Důkladně se seznamte s dokumenty, které podepisujete!

I ve spojení s novelou zákoníku práce účinnou od 1. 10. 2023 bychom chtěli našim členům připomenout jednu důležitou věc: podepisujte pouze ty písemnosti, s jejichž obsahem se řádně seznámíte. Bohužel stále častěji se na OS setkáváme s tím, že zaměstnanci podepíší pracovněprávní dokument a následně se na nás obracejí s žádostí o pomoc při zvrácení jeho účinků.

Zaměstnanci i přes četná upozornění v médiích podepisují nejrůznější pracovněprávní dokumenty, aniž by se nejprve řádně seznámili s jejich obsahem, nebo si vzali čas na rozmyšlení, případně na konzultaci, pokud jim není jejich obsah zcela jasný či s ním nesouhlasí. V praxi se zejména jedná o dohody o skončení či o změně pracovního poměru, dohody o jiné (obvykle kratší) době seznámení s rozvrhem týdenní pracovní doby či jeho změnou, dohody o výkonu práce přesčas nad rozsah nařízené práce přesčas atd.

Časté jsou případy, kdy je zaměstnanec pozván k řediteli či na personální oddělení, kde je mu předložena například dohoda o skončení pracovního poměru. Zaměstnanec ve vypjaté situaci a třeba i pod nejrůznějšími pohrůžkami okamžitého zrušení pracovního poměru atd. dohodu o skončení pracovního poměru často přímo na místě podepíše. Ačkoliv je jednání zaměstnance v takových případech i pochopitelné, je nutné si uvědomit, že podpis jakékoliv písemnosti může pro daného zaměstnance mít v některých případech významné negativní důsledky do budoucna. Následně pak v okamžiku, kdy zaměstnanec vyhledá právní pomoc, aby zvrátil účinky takových dokumentů (například právě dohody o skončení pracovního poměru), a namítá, že vlastně pracovní poměr vůbec skončit nechtěl a že byl k podpisu dohody donucen, je záležitost v praxi již jen velmi obtížně řešitelná, neboť v mnoha případech se takováto jednání odehrávají beze svědků a zaměstnanec se tak ocitá v důkazní nouzi.

V praxi je rovněž časté, že se ze strany zaměstnavatelů objevují snahy o antedatování pracovněprávních písemností, čili že zaměstnanci je k podpisu předložena písemnost s dřívějším datem, než činí datum skutečné (rozdíl činí někdy i několik měsíců či dokonce let). Někdy se zase nepříliš výhodná ujednání pro zaměstnance typicky „schovávají“ do zaměstnavatelem předložených obsáhlých změn pracovních smluv všech zaměstnanců daného zaměstnavatele, kdy zaměstnavatel tyto předložené dokumenty umně skrývá za nutnost sjednotit používanou pracovněprávní dokumentaci.

Sdělení některých zaměstnavatelů, že tyto dohody nebo jiné písemnosti musí zaměstnanec podepsat ihned, jsou irelevantní. Ve většině případů se jedná o dvoustranné právní jednání, tzn. obě smluvní strany (zaměstnavatel i zaměstnanec) by měly mít dostatek času k tomu, aby se s předloženou písemností důkladně seznámily a zvážily její důsledky, než přistoupí k jejímu podepsání.

Tímto článkem nechceme nabádat členy, aby od zaměstnavatele nepřebírali žádné písemnosti, ale k tomu, aby se s nimi před podpisem důkladně seznámili. Pokud byste tedy při předložení pracovněprávního dokumentu měli pochybnosti o jeho obsahu, tak bychom vás závěrem chtěli vyzvat, abyste se s uvedeným dokumentem na nás obrátili.

Podobné články

Aktuality 9. 6. 2024 / 9:13

Dovolená ve zkušební době

Naše nová členka ve zkušební době nutně potřebovala z rodinných důvodů dovolenou. Bude mít čerpání dovolené nějaký vliv na zkušební dobu?

Aktuality 16. 5. 2024 / 18:22

Odpočet hodnoty daru od základu daně

Slyšel jsem, že došlo ke změnám v daních. Jsem zvyklý, že každý rok daruji menší peněžní dar...

Aktuality 16. 5. 2024 / 17:14

Výstupní prohlídka – co to je a kdy se provádí

V praxi jsme se setkali s pojmem výstupní prohlídka. Co to vlastně je a kdy se používá?

Načíst další
 
Napište nám