Zaručený plat v roce 2025

Dne 1. 8. 2024 nabyla účinnosti novela zákoníku práce, kterou se do českého právního řádu zavádí řada novinek v oblasti odměňování zaměstnanců: zrušení zaručené mzdy, respektive nahrazení dosavadní právní úpravy zaručené mzdy nově zaručeným platem, a valorizační mechanismus minimální mzdy.

Tento článek se věnuje zrušení zaručené mzdy, respektive nahrazení dosavadní právní úpravy zaručené mzdy nově zaručeným platem. Novela zákoníku práce přinesla zrušení zaručené mzdy pro podnikatelskou sféru, tedy pro zaměstnavatele odměňující zaměstnance v pracovním poměru mzdou. V praxi se zrušení zaručené mzdy projeví až od 1. 1. 2025, jelikož přechodná ustanovení zákona, který tuto právní úpravu zrušil, zachovávají její použití podle znění zákoníku práce před 1. 8. 2024 a podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, až do konce roku 2024. Do konce roku 2024 tedy i zaměstnavatelé v podnikatelské sféře musí poskytovat doplatek ke mzdě do výše příslušné nejnižší úrovně zaručené mzdy, pokud by mzda této výše nedosahovala.

Dosavadní právní úprava zaručené mzdy tak byla nově nahrazena právní úpravou zaručeného platu. Nová právní úprava zaručeného platu se vztahuje výhradně na zaměstnance v nepodnikatelské sféře, tj. na zaměstnance odměňované platem.

Zaručeným platem je podle § 112 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, plat, na který zaměstnanci vzniklo právo podle tohoto zákona, kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu nebo platového výměru. Plat nesmí být nižší než příslušná nejnižší měsíční úroveň zaručeného platu. Nejnižší úroveň měsíčního a hodinového zaručeného platu se stanoví ve 4 úrovních tak, aby činila:

► v 1. skupině prací 1násobek minimální mzdy,

► ve 2. skupině prací 1,2násobek minimální mzdy,

► ve 3. skupině prací 1,4násobek minimální mzdy a

► ve 4. skupině prací 1,6násobek minimální mzdy.

Do těchto skupin prací budou zaměstnanci rozděleni podle kvalifikační náročnosti vykonávaných prací. Toto rozdělení vláda stanoví svým nařízením.

Rozdělení prací do jednotlivých skupin pro účely zaručeného platu

Vláda do dne vydání Bulletinu rozdělení prací do jednotlivých skupin nestanovila, nicméně bude nutné, aby tak učinila s účinností nejpozději od 1. 1. 2025, kdy se právní úprava nejnižších úrovní zaručeného platu začne uplatňovat v praxi.

Podle důvodové zprávy k novele zákoníku práce, která však není právně závazná, je kritérium pro rozdělení prací do 4 skupin kvalifikační náročnost vykonávaných prací. Důvodová zpráva pracuje s následujícím rozdělením:

► 1. skupina prací (základy vzdělání, základní vzdělání);

► 2. skupina prací (střední vzdělání, střední s výučním listem);

► 3. skupina prací (střední vzdělání s maturitní zkouškou, vyšší odborné vzdělání);

► 4. skupina prací (vysokoškolské vzdělání).

Porovnáním s požadavky na vzdělání pro práce v platových třídách dle § 2 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě lze v tuto chvíli pouze odhadovat příslušnost jednotlivých platových tříd v nových skupinách prací. Konečná podoba nařízení vlády je v kompetenci vlády, ta však bude vázána zákoníkem práce co do počtu skupin (4) a kritériem pro rozdělení prací (kvalifikační náročnost prací).

Nejnižší úrovně zaručeného platu

Nejnižší úrovně zaručeného platu vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí pro následující kalendářní rok ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. září. Tyto nejnižší úrovně zaručeného platu byly Ministerstvem práce a sociálních věcí vyhlášeny ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv dne 30. září 2024 sdělením č. 286/2024 Sb., o vyhlášení minimální mzdy, nejnižších úrovní zaručeného platu a rozpětí výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí pro rok 2025.

Pro rok 2025 jsou nejnižší úrovně zaručeného platu pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin uvedeny v následující tabulce:

Skupina prací

Nejnižší úroveň zaručeného platu

v Kč za hodinu v Kč za měsíc
1. 124,40 20 800
2. 149,30 24 960
3. 174,20 29 120
4. 199,10 33 280

Doplatek do zaručeného platu

Zaručený plat chrání zaměstnance před nepřiměřeně nízkým oceněním jejich práce. Tato funkce je zajišťována poskytnutím doplatku. To znamená, že pokud nedosáhne plat bez platu za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí, za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví a za práci v sobotu a v neděli příslušné měsíční nejnižší úrovně zaručeného platu, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek k platu ve výši rozdílu mezi platem dosaženým v kalendářním měsíci a příslušnou nejnižší úrovní zaručeného platu.

Podobné články

Aktuality 3. 10. 2024 / 17:59

Minimální mzda v roce 2025

Dne 1. 8. 2024 nabyla účinnosti novela zákoníku práce, kterou se zavádí řada novinek v oblasti odměňování zaměstnanců. Tento článek se věnuje novému valorizačnímu mechanismu minimální mzdy.

Aktuality 13. 9. 2024 / 20:36

Prázdninové novinky v pracovním právu

Letošní prázdniny rozhodně v oblasti legislativy pracovního práva a odměňování zaměstnanců nepředstavovaly žádnou okurkovou sezónu.

Aktuality 19. 8. 2024 / 8:50

24hodinové super-směny a další změny ve zdravotnictví od 1. 8. 2024

Zdá se to neuvěřitelné, ale zákoník práce se v oblasti pracovní doby ve zdravotnictví opět změnil, a to po pouhých osmi měsících.

Načíst další
 
Napište nám