Ve dnech 10. a 11. října 2024 se v Táboře v hotelu Palcát konal významný kongres Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR), který je již od roku 2009 vždy součástí Týdne sociálních služeb České republiky. V letošním roce se konal pod záštitou ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, Ministerstva práce a sociálních věcí a starosty Tábora Štěpána Pavlíka.
Kongres přinesl nejen zajímavý program, ale i důležitá témata a výměnu zkušeností a názorů na danou problematiku mezi odborníky v oblasti sociálních služeb. Tato dvoudenní akce se zaměřila na aktuální výzvy a trendy, které ovlivňují poskytování sociální péče a sociálních služeb v České republice. V rámci kongresu se zde prezentují firmy působící v sociálních službách se svými výrobky a nabídkou služeb, která usnadní práci zaměstnancům v sociálních službách.
První den jednání vystoupil na společném pódiu s prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Ing. Jiřím Horeckým, Ph.D., MSc., MBA a Mgr. Bc. Andreou Tajanovskou, DiS., ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictvi Mgr. Matyáš Fošum, který se věnoval očkování a dalšímu vývoji v oblasti hygienických předpisů.
Za spolek Mladí lékaři vystoupil MUDr. Martin Kočí a debata se věnovala rozvoji geriatrie a lékařům v sociální oblasti.
Ze Slovenska přijela a podělila se o své zkušenosti Mgr. Anna Ghannamová.
Se svými poznatky z praxe z doby covidové zde vystoupil i herec, muzikant, scénarista a komik Igor Chmela, který pomáhal jako pracovník v sociálních službách.
V odpoledním bloku vystoupil geolog RNDr. Václav Cílek s přednáškou nazvanou Co se děje s počasím“.
Penzijní reformě se věnoval Ing. Vladimír Bezděk, M.A.
První výsledky v budování Národního sociálního informačního systému ve vazbě na data o zdravotní péči a představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR prof. RNDr. Ladislavem Duškem, Ph.D.
Na závěr prvního dne jednání se konal slavnostní galavečer, kde se předávaly certifikáty Značka kvality v sociálních službách pro registrovaná pobytová zařízení sociálních služeb působící ve státní a soukromé sféře, předávaly se i diplomy za kurs Certifikovaný manažer v sociálních službách. Na úplný závěr se udělila cena APSS ČR za zásluhy pro rozvoj sociálních služeb, kterou získal Ing. Pavel Šotola, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.
Následující den bylo jednání kongresu rozděleno do tří odborných sekcí: ekonomicko-provozní, sociální a zdravotní. Zajímavé přednášky zazněly určitě ve všech sekcích. Člověk nemůže být přítomen na všech přednáškách. Přihlásila jsem se do odborné sekce ekonomicko-provozní a vyslechla si přednášky na téma sociálně- zdravotní pomezí přednesenou vrchní ředitelkou sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV Mgr. Bc. Zdislavou Odstrčilovou, která nám nastínila harmonogram legislativního procesu a zodpověděla otázky přítomných.
Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof, Ph.D., se zaměřil na změnu systému sociálních dávek a jeho digitalizaci.
Náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Mgr. Šárkou Jelínkovou byla představena připravovaná velká novela zákona o sociálních službách.
Zajímavá byla také přednáška Ing. Jiřího Procházky, který se věnoval praktickým přístupům k vykazování zdravotní péče.
Naplněný sál ukázal důležitost konání pro přítomné účastníky kongresu APSS ČR v Táboře jako klíčovou událost pro všechny, kteří se zabývají sociálními službami. Kongres pokrýval široké spektrum témat a účastníci se mohli seznámit s novými poznatky, které zkvalitní poskytovanou péči. Byly představeny i legislativní změny s novelami zákonů, které budou mít vliv na činnost poskytovaných sociálních služeb. Věřím, že si všichni, tak jako já, odnesli zajímavé poznatky a inspiraci do svých služeb. Organizace kongresu byla ukázková a všem organizátorům patří velké poděkování, nejen za odbornou, ale i kulturní část kongresu. Určitě i další ročník přinese nové podněty a inspiraci pro celé sociální služby.
Foto autorka