Bezprecedentní útok na postavení zaměstnanců, nejhorší od vzniku samostatné České republiky, pohrdání sociálním dialogem a provokativní ignorování sociálních partnerů představuje poslanecký návrh na výpověď bez udání důvodu, který byl předložený v pondělí 27. ledna.
Pro Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR je tento brutální útok na postavení zaměstnanců v České republice zcela nepřijatelný, a proto spolu s dalšími odborovými svazy udělá vše proti jeho přijetí. Je třeba si uvědomit, že přijatý návrh by umožnil zbavit se každého, kdo si dovolí ozvat se třeba proti šikaně, diskriminaci, sexuálnímu obtěžování, špatným pracovním podmínkám, přetěžování, nedodržování zákoníku práce či čemukoliv dalšímu.
A kdo konkrétně chce tento protizaměstnanecký návrh prosadit? V čele předkladatelů stojí poslanec Michal Zuna (TOP 09), návrh podepsali také další dva poslanci TOP 09 Jan Jakob a Miloš Nový a dva poslanci a jedna poslankyně ODS Jan Skopeček, Eva Decroix, Pavel Staněk.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková proto zdůrazňuje: „Nedovolme, aby poslanci současné vládní koalice vrátili postavení zaměstnanců do předminulého století!“
***
Poslaneckým návrhem na výpověď bez udání důvodu je pobouřena celá Českomoravská konfederace odborových svazů.
Její stanovisko najdete ZDE a zároveň níže jako soubor ke stažení.
Záznam mimořádné tiskové konference ČMKOS, která se konala 29. ledna, najdete na: https://www.youtube.com/live/QPUgpUlfzKM?si=KcZbdwlw9YgT3mPF
Předseda ČMKOS Josef Středula na úvod tiskové konference zdůraznil, že návrh je pro odbory naprosto neakceptovatelný. ČMKOS ho považuje za extrémně nebezpečný a za ohrožení demokracie, protože o práci by po jeho schválení mohli přijít lidé, kteří kritizují kvůli chybám své vedení, kteří upozorňují na trestné věci ve firmách. Připomněl nedávnou zkušenost, která se týkala důchodů pro zaměstnance zařazené ve třetí kategorii náročnosti profesí, kdy vládní poslanci schválili něco, čím byly porušeny všechny dohody se sociálními partnery i rozhodnutí vlády.
Tvrzení, že zaměstnavatel nemůže propustit zaměstnance, který špatně pracuje, je jednak lež, jednak flagrantní neznalost zákoníku práce.
Dalším argumentem předkladatelů návrhu na výpověď bez udání důvodu je tvrzení, že zaměstnanec dostane šestiměsíční odstupné, což „jemu ani jeho rodině neztíží životní situaci, umožní mu získat vyšší jistotu, případně se věnovat rekvalifikaci, umožní mu získat rezervu pro rozhodnutí o tom, že uplatnění bude hledat v jiné lokalitě…“
V případě příjmu 25 tisíc čistého by zvýšené odstupné činilo 150 tisíc korun. Kde je lokalita, která by za 150 tisíc umožnila přestěhovat se, získat byt nebo nájem a ještě práci, která bude lépe placená než ta dosavadní?
Nebo předkladatelé chtějí, aby se lidé třásli a báli o svoji budoucnost, báli se o své rodiny? To lidi přivede do rukou takových subjektů, které budou mnohem radikálnější, než si dneska umíme představit. Strach rozhodně stabilitu do společnosti nepřinese!
Výpověď bez udání důvodu vůbec nepatří do právního systému a odbory jsou kvůli výpovědi bez udání důvodu připraveny zahájit přípravu generální stávky.
Předseda OS KOVO Roman Ďurčo potvrdil, že současný zákoník práce umožňuje rozloučit se se zaměstnancem, který nepracuje dobře. Kováci budou tvrdě bojovat proti návrhům, jako je návrh na výpověď bez udání důvodu, a jednoznačně podpoří všechny protesty.
Předsedkyně Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR (OSDLV) Jaroslava Nestěrová připomněla, že nyní musí zaměstnavatel ve výpovědi uvést důvody, proč byla podaná, a to proto, aby se mohla soudně přezkoumat. Při existenci výpovědi bez udání důvodu zaměstnavatel může skrytě obcházet diskriminační zákon a zaměstnance propustit kvůli pohlaví, sexuální orientaci, politickým názorům, státní příslušnosti, členství v odborech…
Návrh zároveň vyvolává nerovnost mezi zaměstnanci v tom, že by se vztahoval na zaměstnance v soukromém sektoru, ne na zaměstnance ve státní správě.
Jednou ze zásad uvedených v zákoníku práce je ochrana toho slabšího v pracovněprávním vztahu, tedy zaměstnance. Pokud by tato zásada byla porušena, pak by byl porušen i veřejný pořádek.
Proto je OSDLV připraven zúčastnit se protestních akcí i vyzvat své členy k neomezené stávce.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková zdůraznila, že odborový svaz nesouhlasí s tím, abychom se vrátili o 130 let zpátky. Kecy o tom, že nikdo nemůže propustit zaměstnance, který nevykonává svoji práci dobře, jsou naprosto mimo. Všechny odborové svazy fungují jako firmy a každý z předsedů se setkal s tím, že některý ze zaměstnanců nedělal svoji práci tak, jak bylo požadováno. Podle stávajícího zákoníku práce je možné s takovým zaměstnancem pracovní poměr ukončit. Odborový svaz protestní akce podpoří, dokonce už ho členové vyzvali k organizování generální stávky.
Stanislav Lehký z Herecké asociace uvedl, že živé umění, které zde zastupuje, je velice specifické, velice emotivní, nadřízení by v případě možné výpovědi bez udání důvodu dostali zelenou k tomu, aby si vyrovnávali účty, aby se mstili na těch zaměstnancích, výkonných umělcích, kteří mají výtky k tomu, že nadřízený se chová protiprávně v pracovněprávních vztazích.
Předseda Středula na závěr zopakoval, že odhodlání odborů zabránit schválení výpovědi bez udání důvodu je obrovské. Odboráři ale zároveň věří, že ti, kteří slíbili, že výpověď bez udání důvodu nepodpoří, své slovo dodrží.