iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

Zaměstnanci v sociálních službách jsou v centru pozornosti! Získat a udržet zaměstnance v sociálních službách je čím dál tím větším problémem. Pandemie COVID-19 ukázala, jak je práce v sociálních službách psychicky i fyzicky náročná a jak tomu neodpovídá ocenění práce. Musí se zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců, zajistit bezpečná a zdravá pracoviště. Potřebujeme kvalitní péči pro klienty, ale bez spokojených zaměstnanců ji nezajistíme.

Po diskusích mezi sociálními partnery a zástupci evropské komise se podařilo připravit projekt iWorCon.

Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU), výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o realizaci projektu pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon.

Projekt byl zahájen v srpnu 2023 a bude ukončen v únoru 2025. Zatím se uskutečnily studijní cesty do Holandska, Belgie, Francie a Španělska. Dále bude následovat Česká republika a Rakousko. Projekt je financován Evropskou komisí, pod vedením generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování.

Cílem je podpora sociálního dialogu a předložení společné zprávy sociálních partnerů s návrhy na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců v sociálních službách.

Předpokládá se vytvoření průvodce pro efektivní řízení organizace zaměstnavatelů v sociálních službách.

Zástupci sociálních partnerů se shodli na 10 společných tématech projektu:

• hodnocení rizik BOZP na úrovni dané organizace,
  • prevence fyzických a zdravotních rizik (včetně MSD),
  • prevence psychických a zdravotních rizik,
  • rovnováha mezi pracovním a soukromým životem,
  • školení managementu a prevence rizik BOZP,
  • prevence pracovní deintegrace a opětovného začlenění do zaměstnání,
  • zlepšení dovedností pro výkon práce,
  • otázka řízení změn (technologie, zelený přechod, DI),
  • řízení diverzity a generové perspektivy,
  • stárnutí zaměstnanců.

Projekt respektuje výzvy akčního plánu Evropského pilíře sociálních práv.

Ing. Ivana BŘEŇKOVÁ vedoucí právního a sociálního oddělení OS a členka výkonného výboru EPSU

Aktuality 26. 8. 2024 / 15:15

Jaká je práce v sociálních službách? Poslechněte si to!

OS žádá zvýšení platových tarifů zaměstnanců pečujících o klienty sociálních služeb, podle vlády ale letos nemají dostat přidáno ani korunu. Co říkají o práci v sociálních službách a o její náročnosti? Poslechněte si to!

Aktuality 16. 7. 2024 / 13:24

Výzva kolegyním a kolegům ze sociálních služeb

Od roku 2021 nebyly zvýšeny platové tarify přílohy č. 2 nařízení vlády, tedy platy zaměstnancům přímé péče a sociálním pracovníkům v sociálních službách.

Aktuality 24. 6. 2024 / 14:13

Závěrečná konference k projektu PERHOUSE

V pátek 21. června 2024 se konala on-line závěrečná konference projektu PERHOUSE, jenž se věnoval práci a službám, které zaměstnanci vykonávají v domácnostech ve střední a východní Evropě.