Je dobré, že se vzájemně informujeme a stojíme při sobě

Kolektivní vyjednávání fúzovaných nemocnic Pardubického kraje probíhalo tentokrát velmi složitě. Původní návrh zaměstnavatele navýšení o garantovaných 5 % (LOK jednal sám za sebe) byl po argumentu, že v Královéhradeckém kraji došlo k navýšení 8,5 % a odchody zaměstnanců vzhledem ke krátké dojezdové vzdálenosti jsou již nyní viditelné, změněn na 8 %.

Další jednání byla velmi složitá a zdlouhavá s ohledem na neustálé argumentace zástupců LOKu týkající se konkrétních úvazků, motivačních bagetů, studijního volna atd. Dokonce se někteří zástupci sami setkali se zaměstnavatelem a jednali, což ostatní členové vyjednávacího týmu považovali bez předchozí dohody za porušení kolegiality týmu. Nově vzniklá Odborová asociace laborantů a pracovníků ve zdravotnictví Nemocnice Pardubického kraje, a. s., (která kritizovala práci tzv. starých odborů a oslovuje zaměstnance, aby přešli k nim), jak uvedl zaměstnavatel, z vlastního podnětu iniciovala samostatné jednání.

Spolu se zástupci jednotlivých odborových organizací našeho odborového svazu se jednání účastnila regionální manažerka OS Ivana Burešová. V přestávkách mezi jednotlivými podanými návrhy a postojem zaměstnavatele si členové vyjednávacího týmu většinu věcí vyříkali, mnohdy i při zvýšení hlasů, což dříve zvykem nebylo. Nakonec jsme se 3. ledna rozešli v dobrém a s pocitem, že jsme pro zaměstnance vyjednali, co bylo možné.

Děkuji všem zástupcům základních organizací našeho svazu za jednání vždy korektní a v rámci kolegiality i morálních zásad týmového jednání.

Považuji za nutné poděkovat také vedení odborového svazu za zřízení skupiny “Orgány svazu“ na WhatsAppu. Zprávy v této skupině jsou rychlé, diskuze probíhá flexibilně a lze toho využít při argumentaci směrem k zaměstnavatelům.

Foto autorka

Aktuality 11. 3. 2024 / 17:48

Krajská rada Pardubického kraje jednala s hejtmanem Netolickým

Ve středu 21. února jednala krajská rada Pardubického kraje s hejtmanem JUDr. Martinem Netolickým.

Aktuality 9. 11. 2023 / 19:13

Pardubická KR se na svém jednání seznámila s Poličskou nemocnicí

V úterý 7. listopadu vyrazila krajská rada Pardubického kraje na pozvání členky krajské rady Gábiny Synkové do její domovské organizace v Poličské nemocnici.

Aktuality 20. 10. 2023 / 6:15

Brífink po krajské konferenci odborářů z Pardubického kraje

Po krajské konferenci odborových organizací z Pardubického kraje se v úterý 17. října někteří její účastníci sešli s novináři na krátkém brífinku.