Epidemie komplikuje i kolektivní vyjednávání v organizacích

Doba covidová se velmi špatně podepisuje na běžných aktivitách, na našem životě, zdraví, vztazích a samozřejmě na sociálním dialogu a kolektivním vyjednávání. Soustředím se nyní pouze na kolektivní vyjednávání. Dlouho trvá, než se pro jednání najde termín, pak se několikrát ruší, mění, nebo je jednání on-line.

Pro příspěvkové organizace vláda schválila nařízení, kterými zvyšuje platové tarify. Tarify jsou navýšeny o 10 %, ale pouze vybraným kategoriím zaměstnanců. Pro ostatní zaměstnance finance jsou, ale musí se zaměstnavatelům doložit, kde jsou, jak se k nim dostat a jak je zaměstnancům přiznat.

Takže ano, peníze pro nemocnice jsou v úhradové vyhlášce, napsal to bývalý ministr Roman Prymula, je to uvedeno v materiálu Ministerstva zdravotnictví, který byl předložen na jednání tripartitního pracovního týmu pro zdravotnictví dne 3. 12. 2020.

Částky jsou i pro zaměstnance v sociálních službách, pro ty, jejichž zaměstnavatelé žádali a obdrží dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Nic by nemělo bránit tomu, aby zaměstnavatelé zvýšili platy i dělnickým profesím a technickohospodářským pracovníkům. Šlo by to? Ano, je možné zvýšit osobní příplatky,  je možné najít i jiné cesty. Ale bude snaha zaměstnavatelů? Měla by být. Odboráři jsou připraveni jednat.

Organizace, na které se nařízení vlády o platových tarifech nevztahuje, odměňování zaměstnanců se řídí pravidly pro přiznání mezd (akciové společnosti, s.r.o.), mají pro odměňování finance kryty stejně. Nemocnice mají finance z úhradové vyhlášky, sociální služby mají vícezdrojové financování.

Odboráři v těchto organizacích jsou na těžká jednání zvyklí, kromě minimální mzdy, zaručených mezd a několika příplatků uvedených v zákoníku práce si musí vše vyjednat. A tak neztrácí čas a jednají.

Při jednáních v akciových společnostech je důležité předložit podklady k tomu, že finance na krytí navýšení základních mezd jsou. Začne se tím, že v příspěvkových organizacích se tarify navyšují.

Ano, okamžitě přichází argument, ale jen někomu.

Tak sdělíte, že jste si toho vědomi, ale že úhradová vyhláška zajistí dostatek financí na zvýšení základních mezd všem.

A argument zaměstnavatele, tvrdého manažera? Jestli vám úřednice něco řekly, tak to slyšíme každý rok.

A my, jako každý rok, sdělujeme, dobře, proveďte propočty, pak necháme ministerstvo to propočítat.

Každoroční hra na silné nervy a trpělivost. Bohužel, jsme v době covidové, jednání bere daleko více energie než v době před covidem.

Často se při vyjednáváních se zaměstnavatelem řeší výše odměny za práci na odděleních ARO, JIP s pacienty s covidem. Odměna slibované a sdělované částce až 500 Kč za hodinu neodpovídá. Zde je opravdu nutné se se zaměstnavatelem k propočtu sejít a v klidu provést výpočet. Je na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, jakým způsobem bude ve výsledku péče o pacienty s onemocněním COVID-19 odměněna. Stanovené výše úhrady za ošetřovací den byly Ministerstvem zdravotnictví vypočteny na základě průměrných počtů personálu u lůžek a průměrné obložnosti covidových oddělení během jarní vlny pandemie, data poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR z referenčních nemocnic. Pokud na covidových odděleních pracuje více personálu nebo mají nižší obložnost, než jak bylo stanoveno podle průměrů, navýšení úhrady nemusí stačit na uvedené odměny pro personál. A naopak pokud na oddělení pracuje méně personálu nebo je vyšší obložnost, úhrada bude převyšovat zvýšené osobní náklady.

Vzhledem k tomu, že nyní během podzimní vlny je obložnost významně vyšší než stanovený průměr z jarní vlny, je úhradová kompenzace dostatečná, aby kryla zvýšené osobní náklady.

Podobné články

Aktuality 6. 1. 2024 / 8:45

Změny v oblasti zaměstnaneckých benefitů v roce 2024

Uzákoněním konsolidačního balíčku došlo od 1. ledna 2024 k významným změnám v oblasti zaměstnaneckých benefitů.

Aktuality 11. 5. 2023 / 21:07

Jednání Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání

Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů, známá pod zkratkou AKV, má za cíl zvyšování úrovně kolektivního vyjednávání a uzavírání kolektivních smluv.

Aktuality 5. 2. 2020 / 17:42

Změny ve vyhlášce o FKSK od 1. ledna 2020

Od 1. ledna 2020 vešla v platnost vyhláška č. 357/2019, kterou se mění vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb.

Načíst další
 
Napište nám