Arogantní přístup vlády k jednáním o platech zaměstnanců veřejných služeb způsobil, že od 24. července do stávkové pohotovosti vstoupily odborové svazy zastupující zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy sdružené v ČMKOS.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR na základě usnesení výkonné rady OS schváleného per rollam tak rozšiřuje stávkovou pohotovost, vyhlášenou dne 28. 4. 2024 proti návrhům politických stran zavést do zákoníku práce výpověď bez udání důvodů a proti vládnímu návrhu zrušit zaručené mzdy, o požadavek na zvýšení platů všech zaměstnanců ve veřejných službách a státní správě. Důvodem rozšíření stávkové pohotovosti je neuspokojivá situace při vyjednávání o platech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Odborový svaz nesouhlasí se záměrem MPSV zvýšit platy pouze zaměstnancům v příloze č. 1 nařízení vlády č. 341/2017 Sb. a požaduje zvýšení platů pro všechny zaměstnance odměňované podle tohoto nařízení. Nezvýšeni platů zaměstnancům v sociálních službách a zdravotnickým pracovníkům může ohrozit poskytování služeb a způsobit další odliv pracovníků, což bude mít negativní dopady jak na klienty, tak na pacienty.

Odborový svaz zároveň znovu protestuje proti tomu, že vláda do hodnocení příjmů spojila zaměstnance v sociálních službách a zaměstnance ve zdravotnictví, přitom v sociálních službách je situace daleko horší a zdejší mizerně placení zaměstnanci často nedostali v posledních dvou letech přidáno ani korunu.

Tiskovou zprávu k vyhlášené stávkové pohotovosti najdete ZDE.

Další informace připravujeme.

Aktuality 16. 7. 2024 / 13:24

Výzva kolegyním a kolegům ze sociálních služeb

Od roku 2021 nebyly zvýšeny platové tarify přílohy č. 2 nařízení vlády, tedy platy zaměstnancům přímé péče a sociálním pracovníkům v sociálních službách.