Rok 2016
Po celý rok 2016 byl premiérem Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Ministrem zdravotnictví byl Svatopluk Němeček (ČSSD), 1. prosince ho vystřídal Miloslav Ludvík (ČSSD).
Ministryní práce a sociálních věcí byla Michaela Marksová Tominová (ČSSD).
Ministrem financí byl Andrej Babiš (ANO).
Do roku 2016 vstoupil odborový svaz s požadavkem na řešení kritického nedostatku zdravotníků v nemocnicích. 18. listopadu 2015 se kvůli tomuto problému konala celostátní porada odborářů. V přijatém usnesení mimo jiné požadovala, aby vláda realizovala ve zdravotnictví taková opatření, která zajistí udržení stávající sítě nemocnic a rozsah poskytované zdravotní péče, aby vláda v návrhu státního rozpočtu posílila rozpočtovou kapitolu pro úřady práce o 3 mld. a umožnila je vyčerpat nemocnicím na zřízení nových pracovních míst pro zdravotnické profese. Objem 3 mld. umožňuje například vytvořit 7520 pracovních pozic pro všeobecné sestry a sanitáře. Jako další významný stabilizační prvek odborový svaz požadoval návrh na novelu zákoníku práce, který umožní sjednocení odměňování všech zaměstnanců lůžkových zdravotnických zařízení pod systém platu, a zvýšení platových tarifů pro zaměstnance nemocnic o 10 % od 1. ledna 2016.
Nedostatku personálu a výši platů a mezd se 8. února věnovalo rozšířené jednání sekce nemocnic.
16. února se personální krizi a problematice vzdělávání věnovalo rozšířené jednání sekce nelékařských zdravotnických pracovníků.
S ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o těchto problémech 18. března jednali zástupci odborů, nemocnic, České lékařské komory a pacientů.
O personální krizi ve zdravotnictví 5. dubna jednalo vedení OS a LOK-SČL s předsedou ČMKOS Josefem Středulou a prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem.
Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů jednal 13. dubna o kritickém nedostatku personálu v nemocnicích s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Bylo to již několikáté jednání krizového štábu s premiérem na toto téma.
Sekce pro práci s členskou základnou se ve spolupráci s kolegy z dalších svazových sekcí intenzivně zabývala tím, jak zlepšit informování o práci odborového svazu a jak úspěšně oslovovat zaměstnance ke vstupu do odborů.
Sekci pracovníků hygienické služby a vedení odborového svazu se díky vytrvalému sociálnímu dialogu a lobbingu podařilo zabránit Ministerstvu zemědělství v tom, aby hygienikům odebralo část jejich kompetencí.
Tradiční setkání výkonné rady odborového svazu se slovenskými kolegy se sešlo v květnu v Praze.
Hned na začátku května zahájily odborové svazy s představiteli vládní koalice jednání o odměňování v roce 2017.
9. května krizový štáb odborů, nemocnic a pacientů znovu jednal s premiérem Sobotkou a ministrem Němečkem o nedostatku personálu a dalších aktuálních problémech. Ve svém prohlášení vyzval vládu, aby zvýšením prostředků do zdravotnictví zastavila hrozící rozpad českých nemocnic.
Také na všech tripartitních a dalších jednáních odborový svaz naléhavě požadoval kroky, které by zabránily prohlubování již tak vážné personální krize ve zdravotnictví. Jako konkrétní stabilizační opatření opakovaně navrhoval sjednocení odměňování pod systém platů a upravení personální vyhlášky tak, aby se zvýšil počet zaměstnanců ve směnách.
Dotazníkové šetření odborového svazu závažnost situace potvrdilo a ukázalo, že pouze 44 % zdravotníků neuvažuje o změně zaměstnání! Ještě v roce 2014 to bylo 69 %.
7. září se v Praze sešel mítink ČMKOS Konec levné práce, který byl mítinkem na podporu kolektivního vyjednávání.
28. července vstoupili kvůli dlouhodobě neřešeným problémům a špatným pracovním podmínkám do stávkové pohotovosti zaměstnanci jihomoravské záchranky.
Po podzimních krajských volbách se odborový svaz snažil co nejrychleji navázat kontakt s novými představiteli krajů, protože kraje patří mezi nejvýznamnější zřizovatele zdravotnických zařízení i zařízení sociálních služeb.
Na podzimních krajských konferencích byli zvoleni delegáti, kteří se 11. a 12. listopadu v Praze sešli na celostátní konferenci odborového svazu. V usnesení celostátní konference mimo jiné požadovali, aby bylo odměňování zaměstnanců lůžkových zdravotnických zařízení sjednoceno pod systém platů, aby vláda a zvláště Ministerstvo zdravotnictví urychleně řešily personální krizi ve zdravotnictví a sociálních službách, která způsobuje nesnesitelné pracovní podmínky a vede k omezování poskytované péče a služeb, a aby byla koncepčně vyřešena úhrada zdravotní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb.
Foto archiv odborového svazu