Inspirace u slovenských kolegů

Spolu s kolegy z Českomoravské konfederace odborových svazů, OS STAVBA ČR, OS UNIOS a OS pracovníků vědy a výzkumu jsem v rámci projektu Zkracování pracovní doby a odvětvový sociální dialog byla ve dnech 16. až 20. dubna na zkušené u slovenských kolegů v jejich odborové centrále – Konfederaci odborových svazů (KOZ SR), obdobě naší ČMKOS. Dříve slovenské odborové svazy sídlily v monumentální budově obložené kubánským mramorem. Ta je dnes prodána, do dvou let se mají i poslední odboráři odstěhovat do nového sídla.

Regionální sociální dialog

S viceprezidentkou KOZ SR Monikou Uhlerovou jsme poměrně podrobně a velmi otevřeně diskutovali o regionálním sociálním dialogu, o rozdílech mezi sociálním dialogem a kolektivním vyjednáváním, což mnozí nerozlišují, o tripartitě, multipartitě a sociálním partnerství, o rozdílech mezi dohodovacími a konzultačními orgány, o potřebnosti a vhodnosti zákona o tripartitě.

Kolektivní vyjednávání

Se specialistkou pro ekonomickou politiku a sociální dialog jsme probírali změny, kterými na Slovensku prošel náš původně společný zákon č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání. Dozvěděli jsme se o existenci slovenských zákonů o veřejné službě, o státní službě, o výkonu práce ve veřejném zájmu a zákonu o odměňování zaměstnanců při výkonu práce ve veřejném zájmu. Pro zájemce mám odkazy nebo celé texty zmíněných zákonů k dispozici.

Od místopředsedy Energeticko-chemického odborového svazu jsme dostali samolepku. Shodli jsme se na zvláštním úkazu: při kolektivním vyjednávání je firma před krachem a vše nad rámec zákona je pro ni likvidační, jakmile se kolektivní smlouva podepíše, firma prosperuje. Ze zvědavosti jsme se zeptali, jak se slovenští kolegové připravují na fenomén GDPR? A odpověď: NIJAK. Podle jejich stanoviska se GDPR odborů nijak zásadně netýká.

BOZP

Od vedoucího odboru BOZP jsme načerpali mnohou praktickou inspiraci. Zejména pokud jde o publikace, které vydali.

Zkracování pracovní doby

Analytici KOZ SR Marta Hašková a Karol Pomšahár se vskutku analyticky zabývali jak přehledem pracovní doby v některých prvoligových zemích EU, tak aktuální situací na trhu práce a nejrůznějšími souvislostmi případných úvah o zkracování pracovní doby.

Na rozdíl od často slýchaných hypotéz o právu být „off“ (které je v našich resortech zdravotnictví a sociálních služeb v zásadě nepoužitelné) nebo tolik spíše filozoficky propíraného práva na slaďování pracovního a soukromého života přišli slovenští kolegové s pro mě nesmírně zajímavou a praktickou myšlenkou: vrátit přestávky v práci do pracovní doby – podobně lehce jako se jedním tahem pera přestávky přestaly do pracovní doby počítat. A bylo by zkráceno!

Část prezentace kolegů s jejich laskavým souhlasem viz níže jako soubor ke stažení.

Foto autorka

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 13. 5. 2021 / 14:57

O pandemii s rakouskými a slovenskými kolegy

Setkání zástupců OS veřejných služeb z Rakouska, Slovenska a České republiky se konalo on-line 18. března 2021, v době nouzového stavu.

Aktuality 19. 1. 2021 / 20:25

Náš OS pomohl libanonským kolegům

Na odborové svazy se obrátila EPSU a světová centrála těchto OS (PSI) s výzvou o pomoc pro libanonské odborové svazy přidružené v PSI.

Aktuality 12. 10. 2020 / 10:22

Německo v době pandemie, pohled odborů ver.di

Jak se v době koronavirové zachovalo Německo a jaká byla stanoviska odborů ver.di ke krokům vlády?

Načíst další
 
Napište nám