Základní činností odborové organizace u zaměstnavatele je kolektivní vyjednávání vedoucí k uzavření kolektivní smlouvy. Kolektivní smlouva jako dohoda mezi zaměstnavatelem na straně jedné a odborovou organizací jako zástupcem všech zaměstnanců na straně druhé má řešit zejména úpravu práv zaměstnanců a smluvních stran a výhody z kolektivní smlouvy vyplývající nad rámec zákona. Právní úpravu kolektivní smlouvy naleznete v ust. § 22 až 29 zákoníku práce. Kolektivní vyjednávání je procesně upraveno v zákoně č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, ve znění pozdějších předpisů, který mimo jiné stanoví možnosti při řešení kolektivních sporů, včetně stávky / výluky.
Odborníci právního a sociálního oddělení OSZSP ČR poskytují odborovým organizacím metodickou pomoc, zejména pomáhají odborové organizaci s přípravou návrhu kolektivní smlouvy. Odborová organizace může tohoto využít a zaslat návrh kolektivní smlouvy k připomínkám v dostatečném časovém předstihu před jeho předání zaměstnavateli nejlépe elektronicky ve formátu word. Opět lhůta pro zpracování připomínek je zpravidla 14 dní.
V případě složitého kolektivního vyjednávání je možné přizvat k účasti na jednání se zaměstnavatelem zaměstnance nebo odborníka z ústředí OS. Může to být například příslušný regionální pracovník, právník nebo ekonom. Naše bohaté zkušenosti ukazují, že účast třetí osoby může odborovou organizaci nejen odborně podpořit, ale také přispívá ke klidnějšímu průběhu jednání.
Vedle kolektivního vyjednávání náleží odborové organizaci také zejména právo na projednávání a informování, které primárně upravuje zákoník práce v rovině obecné (zjm. § 279, 280 a 287 zákoníku práce), v konkrétních bodech by mělo být řešeno v kolektivní smlouvě.
Uzavřené kolektivní smlouvy pro účely evidence zasílejte písemně na adresu odborového svazu nebo v elektronické podobě na email: kuban.kamil@cmkos.cz.