Bez sester to nejde, už dlouho chceme zlepšení jejich pracovních podmínek

V krásných prostorách Poslanecké sněmovny ve Sněmovní 1 v Praze na Malé Straně se v pondělí 27. ledna již podruhé konala konference s názvem Bez sester to nejde s podtitulem co se podařilo a co dál (https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=250667 ), zaměřená na zhodnocení dosavadních úspěchů a budoucí výzvy v oblasti ošetřovatelské péče a personálního zajištění. Akci uspořádali poslankyně Ivana Mádlová (ANO), Věra Adámková (ANO) a poslanec Aleš Juchelka (ANO), kterým patří velké poděkování za jejich iniciativu.

Než se vrhneme na zprávu z konference, uvedu závěr z této konference, který jsem si dovolila převzít z prezentace poslankyně Ivany Mádlové: ,,Bez správně kvalifikovaných a motivovaných sester na správném místě a správně složeného týmu nikdy kvalitní zdravotnictví nevybudujeme.“

A jaká byla nejdůležitější sdělení jednotlivých přednášek?

Hlavní sestra Alice Strnadová, ředitelka Odboru nelékařských zdravotnických povolání Ministerstva zdravotnictví, konferenci zahájila a upozornila na důležitost koncepce vzdělávání zdravotnických pracovníků a připravovanou novelu zákona č. 96/2006 a vyhlášky č. 55/2011. Zmínila také vládní program na navýšení kapacit zdravotnických škol a spolupráci s hejtmany a médii na propagaci zdravotnických povolání.

Silvia Neumann-Ponesch z Rakouska představila koncept Advanced Practice Nursing (APN), který se zaměřuje na pokročilou ošetřovatelskou praxi. APN přináší specializovanější přístup k ošetřovatelské péči a vyplňuje důležité mezery v komplexní zdravotní péči. Tento program je rozšířený v několika zemích Evropy a přináší své ovoce a určitě je budoucím vzorem pro Českou republiku.

Markéta Bartůňková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) prezentovala výsledky pilotního měření ošetřovatelské zátěže na standardních lůžkách, které má za cíl objektivně hodnotit zátěž ošetřovatelského personálu.

Ředitel ÚZIS ČR Ladislav Dušek představil statistická data o věkové struktuře sester, přičemž upozornil na vysoký podíl sester v předdůchodovém a důchodovém věku. Pro příklad z prezentací uvádím konkrétní čísla. Ve věku 55-70 let pracuje na pozici všeobecné sestry v České republice 23 157 sester, takže z celkového počtu 85 808 sester je skoro 27 % v předdůchodovém a důchodovém věku. U dětských sester je statistika ještě horší. Ve věku 55-70 let pracuje 2136 dětských sester z celkového počtu 6049 dětských sester, což činí dokonce 35 % z celkového počtu v předdůchodovém a důchodovém věku. Tyto statistiky posloužily i pro vládní program navýšení kapacit vysokých škol pro nelékařské zdravotnické pracovníky v oborech všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka, radiologický asistent, zdravotnický záchranář a nutriční terapeut.

Další přednášky se věnovaly například podmínkám vzdělavatelů na středních a vysokých školách a práci se studenty těchto škol. Přednášející se zabývali také vzděláváním dětských sester a významem sester v dlouhodobé péči.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková se věnovala základním otázkám: jak získat zdravotní sestry, jak je v systému zdravotnictví udržet, co by pro to měl udělat stát a co zaměstnavatelé. Zdůraznila potřebu zlepšení ohodnocení a zavedení benefitů pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Informovala o jednáních s vládou po uzavření dohody z 8. prosince 2023, která měla za cíl sjednotit odměňování a zlepšit další podmínky pro zdravotníky. Z větší části nebyla dohoda naplněna, což vnáší mezi zdravotníky značný nepokoj. Prezentaci předsedkyně Žitníkové najdete ZDE a také níže jako soubor ke stažení.

Poslankyně Mádlová na závěr shrnula strategii „Bez sester to nejde“, která se zaměřuje na podporu a ochranu profese sester, zvyšování finančních prostředků do vzdělání a investice do zdraví a pohody sester. Dotkla se i zastupování sester v podobě povinné komory sester, zda má vzniknout či ne.

Konference jasně ukázala, že kvalitní zdravotní péče není možná bez sester a dalších nelékařských zdravotnických pracovníků. Je nutné podniknout konkrétní kroky ke zlepšení jejich pracovních podmínek a finančního ohodnocení, aby se zajistila stabilizace a rozvoj zdravotnictví v České republice. Odborový svaz je připraven aktivně pracovat na těchto cílech, aby přispěl k udržitelnosti a rozvoji zdravotnictví.

Foto autorka

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 24. 4. 2025 / 19:05

Březen 2025

Ve středu 12. března se konalo společné jednání sekce nelékařských zdravotnických pracovníků a sekce nemocnic za účasti hlavní sestry ČR Mgr. Alice Strnadové a Lenky Dragounové z Ministerstva zdravotnictví.

Aktuality 24. 4. 2025 / 18:06

Odboráři z deseti zemí jednali v Bratislavě

Setkání zástupců odborových svazů regionu střední Evropy a západního Balkánu sdružených v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se konalo ve dnech 19. a 20. března 2025 v Bratislavě.

Aktuality 24. 4. 2025 / 17:34

Seminář Síla odborů: skvělá parta,  výborný obsah i organizace

S kolegyní Gabrielou Procházkovou jsme se ve dnech 9. až 11. dubna zúčastnily semináře na téma Síla odborů, který se konal v hotelu Valnovka v Kamenici u Prahy.

Načíst další
 
Napište nám