ČMKOS k návrhu státního rozpočtu

Stanovisko k návrhu státního rozpočtu a k ekonomickému výhledu na rok 2013 zveřejnila v pátek 21. září 2012 Českomoravská konfederace odborových svazů.

Makroekonomický expert ČMKOS Martin Fassmann charakterizuje návrh státního rozpočtu jako extrémně vratký. Již předcházející rozpočty této vlády byly nereálné a nyní na vládu dopadají důsledky jejích špatných rozhodnutí, ona to však nechce připustit a také rizika navrženého rozpočtu jsou záměrně přehlížena, přestože může jít o 45 až 60 miliard korun. ČMKOS v příštím roce očekává pokles ekonomiky o 1,0 až 1,5 procenta, čili pokles příjmů státního rozpočtu o 20 až 25 miliard korun.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil připomíná, že státní rozpočet představuje jen určitou výseč veřejných rozpočtů a celkovou situaci vláda záměrně nesděluje. Za obrovské nebezpečí považuje ČMKOS důchodovou reformu. Vláda očekává, že se do ní zapojí na 60 procent obyvatel, což by ze státního rozpočtu vyvedlo 24 miliard korun. V rozpočtu se v této souvislosti počítá ale jen se 6 miliardami korun.

Předseda OS KOVO Josef Středula připomněl, že i ministr financí Kalousek přiznal, že u nás lidé s vyššími příjmy platí méně. Před volbami současné vládnoucí strany lživě strašily Řeckem, ve skutečnosti až tato vláda způsobila, že se k Řecku blížíme. Zdůraznil také, že takvaná výjimka pro ČR, která se nyní projednává v Evropském parlamentu, se netýká, jak se zde tvrdí, možnosti sudetských Němců požadovat majetek, ale ve skutečnosti znemožní občanům ČR dovolávat se sociálních práv občanů EU.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková doplnila, že rozpočty v posledních letech vedou k oslabování funkce státu a oslabování solidarity. Popsala velmi vážnou situaci ve financování sociálních služeb. Již počátkem letošního roku hrozilo, že zanikne 270 poskytovatelů, o sociální služby přijde na 25 tisíc potřebných a práci ztratí 1500 zaměstnanců a situace se na poslední chvíli zachraňovala další půlmiliardou korun. Návrh státního rozpočtu pro příští rok by vedl k opakování situace a byla by ještě horší – v existenčním ohrožení se ocitne na 320 poskytovatelů péče. Velmi vážná je také situace ve financování zdravotnictví. Příspěvek za tzv. státní pojištěnce se nezměnil od roku 2006, stát do zdravotnictví dává kolem 7,5 procenta HDP, zatímco vyspělé evropské země kolem 10 procent HDP. Ohrožena je dostupnost zdravotní péče, protože Ministerstvo zdravotnictví počítá s rušením 10 % nemocnic, VZP chce zrušeni až 30 % nemocnic a již přijaté vládní nařízení umožňuje zrušit až polovinu nemocnic.

Plné znění stanoviska ČMKOS, zkrácené znění v podobě tiskové zprávy i stanovislo OSZSP ČR viz níže jako soubory ke stažení.

Záznam tiskové konference lze vidět na webu ČMKOS: http://www.cmkos.cz/medialni-prezentace/3480-3/video-stanovisko-cmkos-k-statnimu-rozpoctu-a-vyhledu-ceske-ekonomiky-na-rok-2013