Členové ZO se sešli na vzdělávání ve Znojmě. Již počtvrté

V prostředí hotelu Mariel ve Znojmě se ve dnech 18. až 20. října 2023 uskutečnil čtvrtý ročník vzdělávání členů základních organizací OSZSP ČR, jehož se zúčastnili členové odborů z různých krajů ČR. Tento pilotní projekt byl pořádaný na náklady ZO za podpory OS ve spolupráci s členy sekce pro práci s členskou základnou. Organizátory akce byli Zuzana Sargová z Fakultní nemocnice Ostrava, Jan Šusta z Nemocnice České Budějovice a manažer OS pro nábor a získávání nových členů Vojtěch Burda.

Konferenci oficiálně uvedli organizátoři akce. První den po příjezdu následovala večeře a seznámení členů u degustace dobrého vína. Druhý den byl přednáškový, program byl rozdělen do dvou bloků, které obsahovaly v závěru diskusi k jednotlivým přednáškám.

Jako první přednesl advokát JUDr. Dominik Brůha, Ph.D., prezentaci o právní síle odborů. Následovala skupinová práce členů – hledání chyb ve smlouvách za spolupráce organizátorů.

Po obědě byla na programu přednáška sociologa a regionálního manažera OS Mgr. Ladislava Kucharského o síle odborů ve vlastním projevu. Prezentace byla velice poučná, doplnil ji o vlastní zkušenosti z praxe.

Třetí přednáškou pokračoval Bc. Vojtěch Burda, který se věnoval práci s členskou základnou. Prezentaci obohatil o samostatnou i skupinovou práci, při níž členové zahájili debatu o kladech a záporech odborů.

Celý den byl zakončen posezením ve sklípku s diskusí o poznatcích z přednášek. Poslední den po snídani následovalo ukončení a zhodnocení semináře.

Natálie ROKYTOVÁ, DiS., ZO OSZSP ČR Fakultní nemocnice Ostrava

Za mě je třeba určitě na takových projektech dále pracovat a aktivní členy více vzdělávat. Všichni jsme se shodli na tom, že z hlediska právní problematiky máme spoustu mezer a nedostatků, ale společnými silami jsme se k cíli dostali, a to je za mě to nejvíc. Samozřejmě, Dominik je TOP!

Blok o komunikaci byl pro mnohé z nás také přínosný, protože ne každý má ten dar, umět se správně a jasně vyjádřit. Komunikace je základ a zde je také dobré vědět. Zde patří potlesk Lacovi!

Vojtův blok o práci s členskou základnou byl asi nejdiskutovanějším a z mého pohledu v tuto chvíli nejaktuálnějším tématem. Musím říct, že ať jsem se bavil s členy z fakultní nemocnice nebo z jiných organizací, tak všichni řeší stejný problém. Velice pasivní a laxní přístup, někdy až negativní.

Tady je asi ten nejtěžší úkol, a to přesvědčit a vysvětlit všem kolegům, o čem to vlastně všechno je a že už nežijeme v totalitním režimu, kdy ROH zajišťovalo dovolené a kolekce na Vánoce. Obecně v podvědomí už dnes je ta skutečnost, že odbory stojí za všemi zaměstnanci jistých organizací a v případě potřeby jsou připravené pomoci a sjednat spravedlnost. Ale v momentě, kdy je potřeba něco z vlastní vůle udělat, nastává problém. Už jen to, aby vůbec do odborů vstoupili. Tady potřebujeme něco, co tyhle skutečnosti změní.

Michal JELEN, ZO OSZSP ČR ZZS Moravskoslezského kraje

Foto autorka a Dominik Brůha

Aktuality 30. 5. 2024 / 10:33

Vyhodnocení dotazníkového šetření ke školení odborářů

Po dlouhé době jsme si dovolili oslovit naše kolegy z výborů základních odborových organizací s dotazníkovým šetřením, které bylo zaměřeno na školení našich členů.

Aktuality 4. 6. 2023 / 18:40

Má dáti – nedal… aneb Školení pro hospodáře odborových organizací

V květnu a začátkem června se po několikaleté pauze uskutečnila v Praze a Olomouci školení pro hospodáře odborových organizací.

Aktuality 16. 5. 2023 / 20:08

Semináře na téma FKSP, sociální fond a kolektivní vyjednávání

Ve dnech 20. dubna, 25. dubna a 2. května 2023 v Olomouci a v Praze uspořádal odborový svaz semináře na téma FKSP, sociální fond, benefity a kolektivní vyjednávání.