Změny platových tabulek od 1. ledna 2020

Vláda na svém jednání 4. listopadu 2019 schválila změnu nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, a změnu nařízení vlády č. 304/2014 Sb., o platových poměrech státních zaměstnanců. Co změna přináší zaměstnancům ve zdravotnictví a sociálních službách, ale i například v kultuře, školství, či státním zaměstnancům? Právní a sociální oddělení odborového svazu vám přináší informaci o změně platových tabulek pro rok 2020.

Změny platů zaměstnanců veřejných služeb a správy

Po dlouhém a těžkém vyjednávání se odborům podařil husarský kousek. Od 1. ledna 2020 dojde v nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, k zrušení platové tabulky číslo 1. Co to v praxi znamená? Všichni zaměstnanci, kteří pobírali plat dle platové tabulky č. 1, budou od ledna příštího roku přeřazeni do tabulky číslo dvě, která ovšem díky zrušení tabulky číslo 1 dostane právě její číslo, tedy jedničku.

Dojde tedy k redukci počtu tabulek z pěti na čtyři, kdy pro členy odborového svazu budou směrodatné tabulky číslo 1, 2 a 3. Profitovat z této změny budou převážně zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách, kteří nevykonávají zdravotnické povolání a nejsou sociálními pracovníky ani pracovníky v sociálních službách, ale například i zaměstnanci v resortu kultury.

Druhou zásadní změnou oproti letošnímu roku je navýšení o 1500 Kč všech platových tarifů u všech platových tabulek, kromě tabulky věnující se pedagogickým pracovníkům.

U pedagogických pracovníků dojde k navýšení všech tarifů o 8 %.

Novou podobu platových tabulek najdete níže jako soubor ke stažení.

Změny platů státních zaměstnanců

V návaznosti na změny v nařízení vlády č. 341/2017 Sb. dochází ke změnám i v nařízení vlády č. 304/2014 Sb., které je směrodatné pro státní zaměstnance. Také státní zaměstnanci všech platových tříd si v příštím roce polepší o 1500 Kč měsíčně, lépe řečeno vzrostou jim platové tarify ve všech platových třídách i stupních obou platových tabulek přesně o zmiňovaných 1500 Kč.

Novou podobu tabulek nařízení vlády č. 304/2014 Sb., o platových poměrech státních zaměstnanců, najdete níže jako soubor ke stažení.

Aktuality 17. 3. 2021 / 18:24

Odměny za práci na covidových odděleních: kolik, komu a kde?

V době pandemie nelze zajistit úhrady zdravotní péče tak jako před covidem, úhradová vyhláška pro rok 2020 by to nezajistila (nezajistí to ani ta pro rok 2021). Musel být vydán zákon č. 301/2020 Sb.

Aktuality 20. 1. 2021 / 19:17

Změny v odměňování + tabulky platových tarifů od 1. 1. 2021

Od 1. 1. 2021 dochází k výrazným změnách v odměňování zaměstnanců, byly schváleny nové tabulky platových tarifů, mění se také výše cestovních náhrad, výše důchodů.

Aktuality 18. 12. 2018 / 7:55

Změny v platových tarifech a příplatcích platné od 1. ledna 2019

Od 1. ledna 2019 dochází ke změnám platových tarifů a ke změnám ve vyplácení a ve výši některých příplatků.