Brífink po krajské konferenci odborářů z Jihočeského kraje

Po krajské konferenci odborových organizací z Jihočeského kraje se ve čtvrtek 21. září v Českých Budějovicích sešli její účastníci s novináři, aby je informovali o situaci zaměstnanců ve zdravotnictví a v sociálních službách a o aktuálních problémech v těchto resortech. Místopředseda odborového svazu Lubomír Francl uvedl, že na krajské konferenci se sešli odboráři z nemocnic, sociálních služeb, zdravotnické záchranné služby, lázní a hygienické služby. Jejich diskuse ukázala, že je tíží především nedostatek personálu a s tím související přesčasy a čekávané dopady vládního konsolidačního balíčku.

Záznam brífinku najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=2_NPZnZba2A

Lubomír Francl připomněl, že odborový svaz zásadně nesouhlasí s legalizací dvojnásobného množství přesčasů pro zdravotníky. A zdůraznil, že odborový svaz prosazuje zvýšení platů a mezd nejen pro zdravotníky, ale i pro nezdravotníky. Bez lidí, jako jsou kuchaři, uklízečky, údržbáři a další profese, se neobejde žádné zdravotnické zařízení ani žádné zařízení sociálních služeb. Odborový svaz se snaží o řešení těchto problémů při jednáních s vládou, ale ta nevede sociální dialog, spíš monolog.

Jan Šusta z Nemocnice České Budějovice uvedl, že jihočeské zdravotnictví bývá někdy dáváno ostatním za příklad, ale také ve všech jihočeských nemocnicích chybějí zaměstnanci všech profesí, což je problém pro zaměstnance i pro zaměstnavatele. Řešením ale není zvýšení přesčasů. Naopak odborové organizace se v nemocnicích spolu s jejich managementy snaží hledat řešení, aby se přesčasová práce snižovala. To, jak se současná politická garnitura chová, hodnotí odbory negativně. Místo toho, aby se pokračovalo ve zlepšování pracovních podmínek a odměňování ve zdravotnictví, což mělo pozitivní dopad na zdravotnictví, hodilo se vše do koše. Problematický je i způsob, jak se o zásadních zdravotnických záležitostech rozhoduje, odboráři byli svědky, že politici, kteří o zdravotnictví rozhodují, ani materiály nečtou, jen se rozhodnou, že to schválí, a jej jim úplně jedno, co to přinese.

Světluše Ondrejková z Domova pro osoby se zdravotním postižením Osek zdůraznila, že sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované, proto do těchto zařízení nepřicházejí ani zdravotníci, ani absolventi škol. To, aby mohli být kvalitní zaměstnanci zaplaceni, je závislé na dotacích.

Jan Šusta doplnil, že aby do sociálních služeb i do zdravotnictví chtěli nastoupit absolventi škol a další zájemci, musí se tam zlepšit celkové pracovní podmínky, včetně odměňování. Léta se o nutnosti změny pracovních podmínek mluví, ale nic se s tím nedělá.

Jakub Herout ze Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje dodal, že tato vláda sice chce všude šetřit, ale problémy zdravotnictví chce řešit prostřednictvím přesčasů, což je nejdražší možný způsob.

Roman Carda z Nemocnice Písek zdůraznil, že za zdravotnictví jsou zodpovědní politici, kteří dostali důvěru ve volbách. A zvolení politici jsou vlastně zaměstnanci občanů, kteří mají řešit jejich problémy a problémy státu.

Martina Netrvalová z Nemocnice Tábor připomněla, že značné prostředky leží na účtech zdravotních pojišťoven. Ale šetří se na těch nejslabších, na zaměstnancích.

***

Novináři obdrželi závěry krajské konference, v nichž jsou pojmenovány hlavní problémy zdravotnictví a sociálních služeb a vytyčeny požadavky na jejich řešení, a výzvu delegátů krajské konference politikům, aby byli opravdu zodpovědní, zastavili rozpad společnosti, rozpad zdravotnictví, rozpad sociálních služeb a řádně vedli sociální dialog.

Oba materiály viz níže jako soubory ke stažení.

Foto Šárka Tikovská

Aktuality 25. 9. 2023 / 17:34

Jihočeská krajská konference – 21. 9. 2023

Krajská konference odborových organizací z Jihočeského kraje se konala ve čtvrtek 21. září.

Aktuality 23. 9. 2022 / 12:13

Jihočeská krajská konference – 22. 9. 2022

Jihočeská krajská konference jednala ve čtvrtek 22. září.

Aktuality 15. 8. 2022 / 18:07

Jihočeská KR – plnění programu OS

Zpráva jihočeské krajské rady OS o plnění programu OS od VIII. sjezdu odborového svazu do 30. června 2022.