V pátek 21. února 2025 v odpoledních hodnotách se konalo na krajském úřadu jednání hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha se zástupci zaměstnanců nemocnic patřících pod kraj. Původně mělo jít o jednání nové krajské reprezentace po loňských podzimních volbách s krajskými zástupci odborových organizací působících ve zdravotnictví a sociálních službách. Na opakované žádosti o jednání hejtman nereagoval, až po tiskové konferenci odborů začátkem února se ledy pohnuly.
Protože nyní začal být opět aktuální záměr vedení kraje o převedení sedmi nemocnic do akciové společnosti, bylo jednání zaměřeno jen k tomuto záměru. Jednání se zúčastnili i krajští zástupci Lékařského odborového klubu i celostátní předseda LOK-SČL Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková s místopředsedkyní Janou Hnykovou.
Úvodem se hejtman omluvil za nereagování na žádosti o jednání, ke kterému došlo nedopatřením. Budiž. Pak sdělil, že má pro nás čas jen jednu hodinu, pak přednesl asi dvacetiminutový monolog, kde sdělil, že věc je ještě projednávána bez uzavřených závěrů, provádějí se analýzy.
Následně předal Deklaraci Rady Jihomoravského kraje, která sděluje, že kraj nechce omezovat zdravotní péči, nemocnice zůstanou v majetku kraje, zisk z nemocnic bude reinvestován, odměňování zaměstnanců bude na úrovni nařízení vlády o platech a zaměstnanci obdrží benefity, které dostávají nyní.
Odbory vyjádřily nesouhlas se změnou právní formy nemocnic z příspěvkových organizací na obchodní společnost a vyslovily pochybnosti, zda závazky z deklarace budou naplněny i v dalším období. Podobné transformace v jiných krajích dopadly negativně především na zaměstnance nemocnic.
A můj názor? Především by si měli představitelé kraje ujasnit, zda je zdravotnictví kšeft, nebo veřejná služba. Obchodní činnosti odpovídá akciová společnost, veřejné službě příspěvková organizace územního celku. Pan hejtman ani za pomoci ředitele Jihomoravské zdravotní, a. s., Martina Pavlíka nesdělil žádné konkrétní informace, v čem je výhodnější akciová společnost proti formě příspěvkové organizace.
Ve zdravotnictví 70 % nákladů jsou osobní náklady, tedy platy a jejich odvody. Pokud bude nutné šetřit, nabízí se kde. A akciová společnost toto lépe umožňuje než forma příspěvkové organizace, kde platí platové tarify. Opakované ujišťování, že se nemáme ničeho bát, i že nám sdělí více letos v květnu, spíše vzbuzuje obavy, že již je vše dohodnuto a v květnu nám jen milostivě sdělí výsledek.
Myslím si, že úroveň účastníků jednání byla vyšší, než aby se spokojili jen s obecnými politickými frázemi. Sociální dialog je ale o něčem jiném. Není to silové jednání jedné strany a následné oznámení rozhodnutí. A zástupci zaměstnanců mají být součástí jednání o připravovaných změnách a možných alternativách.
V jistých ohledech by bylo vhodnější sedm krajských nemocnic sloučit, proti tomu ale mluví argument, že vznikne jeden obrovský moloch, který bude obtížné uřídit. Musíme tedy doufat, že zvítězí zdravý rozum a věcná úvaha nad nějakými postranními zájmy… Přitom o možných změnách v organizaci jihomoravských nemocnic se mluví již minimálně šest let. Možná by něco mohl sdělit třeba bývalý krajský radní pro zdravotnictví v uplynulých dvou letech Karel Podzimek.
V Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče ČR jsem byl jsem do roku 2022 osm let předsedou krajské rady Jihomoravského kraje. Byli jsme zastoupeni ve zdravotnické tripartitní komisi. V září 2022 po dotazu na této komisi, zda se chystají nějaké organizační změny v nemocnicích našeho kraje, bylo sděleno tehdejším radním Kasalou, že nikoli. A po několika týdnech Rada Jihomoravského kraje přijala usnesení o přípravě převodu jihomoravských nemocnic jako příspěvkových organizací do jedné akciové společnosti.
Brali jsme to jako porušení sociálního dialogu a následně po tlaku od zaměstnanců i dalších obyvatel kraje jsme zorganizovali petici proti tomuto záměru. Za tři týdny jsme získali 13,5 tisíce podpisů občanů kraje. Následně byl bod o změně formy nemocnic stažen ze zastupitelstva. Přesto jsem na jednání zastupitelstva jako mluvčí petičního výboru předal tuto petici od občanů. Hejtman se tedy nemůže divit, že jsme dnes ostražití. Je nutné předejít protestním akcím a celou problematiku otevřeně projednávat s veřejností i s odbory jako sociálními partnery a zástupci zaměstnanců.
Od začátku roku 2023 byl na mne vyvíjen nátlak, abych rezignoval na funkci ředitele Domova u lesa Tavíkovice, kde jsem tehdy byl ve funkci od roku 2004. Nakonec jsem byl dosti nechutně donucen odstoupit. Pracovní důvody v tom nebyly, alespoň mi žádné nebyly sděleny, takže jsem to vzal jako „odměnu“ za svoji veřejnou činnost. Nyní jsem již důchodce a úroveň zdravotní péče v našem kraji mne již zajímá spíše jako potenciálního pacienta.
Text byl 3. března 2025 publikovaný v týdeníku Znojemsko.