Evropská komise posílila sociální dialog v sociálních službách

Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a Evropské federaci zaměstnavatelů v sociálních službách (FESE) se podařilo posílit sociální dialog v oblasti sociálních služeb. Dne 10. července 2023 zřídila Evropská komise nový výbor pro odvětvový sociální dialog, rozhodla tak na základě doporučení Rady pro posílení sociálního dialogu. Ustanovení výboru žádali evropští odboráři a zaměstnavatelé.

Výbor bude dělat vše pro to, aby byly zaměstnancům v sociálních službách zajištěny lepší a bezpečnější pracovní podmínky. V sociálních službách pracuje více než 9 milionů zaměstnanců, což je téměř 5 % všech zaměstnanců v EU. Počet zaměstnanců se za 10 let zvýšil o 15,5 %. Přesto, že jde o rychlý nárůst, stále se odvětví sociálních služeb potýká s nedostatkem zaměstnanců. Evropská komise podporuje kolektivní vyjednávání v sociálních službách, které by mělo vést ke zvýšení atraktivity povolání v sociálních službách.

EPSU a FESE spolupracovaly na projektu k ustanovení výboru pro posílení sociálního dialogu více než 10 let. EPSU i FESE podporují sociální dialog jak na úrovni EU, tak na národní úrovni v rámci projektů financovaných EU. Oficiální žádost o ustanovení výboru byla podána Evropské komisi po ukončení debat sociálních partnerů v červnu 2021.

Generální tajemník EPSU Jan Willem Goudriaan očekává od Evropské komise zdroje, které jsou pro práci výboru nutné. EPSU se těší na konstruktivní sociální dialog, který musí vést k nutným změnám postavení zaměstnanců v sociálních službách.

Prezident FESE Gregor Tomschizek sdělil, že pro nábor a udržení zaměstnanců v sociálních službách se musí zlepšit pracovní podmínky, včetně odborné přípravy zaměstnanců, musí se zatraktivnit práce v sociálních službách. Zásadním krokem je právě sociální dialog.

Cílem práce výboru pro sociální dialog v sociálních službách bude péče o zaměstnance, jejich pracovní podmínky a zajištění dostupné vysoce kvalitní sociální služby potřebným.

Aktuality 8. 1. 2024 / 12:25

V Bruselu o problémech sociálních služeb a jejich zaměstnanců

Plenární zasedání sektorového sociálního dialogu pro sociální služby se konalo 12. prosince 2023 v Bruselu.

Aktuality 13. 4. 2023 / 18:36

Odboráři a zaměstnavatelé z nemocnic jednali v Bruselu

Evropští odboráři (EPSU) a zaměstnavatelé (HOSPEEM) jednali dne 10. března 2023 v Bruselu o nedostatku zaměstnanců a obraně proti násilí na pracovišti od třetích stran.

Aktuality 9. 3. 2023 / 16:02

Evropští odboráři jednali o problémech sociálních služeb

Dne 22. února jednaly v Bruselu společně pracovní skupiny Evropské federace odborových svazů veřejných služeb pro zdravotnictví a sociální oblast (WGHSS EPSU) a pro regionální a státní vládu (LRG EPSU).