu Solidarita, kde představili náš projekt a získali informace o fungování odborů v Polsku. Tam je uvolňování funkcionářů dáno zákonem, podobně jako na Slovensku. Velkou inspirací byl systém oceňování odborových organizací, které jsou úspěšné právě v oblasti organizování.

V březnu také proběhlo setkání s vedením OS ke komunikaci v rámci OS. Byl představen projekt spolupráce se studenty Vysoké školy báňské (VŠB), kdy cílem je získat nezatížený pohled mladé generace na odbory a možné cesty a témata komunikace s nastupující generací.

Nástroje použitelné k efektivní komunikaci:

  • používání sociálních sítí,
  • marketingové akce/kampaně (výhody členství, nábor, aktuální dění),
  • aktivní propagace OS,
  • ovlivňování veřejného mínění (tiskové konference, mediální výstupy, podcasty, opět sociální sítě),
  • zaměřit se na potenciální mladé členy z řad studentů, absolventů, mladých zaměstnanců,
  • zlepšit informovanost členů a jejich znalosti a dovednosti – Bulletin, e-learning, podcasty, videa,
  • zdokonalit šíření informací elektronickou cestou (nejen adresně členům, ale i využitím sociálních sítí).

Výstupy dat měření návštěvnosti komunikačních kanálů ukazují nutnost propojení webu OS a FB OS. Prosincová kampaň ukázala, že jsme schopni oslovit velmi širokou veřejnost (video Ludmily Šromotové oslovilo 3 miliony uživatelů FB a ve stejné době se zvedla návštěvnost webu OS přibližně 6-7x).

Díky této spolupráci máme soubor doporučení, která by měla pomoci odborovému svazu získat silnou pozici nejen na sociálních sítích, ale především šířeji ve veřejné debatě oslovit i nastupující generace. Nyní víme, že komunikace je zásadní komponentou úspěšné budoucnosti odborového svazu. Zároveň nám byla dána otevřená zpětná vazba – potřebná změna bude vyžadovat zásadní posun a nelze ji zvládnout výhradně svépomocí.

Kampaně na ZZS poskytly zpětnou vazbu z dotazníkového šetření. Data ukazují, že zpětná vazba od všech zaměstnanců, tedy nejen členů, je velmi důležitá a umožňuje se soustředit na problémy, které skutečně zaměstnance trápí. Tedy že může být rozdíl mezi vnímáním situace z pozice výborů a z pozice ostatních zaměstnanců.

Natálie Rokytová na kongresu EPSU v Bukurešti představila náš projekt a přivezla informace o fungování odborů v zahraničí, kdy důraz je kladen na pravidelný informační tok na sítích, což nelze dělat svépomocí, aktivní roli samotných členů.

V červenci se Vojtěch Burda zúčastnil konference v UK. Přesněji akce “New organising conference”, kde společně s kolegy z dalších zemí vedl jeden ze vzdělávacích bloků. Akce se zaměřuje na organizování nejen zaměstnanců, ale obecně participaci lidí na tzv. občanské společnosti. Účast byla možná i díky pozvání a podpoře EPSU.

V červenci se Šárka Pohanková a Vojtěch Burda zúčastnili prvního setkání ze série vzdělávacích akcí v oblasti náboru a organizování. Tato první akce se uskutečnila v Bělehradě a měla za cíl obecné seznámení s problematikou. Další termíny již budou zaměřeny na kvalitní školení odborových organizátorů a realizaci takového vzdělávání na půdě odborových organizací. Série těchto školení potrvá do konce roku 2024, ale již v průběhu tohoto roku budou paralelně probíhat školení aktivních odborových organizací v ČR. Cílem je přenést vybrané techniky organizování na samotná pracoviště. Právě tato školení přinesla velké úspěchy v Polsku, kde díky nim, a také aktivitě lidí v daných odborových organizacích, dokázali získat 1000 nových členů.

Sekce navrhla oceňování úspěšných odborářů jako ujištění lidí, že jdou správným směrem. První ocenění by měla být předána na podzimních krajských konferencích a celostátní konferenci.

Naše činnost byla, na základě žádostí EPSU, opakovaně prezentována na mezinárodní úrovni. Je tedy ze zahraničí kladně hodnocena a náš odborový svaz je i aktivně propagován jako organizace, která udržitelnou budoucnost odborového hnutí bere vážně.

Zastavení propadu členské základny je důkazem, že opatření mohou fungovat. Nyní je nutné v každé ZO zavést navržené postupy do praxe. Zásadní bude zavádění získaných doporučení na úrovni svazu, vytváření týmů aktivních členů přímo v odborových organizacích a jejich kvalitní proškolení a další metodická pomoc.

Vít PŘIBYLÍK, řídící sekce

Podobné články

Aktuality 7. 10. 2024 / 13:55

Mapování – nepostradatelná součást odborového organizování

Krátili jste si někdy dlouhou chvíli takzvanou „námořní bitvou“? Pamatujete tu hru? Princip byl jednoduchý.

Aktuality 14. 9. 2024 / 8:34

Mladí odboráři ze šesti zemí jednali v Praze o náboru dalších členů

Mladí odboráři (do 35let věku) ze šesti zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Dánsko a Česko) se sešli ve dnech 1. a 2. září v pražském Hotelu Olšanka.

Aktuality 14. 9. 2024 / 7:05

Odbory – to není hra pro jednoho hráče

Nemůžete vše dělat sami. Vždy je potřebné mít celý tým. A ještě lépe je mít doslova partu kamarádů. Odbory jsou vaše komunita, váš tým superhrdinů.

Načíst další
 
Napište nám