Na konci minulého roku dokončil legislativní proces publikací ve Sbírce zákonů ČR dne 18. 12. 2024 zákon č. 417/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „novela“), a který je aktuálně prezentován jako „důchodová reforma“. Účel důchodové reformy směřuje na zajištění dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému reflektující demografický vývoj vedoucí ke stárnutí populace.
Novela přináší řadu dílčích změn, které se dotýkají zaměstnanců – budoucích, ale i současných poživatelů zejména starobních důchodů a částečně i zaměstnavatelů a účelem tohoto článku je stručné představení nejdůležitějších z nich,
- Novela přináší změny týkající se pracujících poživatelů starobního důchodu, kteří si mohou od 1. 1. 2025 uplatnit u svého zaměstnavatele slevu na pojistném na důchodovém pojištění za kalendářní měsíc, pokud zaměstnanec dosáhl důchodového věku a vznikl mu nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši. Sleva na pojistném náleží zaměstnanci, pokud zaměstnavateli prokáže splnění podmínek nároku na slevu na pojistném předepsanými doklady (rozhodnutím o přiznání starobního důchodu a čestným prohlášením o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, nebo potvrzením plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží). Pracující poživatel starobního důchodu tak ušetří na svém příjmu plnou výši pojistného na důchodovém pojištění, tj. 6,5 % z vyměřovacího základu.
Pokud zaměstnanec u zaměstnavatele nárok na slevu neuplatní za kalendářní měsíc, v němž byly splněny podmínky nároku na slevu na pojistném, je zaplacené pojistné přeplatkem na pojistném; přeplatek však nevznikne za kalendářní měsíce, které byly zhodnoceny jako pojistné doby pro přiznání důchodu.
Současně se novelou ruší dosavadní princip zvyšování procentní výměry starobního důchodu za dobu výkonu výdělečné činnosti (získání další doby pojištění) při současném pobírání starobního důchodu v plné výši o 0,4 % výpočtového základu za 360 kalendářních dní výdělečné činnosti. Uvedené zvýšení důchodu tak může být uplatněno jen za dobu pojištění získanou do 31. 12. 2024.
- Novelou byl s účinností od 1. 1. 2025 zakotven „předčasný“ starobní důchod pro náročné profese, které novela definuje jako tzv. rizikové zaměstnání spočívající ve výkonu práce zařazené podle právních předpisů upravujících ochranu veřejného zdraví do čtvrté kategorie, a to v době po 31. 12. 2014. Pojištěnci, který pracoval v rizikovém zaměstnání, se snižuje důchodový věk, a to o 15 kalendářních měsíců při odpracování počtu 2200 směn a více, nebo 30 kalendářních měsíců při výkonu rizikového zaměstnání v rozsahu alespoň 4400 směn, přičemž za každých dalších 74 směn bude docházet k dalšímu snížení vždy o jeden měsíc, a to až do maxima 60 měsíců, tedy 5 let. V souvislosti s tímto opatření se zaměstnavatelům zaměstnávajícím zaměstnance v rizikovém zaměstnání postupně zvyšuje sazba plateb pojistného na důchodové pojištění a stanoví povinnost vedení speciální evidence rizikových zaměstnání.
V důsledku změn důchodové reformy v rámci legislativního procesu tak došlo k významnému zúžení okruhu náročných profesí jen na ty nejrizikovější profese. Vedle rizikového zaměstnání nadále zůstala možnost snížení důchodového věku pro profese členů výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátora zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska ZZS, záchranáře horské služby nebo člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku.
- Novela zavádí se tzv. sdílený vyměřovací základ manželů nebo registrovaných partnerů pro účely výpočtu výše starobního důchodů. Oba manželé / registrovaní partneři si budou moci zvolit „společný“ vyměřovací základ za období, kdy oba dosáhli různých vyměřovacích základů. Smyslem a účelem nového institutu je vyrovnání různé výše důchodových nároků manželů/partnerů v důsledku jejich rozdílné výše příjmů. Využití sdíleného vyměřovacího základu je podmíněno kvalifikovaným písemným prohlášením učiněným na předepsaném tiskopisu s úředně ověřenými podpisy obou manželů/partnerů a doručeným orgánu sociálního zabezpečení. Prohlášení bude možné učinit také zpětně za dobu trvání manželství/partnerství, nejpozději v den, kdy první z manželů/partnerů požádá o přiznání starobního důchodu, nejdříve však v lednu 2027.
Dotčené pojištěnce může zajímat, že prohlášení o sdílení vyměřovacích základů bude možné opět zrušit i jen jednostranným prohlášením jednoho z manželů/partnerů, které musí být taktéž učiněno v době trvání manželství, nejpozději v den, kdy některý z manželů jako první podal žádost o přiznání starobního důchod, nicméně vždy pouze s důsledky do budoucna.
- Obdobně pak s odloženou účinností od 1. 1. 2027 novela upraví tzv. ocenění za péči, týkající se zejména pečujících osob o děti do 3 let nebo o závislou osobu blízkou. Pokud to bude pro pojištěnce výhodnější, změní se pravidla pro stanovení výše starobního důchodu (vyměřovacího základu) za dobu osobní péče o první dvě narozené děti do dosažení tří let věku, případně o závislou blízkou osobu, kdy se bude vycházet z tzv. fiktivního vyměřovacího základu odvozeného od aktuální průměrné mzdy v daném roce, přičemž se může současně započítat i pojistné odvedené z příjmu ze závislé činnosti za dobu, kdy by rodič pracoval v době péče děti. Ocenění za péči bude alternativou pro tzv. výchovné ve vztahu k prvnímu a druhému narozenému dítěti.
- Jedním z cílů důchodové reformy je postupný růst důchodového věku, proto se nastavuje nový mechanismus zvyšování důchodového věku, přičemž pro pojištěnce narozené v letech 1936 až 1973 se důchodový věk stanoví zákonem, pro pojištěnce narozené v letech 1974 až 1988 se postupně zvyšuje stanoveným výpočtem (k věku 65 let a 8 měsíců se přičítá takový počet kalendářních měsíců, který se stanoví jako rozdíl v počtu let mezi rokem narození pojištěnce a rokem 1973) a pro pojištěnce narozené po roce 1988 finální znění novely stanovuje aktuální maximální důchodový věk 67 let.
- Novela rovněž směřuje k postupnému zpomalení růstu nově přiznávaných starobních důchodů, kdy se od roku 2026 bude postupně snižovat procento zápočtu částky osobního vyměřovacího základu do první redukční hranice (aktuálně zápočet 100 %) vždy o 1 % ročně až na zápočet 90 % v roce 2035. Současně se také snižuje pro účely výpočtu výše procentní výměry starobního důchodu procento zápočtu tzv. výpočtového základu z aktuální hodnoty 1,5 % za každý rok pojištění na zápočet 1,45 % za rok v roce 2035 a později.
- Novelou se přistupuje s účinností od 1. 1. 2026 k zvýšení minimální výše procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu ve III. stupni (aktuálně se jedná o částku 770 Kč měsíčně) tak, že bude odpovídat nejméně výši tzv. základní výměry starobního důchodu, tedy 10 % průměrné mzdy měsíčně. Minimální důchod skládající se ze základní výměry a procentní výměry tak bude činit nejméně 20 % průměrné mzdy. Pokud modelově vyjdeme z parametrů pro rok 2025 (pro rok 2026 nejsou parametry ještě známy), tak pro rok 2025 průměrná mzda činí 46 557 Kč, základní výměra důchodu tak odpovídá po zaokrouhlení částce 4660 Kč měsíčně a procentní výměra nejméně 770 Kč. Minimální důchod tak činí 5430 Kč. Podle hodnot pro rok 2025 by modelově činil minimální důchod vypočtený podle nových pravidel částku 2×4.660= 9320 Kč.
- U pojištěnců pobírajících předčasný důchod, kteří získají alespoň 45 let vyjmenovaných dob pojištění, se od 1. 1. 2026 uplatní snížená míra krácení procentní výměry předčasného starobního důchodu. Za každých i započatých 90 kalendářních dnů de dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do dosažení důchodového věku se procentní výměra sníží o 0,75 % výpočtového základu, namísto současných 1,5 % (uvedené procento krácení se bude nadále vztahovat na osoby, jež nezískaly potřebnou dobu pojištění 45 let).
- Novela se také dotýká pozůstalostních důchodů, kdy lhůta pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod při splnění zákonných podmínek se prodlouží na 5 let, v důsledku čehož se předpokládá rozšíření okruhu osob pobírajících pozůstalostní důchody.JUDr. Zuzana DUFALOVÁ, advokátka