Informace o činnosti dozorčí rady OS

S přicházejícím podzimem, kdy nás čekají krajské konference, dozorčí rada vyhodnocuje svoji práci. Dozorčí rada v letošním roce zasedala zatím 7x, v květnu a srpnu se jednání neuskutečnila. Členové dozorčí rady na svých jednáních prováděli průběžnou kontrolu účetnictví OS, kontrolu pokladny a cenin. Byla provedena kontrola cestovních náhrad orgánů OS, kontrola uzavřených platných smluv. Kontroly směřovaly i ke kontrole výkazů práce regionálních manažerů a jejich pracovních návštěvách základních organizací.

Tady je třeba dodat, že v současné době je využíván program Trewis, kde je vše zaznamenáváno. Členové dozorčí rady nemají do tohoto programu přístup. Tím je provádění kontrol velmi zdlouhavé, neboť dozorčí rada potřebuje součinnost místopředsedy OS, který však není vždy k dispozici.

V lednu výkonná rada na společném jednání s dozorčí radou schválila rozpočet pro rok 2019. Členové dozorčí rady konstatovali, že schválený rozpočet může být konečně vnímán jako skutečné hledání rezerv ke snižování deficitu. Výkonná rada bohužel ale v únoru schválila navýšení výdajové části již schváleného rozpočtu. Zde je ale třeba říci, že i odborový svaz je zaměstnavatel, který se svými zaměstnanci kolektivně vyjednává.

Členové dozorčí rady ve spolupráci s místopředsedou Lubomírem Franclem a Šárkou Slavíkovou provedli v únoru inventuru majetku se závěrem – bez závad.

V březnu se jednání dozorčí rady zúčastnili zástupci vedení hotelu Bona Serva. Dozorčí rada byla seznámena s hospodařením hotelu a provozními náklady. Proběhla diskuse k připravovaným opravám, obsazenosti hotelu a využívání kancelářských prostor.

V dubnu členové dozorčí rady vyjádřili nesouhlas s rozhodnutím vedení OS neuskutečnit turnaj v kuželkách z důvodu sníženého rozpočtu, neboť položka sportovní hry byla snížena s tím, že vznikne větší spoluúčast účastníků na všech turnajích. Dozorčí rada požádala, aby o tomto byli členové OS informováni v Bulletinu, k čemuž také došlo.

V květnu prováděla dozorčí rada kontrolu pracovních cest zaměstnanců OS a doporučila zajištění větší hospodárnosti ze stran nadřízených pracovníků. Dozorčí radě byla předložena Výroční zpráva za rok 2018. Dozorčí rada vzala tuto zprávu na vědomí a konstatovala, že se stále nedaří snižovat deficitní výsledek hospodaření.

V červenci, po předložení podkladů pro čerpání darů ze ZF, požádala dozorčí rada vedení OS o doložení komunikace se ZO, které neplní povinnost platit do Zajišťovacího fondu.

V září dozorčí rada projednávala rekonstrukci oken v hotelu Bona Serva včetně účtovaných nákladů.

Důležitou částí činnosti dozorčí rady bylo i projednávání odvolání členů proti rozhodnutí výboru svých základních organizací. Jak už bylo několikrát řečeno, současné stanovy odborového svazu nevymezují přesně kompetence dozorčí rady. Výstupem jsou pak doporučení, kterými se musí zabývat výkonný orgán odborového svazu nebo základní organizace.

Aktuality 3. 10. 2022 / 10:47

Zpráva o činnosti dozorčí rady pro IX. sjezd OS

Dozorčí rada OS je nejvyšší kontrolní orgán OS a její činnost vyplývá ze stanov OSZSP ČR.

Aktuality 15. 10. 2021 / 22:37

Zpráva o činnosti dozorčí rady pro celostátní konferenci OS

Činnost dozorčí rady vyplývá ze stanov OSZSP ČR (čl. 110 – 115), ve kterých je uvedena povinnost informovat o závěrech ...

Aktuality 13. 5. 2021 / 13:11

Informace z jednání dozorčí rady OS

Dozorčí rada jednala v minulém roce devětkrát a letos čtyřikrát. Z důvodu pandemie COVID-19 se konala některá jednání on-line.