Od 1. 1. 2024 bylo novelou zákona o daních z příjmu omezeno osvobození volnočasových benefitů od daně z příjmů ze závislé činnosti na úrovni poloviny průměrné mzdy ročně. Takové omezení se postupně v praxi ukázalo jako nevyhovující, neboť v řadě případů výše benefitů zaměstnanců překračovala limit stanovený od 1. 1. 2024. Z toho důvodu došlo od 1. 1. 2025 novelou provedenou zákonem č. 470/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, k úpravě v oblasti osvobození zaměstnaneckých benefitů na straně zaměstnance poskytovaných zaměstnanci z FKSP, sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a zavedení dvou limitů (§ 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmu):
- Průměrná mzda (tj. 46 557 Kč v roce 2025) pro „zdravotní benefity“,
- Polovina průměrné mzdy (tj. 23 278,50 Kč v roce 2025) pro ostatní vyjmenované benefity.
Mezi „zdravotní benefity“ se řadí pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis.
Ostatní benefity zahrnují použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení, poskytnutí rekreace nebo zájezdu, použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele nebo tělovýchovných a sportovních zařízení nebo poskytnutí příspěvku na kulturní nebo sportovní akce nebo příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy.
Oba výše uvedené limity se posuzují samostatně. Benefity nad tyto limity budou podléhat zdanění a odvodům pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.
Je nutné zmínit, že do výše uvedených limitů se nezapočítávají mimo jiné příspěvky na produkty spoření na stáří a na stravování.
Stravování
V obecné rovině uvádíme, že se od roku 2024 v důsledku konsolidačního balíčku sjednotily podmínky pro osvobození příspěvku zaměstnavatele pro všechny tři formy stravování zaměstnanců – tj. stravenkový paušál, stravenky nebo možnost navštěvovat vlastní stravovací zařízení. Aby byl příspěvek osvobozen od daně na straně zaměstnance, musí být splněny následující podmínky:
– odpracování alespoň 3 hodin během směny,
– během směny nesmí vzniknout nárok na stravné,
– výše příspěvku je do 70 % horního limitu stravného pro pracovní cestu trvající 5 až 12 hodin.
Příspěvek na stravování je tak v roce 2025 na straně zaměstnance osvobozen od daně do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Vyhláška č. 475/2024 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad pro rok 2025 pak stanovuje letošní sazbu stravného pro nepodnikatelskou sféru v případě pracovní cesty trvající 5 až 12 hodin v horní výši 177 Kč. Na straně zaměstnance je tak příspěvek na stravování osvobozen od daně a pojistného do výše 123,90 Kč za odpracovanou směnu. Totéž pak platí také pro případný další příspěvek na stravování v rámci jedné směny trvající v úhrnu s povinnou přestávkou déle než 11 hodin.
V případě dotazů se lze obrátit na zaměstnance právního a sociálního oddělení OS, zejména na poradce pro ekonomiku Kamila Kubáně.
Kamil KUBÁŇ, poradce pro ekonomiku OS
Mgr. et Ing. Štěpánka DESORTOVÁ, právnička OS