S novináři se na krátkém brífinku po skončení pražské krajské konference ve čtvrtek 14. září setkali členové vedení odborového svazu a čtyři předsedové odborových organizací, účastníci konference. Zúčastnil se také předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková na úvod informovala, že se v Praze na krajské konferenci sešli zástupci odborářů z nemocnic, záchranky a dalších typů zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb. Diskutovali o aktuální situaci na svých pracovištích, především o vážných problémech způsobených nedostatkem zaměstnanců, přetěžováním zaměstnanců a spoustou předčasové práce. Velmi negativně vnímají novelu zákoníku práce, která umožní další legální zvýšení přesčasové práce, i vládní konsolidační balíček, který na zaměstnance dopadne. Delegáti konference proto v usnesení přijali závěry, v nichž se obracejí na politiky, a výzvu určenou politikům vládních stran – viz níže jako soubory ke stažení.
Předseda Martin Engel zdůraznil, že je jako pěst na oko, když v harmonizační novele o sladění pracovního a soukromého života se zdravotníkům dává, že mohou kvazidobrovolně sloužit ještě jednou tolik přesčasů. Popsal, proč považuje dobrovolnost zvýšených přesčasů za iluzorní a jak může zaměstnavatel nepřímo zvláště mladé doktory k odpracování těchto přesčasů nutit. Lékařský odborový klub nyní rozšíření přesčasů v novele zákoníku práce posuzuje po právní stránce, zjišťuje, jak přesně je problém řešen v zahraničí, a zvažuje, že se obrátí na Evropskou komisi.
Předsedkyně odborové organizace Městské polikliniky Praha a předsedkyně pražské krajské rady OS Jaroslava Carrasco informovala o negativních důsledcích snížení fondu FKSP z 2 % na 1 % a o oslovování poslanců s cílem, aby tuto změnu nepodpořili.
Předsedkyně Dagmar Žitníková doplnila, že jak FKSP, tak nedaněné benefity mají ve zdravotnictví a v sociálních službách velký význam a mnoha zaměstnavatelům pomáhají se stabilizací zaměstnanců.
Předseda odborové organizace pražské záchranky, člen pražské krajské rady a člen sekce zdravotnických záchranných služeb Jakub Štětka popsal obrovský nárůst počtu výjezdů ZZS, náročnost práce záchranářů, jejich současné velké zatížení a hrozící dopady novely zákoníku práce, která umožní, aby záchranář za rok v zaměstnání odpracoval až rok a půl.
Předseda odborové organizace Státního zdravotního ústavu a řídící sekce pracovníků hygienické služby Jiří Pohořalý seznámil s šíří práce hygienické služby jako orgánu ochrany veřejného zdraví a s jejím významem pro zdraví všech občanů.
Předsedkyně odborové organizace Všeobecné fakultní nemocnice, členka výkonné rady OS, místopředsedkyně pražské krajské rady a řídící sekce nemocnic Monika Stejnerová připomněla, že v nemocnicích vedle lékařů a sester pracuje i další zdravotnický personál, přičemž pomocného zdravotnického personálu, který je nezbytně nutný, je stálý nedostatek, navíc je špatně placený, například základní plat sanitáře po odpracovaných 32 letech činí v současné době 21 490 korun. Změny chystané ve vládním balíčku se proto těchto zaměstnanců velmi citelně dotknou.
Místopředsedkyně OS Jana Hnyková popsala situaci v sociálních službách, kde je velká fluktuace, velká nemocnost, špatné odměňování a nemožnost sehnat nové zaměstnance. Zmínila příklad zařízení, odkud nyní odchází pět zaměstnanců, kteří poskytovali přímou péči, a není vůbec jasné, jak se podaří pokrýt služby. Uvedla informaci od další kolegyně, která chodí dávat plazmu za peníze, protože jinak se nemůže za plat v sociálních službách uživit.
Předsedkyně Dagmar Žitníková na závěr přečetla text výzvy vládním politikům nazvané Zastavte to a buďte opravdu zodpovědní!
Video z akce zpracováváme a poté ho najdete zde na webu.
Reportáž České televize najdete na: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/223411058310914/ (od minuty 8.15 do minuty 17.36)
Foto autorka