Po krajské konferenci odborových organizací Plzeňského kraje v úterý 3. října se jejich účastníci sešli na krátkém brífinku s novináři, aby je informovali o současných problémech zaměstnanců ve zdravotnictví a v sociálních službách, které mají dopad i na pacienty a klienty. Za vedení odborového svazu se brífinku zúčastnila předsedkyně Dagmar Žitníková, která uvedla, že účastníci krajské konference hovořili o personální situaci v zařízeních, kde pracují, o restrukturalizaci hygienické služby, o situaci na záchrance a v sociálních službách. Od všech účastníků zaznělo, že personální situace není dobrá, chybějí zdravotníci, ale i kuchařky, personál v sociálních službách.
Miroslava Jordánová z Nemocnice následné péče a dlouhodobě nemocných v Horažďovicích, která 43 let pracuje jako fyzioterapeutka, doplnila, že v současné době není zdravotnictví ke svým zaměstnancům vůbec přívětivé. Svoji práci miluje, ale kdyby byla dneska mladá, určitě by v našem zdravotnictví pracovat nechtěla. Protože nejsou lidi, na ty ostatní zbyde víc práce. Ten začarovaný kruh by se dal protnout úplně jednoduše: lidi pořádně zaplatit, udělat jim hezké pracovní prostředí a oni budou pracovat rádi a na té práci to bude vidět.
Simona Kocová ze Stodské nemocnice doplnila, že se delegáti hodně zabývali počty zdravotních sester v České republice, kterých bude během příštích šesti sedmi let chybět až patnáct tisíc. Připomněla, že ve Stodské nemocnici se už kvůli chybějícím pediatrům uzavřela porodnice, takže rodičky musejí dojíždět do Klatov, Domažlic nebo Plzně. Myslí si, že byli první vlaštovkou a že můžou následovat i další porodnice. A popsala, že neplatí, že se při zrušení oddělení v jedné nemocnici přesunou zaměstnanci do jiné a tam nahradí chybějící personál. Při rozbití fungujícího týmu jich ve zdravotnictví zůstává jen část, mnozí odejdou úplně mimo zdravotnictví.
Helena Kurcová z Městského ústavu sociálních služeb města Plzeň pracuje celý život v sociálních službách, kde nyní velice chybějí zdravotní sestry i pracovníci v sociálních službách. Přitom sociální služby v současné době suplují interny, chirurgii i psychiatrii. Práce v sociálních službách je velmi náročná a zaměstnanci by si zasloužili daleko lepší odměňování.
František Kuneš z Rokycanské nemocnice, kde pracuje 52 let, připomněl význam nezdravotnických pracovníků. Ti také chybějí ve všech profesích, chybějí kuchaři, chybí pomocný personál, to zachraňují pouze Ukrajinci. V Rokycanské nemocnici zavřeli porodnici v roce 2017 a za dva roky řekli, že to byla chyba.
Pavlína Škubalová z Domova sociálních služeb Liblín na Rokycansku zopakovala, že práce v sociálních službách je velmi těžká a všichni zaměstnanci by si zasloužili daleko lepší odměňování.
Dagmar Žitníková shrnula, že pro zlepšení situace je nezbytné zvýšit finanční prostředky ve zdravotnictví, aby bylo dost na provoz nemocnic, na zakoupení přístrojů, na investice, ale i na mzdy. Velký problém je kvůli nízkým mzdám s nedostatkem pomocného zdravotního personálu, jehož práci potom musejí zastat ke své specializované práci sestry, což není v pořádku. Odbory chtějí, aby nejen dostali dobře zaplaceno stávající zaměstnanci, ale aby přišli noví zaměstnanci, protože ti stávající jsou opravdu přetížení a dlouhodobě nejsou schopní obrovský stres zvládat. Ten stres se pochopitelně druhotně projevuje i v jejich chování k pacientům. Nechceme, aby pacienti čekali dlouho na péči, aby byli nespokojení. Ale také nechceme, aby byli nespokojení zdravotníci a aby odcházeli.
V sociálních službách je to obdobné, platy se zde nezvyšovaly už v loňském roce, zaměstnanci v sociálních službách patří k nejhůře odměňovaným, jejich platy ani zdaleka nedosahují celorepublikového průměru. Je třeba lidi v sociálních službách udržet, je třeba je zaplatit a je třeba udělat všechno pro to, aby přišli noví, protože ti stávající jsou unavení, přetížení a nejsou schopni dlouhodobě ten stres zvládat. Pokud ale lidi adekvátně nezaplatíme, při současné nabídce práce v jiných oborech není šance, že se něco zlepší. Noví zaměstnanci v sociálních službách kvůli náročnosti práce někdy vydrží jen den, někdy tři dny a velice často odcházejí po první výplatě.
Vyzdvihla také důležitost benefitů pro zaměstnance zdravotnictví a sociálních služeb, které jsou v zahraničí, kam lákají naše zdravotníky, na vysoké úrovni.
***
Novináři obdrželi závěry krajské konference, v nichž jsou pojmenovány hlavní problémy zdravotnictví a sociálních služeb a vytyčeny požadavky na jejich řešení, a výzvu delegátů krajské konference politikům, aby byli opravdu zodpovědní, zastavili rozpad společnosti, rozpad zdravotnictví, rozpad sociálních služeb a řádně vedli sociální dialog.
Oba materiály viz níže jako soubory ke stažení.
Video z brífinku připravujeme.
Foto Jana Hnyková