Zajímavé seznámení s fungováním sociální péče ve Finsku

Ve dnech 5. a 6. září 2024 jsem dostala nabídku, abych spolu s delegací ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky navštívila Finsko. Při návštěvě jsem se seznámila s finskými změnami ve fungování systému sociální péče a sociálního dialogu. Finsko se pustilo do razantní změny v oblasti poskytování a financování sociálních služeb. Sociální a zdravotní služby byly před reformou roztříštěné a vláda chtěla efektivně využívat finanční prostředky na jejich poskytování a nakupovat služby pro klienty. Vzniklo 22 regionů SOTE, kde je úřad, kam se lidé, kteří potřebují péči, pomoc, podporu, obracejí nejen s žádostí o dávky, ale jsou jim doporučovány a nabízeny sociální služby.

  • Při naší cestě jsme se setkali nejen se zástupci Ministerstva ekonomických záležitostí a zaměstnanosti, ale i se zástupci Ministerstva sociálních věcí a zdravotnictví.
  • Navštívili jsme finskou státní zdravotní a sociální pojišťovnu Kela a byla nám představena její činnost.
  • Na helsinské radnici jsme se seznámili s řešením otázky bezdomovectví a správou bytů pro tyto občany.
  • V rámci programu jsme navštívili Finskou asociaci soukromých poskytovatelů péče Hali, soukromý pečovatelský dům Harmonia, který spadá pod největšího soukromého poskytovatele sociálních služeb Attendo.

Změny, které Finsko nastavilo, se postupně zavádějí do praxe a vyhodnocují, hodně jim napomáhá digitalizace v dané oblasti, která má usnadnit lidem pomoc, kterou potřebují.

Osobně jsem se těšila na setkání se zástupci odborových organizací působících v sociální a zdravotní oblasti, ale také na informace o odborové organizovanosti a benefitech pro zaměstnance. Odborová organizovanost byla v roce 2021 55 % v roce 2022 64 % všech zaměstnanců. Vyjednává se na úrovni tripartity, kde se projednává nejen legislativa, ale i podmínky pracovního trhu, například jak zlepšit klid pro práci, rozšíření kolektivní smlouvy, popřípadě řešení smírčího jednání a další. Na druhé straně se tam zpřísnily podmínky pro konání nelegální stávky. Finsko je na 8. místě v rovnoprávnosti na pracovním trhu v EU. Od roku 2006 mají ženy a muži na stejné pozici stejný plat.

V rámci setkání s Finskou asociací soukromých poskytovatelů péče HALI jsme se potkali i se zástupci odborových organizací Tehy a SuPer, které zastupují zaměstnance v sociálních a zdravotních službách. Mají zde uzavřené kolektivní smlouvy vyššího stupně v průměru na 2-2,5 roku, ale nevylučují se i kolektivní smlouvy uzavřené mezi poskytovatelem a odborovou organizací.

Hlavní představitelky odborových organizace mají za cíl sjednotit odměňování ve všech regionech na stejnou úroveň, protože i zde existuje různá výše odměňování v sociální a zdravotní oblasti. Ještě se potýkají s rozdílnou výší ve státním a soukromém sektoru. Například v roce 2022 bylo navýšení platů ve státním sektoru o 6 % a v soukromém pouze o 2,5 %.

V sociálních službách pracují pečovatelky rozdělené do čtyř skupin, tomu odpovídá odměňování, kompetence a vzdělání. V první skupině poskytují pečovatelky základní péči, v druhém stupni poskytují základní péči a podávají léky, ve třetím stupni pracuje pečovatelka samostatně na příjmu, měří například fyziologické funkce, a ve čtvrtém stupni jsou zařazeny pečovatelky, které řídí a organizují práci ostatních zaměstnanců. Plat se skládá ze základního platového tarifu, příplatků a osobního ohodnocení. Pro příklad uvádím, že v první skupině pracuje pečovatelka, která vykonává základní péči s průměrným platem 42 000 eur za rok, včetně příplatků osobního ohodnocení. Průměrná výše příplatku se pohybuje od 0 do 500 eur.

Moc se mi líbilo ve společnosti Attendo a jeho zařízení Harmonia, které se specializuje na seniory a osoby s poruchou paměti. Celkově ve společnost Attendo pracuje 17 tisíc zaměstnanců a poskytují péči 12 tisíc klientům. Vedle pobytových služeb poskytují i kuchyňské služby, uvaří 23 milionů jídel ročně.

Hlavní heslo zaměstnavatele je: spokojený zaměstnanec, spokojený klient. Prohlídka zařízení mi připomněla naše pobytová zařízení v České republice a nemáme se za co stydět. Možná jsem tiše záviděla přístup ředitelky k zaměstnancům, ten mi u některých ředitelů v České republice chybí.

Tak jako stárne populace v České republice, stárne populace i ve Finsku, zaměstnanců je nedostatek. Tento nedostatek řeší náborem zaměstnanců na Filipínách. Ředitelka domova Harmonie popsala první zkušenosti s reformou SOTE a dopady do poskytování sociálních služeb. Jsou stanovena kritéria poskytování sociálních služeb a uzavírá se smlouva se společností.

Dvoudenní program byl nabitý nejen setkáními s lidmi ze sociální oblasti, ale také informacemi, které vedly k porovnávání se systémem v České republice. Celou dobu nás doprovázel velvyslanec České republice ve Finsku Adam Vojtěch spolu se zaměstnanci velvyslanectví. Program byl výborně připravený a vše na sebe navazovalo, za to všem, kteří se na organizaci podíleli, patří velké poděkování.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 14. 9. 2024 / 8:43

Mladí odboráři ze šesti zemí jednali v Praze o náboru dalších členů

Mladí odboráři (do 35let věku) ze šesti zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Dánsko a Česko) se sešli ve dnech 1. a 2. září v pražském Hotelu Olšanka.

Aktuality 13. 5. 2021 / 14:57

O pandemii s rakouskými a slovenskými kolegy

Setkání zástupců OS veřejných služeb z Rakouska, Slovenska a České republiky se konalo on-line 18. března 2021, v době nouzového stavu.

Aktuality 19. 1. 2021 / 20:25

Náš OS pomohl libanonským kolegům

Na odborové svazy se obrátila EPSU a světová centrála těchto OS (PSI) s výzvou o pomoc pro libanonské odborové svazy přidružené v PSI.

Načíst další
 
Napište nám