Hygienická sekce opět jednala s vedením Ministerstva zdravotnictví

V pondělí 4. prosince 2023 se na Ministerstvu zdravotnictví konalo další kolo jednání k novele zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, kde se zástupci odborového svazu a sekce pracovníků hygienické služby setkali s hlavní hygieničkou ČR MUDr. Pavlou Svrčinovou, Ph.D., náměstkem ministra pro zdravotnictví Bc. Josefem Pavlovicem a ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví Mgr. Matyášem Fošumem.

Hned na začátku jednání bylo dohodnuto, že v první polovině února 2024 se bude konat společné jednání zástupců všech odborových organizací krajských hygienických stanic, zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu se zástupci Ministerstva zdravotnictví na odborovém svazu v Praze. K jednání bude přizván i státní tajemník. Termín bude upřesněn.

Zástupci Ministerstva zdravotnictví informovali o aktuální situaci novely zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Novela zákona byla na poradě vedení Ministerstva zdravotnictví schválena, připomínky byly vypořádány a tento týden byla zaslána do mezirezortního řízení.

Mgr. Fošum informoval o pokračujících úpravách novel vyhlášky č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, a vyhlášky č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb (CO2). U obou vyhlášek bude probíhat standardní vypořádání připomínek. Dále uvedl, že stavební požadavky na hygienické zařízení pro žáky budou řešeny ve vyhlášce Ministerstva pro místní rozvoj.

K novele nařízení vlády č. 304/2014, o platových poměrech státních zaměstnanců, byl ze strany OS podán požadavek na navýšení platových tarifů o 10 % z důvodu inflace, atraktivity povolání a nerovného platového tarifu pro výkon povolání.

Další téma, které jsme probírali, bylo využití 16 milionů z nerealizovaného dotačního programu na provozní prostředky pro hygienickou službu.

K otázce nízkého výdělku vysokoškoláků (absolventů) bylo ze strany Ministerstva zdravotnictví sděleno, že je v plánu započítávat i vysokoškolské studium do odpracovaných let. Poté by zaměstnanec začínal ve vyšším platovém stupni. Také byly projednávány benefity a home office, pro které bude připraven nový zákon pro státní správu a metodický pokyn vrchního státního tajemníka.

Na konci jednání náměstek Pavlovic sdělil, že je v plánu zřízení nového orgánu, a to Národní rady vlády na ochranu veřejného zdraví. Kvůli obsazení tohoto nového orgánu nebudou hygienické službě odebírána další pracovní místa.

Závěrem mi dovolte, abych vám za sekci pracovníků hygienické služby popřála krásné a pohodové Vánoce. A do nového roku hlavně to zdravíčko a pevné nervy.

Foto Jana Hnyková

Aktuality 12. 6. 2024 / 18:23

Výměna zkušeností se slovenskými kolegy z hygienické služby

Ve dnech 10. a 11. června se v Bratislavě se setkali zástupci odborových organizací z krajských hygienických stanic, Státního zdravotního ústavu a zdravotních ústavů se slovenskými kolegy.

Aktuality 16. 5. 2024 / 22:34

Už zase se odebírají hygienikům kompetence!

Novelu zákona o návykových látkách připravila skupinou poslanců s představou nutné ochrany dětí. To lze pochopit, ale nelze pochopit a souhlasit s tím, že se opět řeší odebrání kompetencí hygienické službě.

Aktuality 17. 3. 2024 / 7:13

Sekce pracovníků hygienické služby jednala s ministrem Válkem

Členové sekce pracovníků hygienické služby odborového svazu jednali ve čtvrtek 14. března 2024 na Ministerstvu zdravotnictví s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a dalšími zástupci ministerstva.