S představiteli Ministerstva zdravotnictví, včetně hlavní hygieničky MUDr. Barbory Mackové, MHA, státního tajemníka PhDr. Stanislava Měšťana, LL.M., ředitele odboru ochrany veřejného zdraví Mgr. Matyáše Fošuma a personálního ředitele Mgr. Filipa Vrány se v pondělí 24. března 2025 setkali členové sekce pracovníků hygienické služby. Jednání se zúčastnili rovněž ředitelé hygienických stanic, zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu. Za odborový svaz se jednání zúčastnily také předsedkyně Bc. Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Mgr. Jana Hnyková a vedoucí právního a sociálního oddělení OS Ing. Ivana Břeňková.
Na jednání se řešila klíčová témata, jako je novela zákona o ochraně veřejného zdraví, finanční a personální situace orgánů ochrany veřejného zdraví, katalog prací a katalog správních činností, vzdělávání hygieniků a budoucnost hygieny výživy.
Jedním z hlavních bodů byla novela zákona č. 258/2000 Sb., která bude pravděpodobně předložena na podzim tohoto roku včetně aktualizované důvodové zprávy a hodnocení dopadů regulace (zpráva RIA). V současné době se zapracovávají připomínky z jednotlivých krajů, ale s ohledem na nové složení členů Asociace krajů ČR je tento návrh projednáván s každým hejtmanem, přítomen má být i ředitel příslušné KHS.
Odborový svaz připomněl, že jeho připomínky nebyly dosud plně vypořádány, a proto se aktivně zajímá o další legislativní proces. Odboráři byli zástupci Ministerstva zdravotnictví ujištěni, že připomínky budou vypořádány před zasláním do Poslanecké sněmovny. V rámci vzniku státní hygienické služby (SHS) bude ředitelem SHS jmenováno 14 regionálních ředitelů, kterým budou zachovány kompetence, co se týče jednání s hejtmany, krizového řízení a dalších záležitostí týkajících se jednotlivých krajů. Pro zaměstnance bude změna v tom, že budou mít jednu úřední desku a jedno místo, kde najdou metodické pokyny, tj. ke sjednocení metodického řízení. Dle zástupců Ministerstva zdravotnictví musí být novelizace podpořena také finančně, aby byla zajištěna ochrana veřejného zdraví v odpovídající kvalitě.
Odborový svaz informoval o setkání se zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO), na němž mezi body jednání byl apel na větší spolupráci v rámci ochrany veřejného zdraví. Apel vznikl na základě implementačního plánu strategie Zdraví 2020, kdy by mělo docházet mimo jiné k lepšímu sladění osobního a pracovního života, rozvoji a vzdělávání zaměstnanců. Odborový svaz upozornil, že v materiálu nenalezl zaměstnance hygienické služby, kteří jsou z pohledu zákona bráni jako úředníci.
Zástupci Ministerstva zdravotnictví informovali, že v rámci připravované strategie 2030+ je na zaměstnance v ochraně veřejného zdraví brán zřetel.
Odboráři také požadovali zajištění dostatečných vzdělávacích kapacit pro zaměstnance krajských hygienických stanic, aby docházelo k prohlubování jejich znalostí.
Odboráři dále upozornili na problematiku odměňování zaměstnanců, zaměstnanci v základním tarifu nedosahují ani zaručené mzdy pro uvedenou platovou třídu. Tento problém se týká většiny krajských hygienických stanic.
Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že na tuto problematiku pravidelně upozorňují Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Odborový svaz opětovně upozornil na nesoulad mezi katalogem správních činností nařízení vlády č. 302/2014 Sb. a katalogem prací ve veřejných službách a správě nařízení vlády č. 222/2010 Sb., kdy zaměstnanci na srovnatelných pozicích jsou zařazeny v jiné platové třídě.
Odboráři apelovali na ředitele krajských hygienických stanic a jejich kolegy, aby tyto katalogy porovnali a předali své poznatky Ministerstvu zdravotnictví, ideálně během jara než bude řešena změna katalogu prací na MSPV.
Odborový svaz oceňuje otevřenou diskuzi a možnost předložit klíčové podněty týkající se legislativy, financování a pracovních podmínek zaměstnanců v oblasti ochrany veřejného zdraví.
Foto Jiří Sedlář