Jurečka řekl odborářům: já nemohu nic ovlivnit, tarify nezvýšíme

V září jednali odboráři veřejných služeb s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou o zvýšení platů na rok 2024. Na jednání se dozvěděli, že na navýšení tarifů není ve vládní koalici shoda, ale ministr jim doporučil, aby jednali o možném zvýšení platů se svými resortními ministry. Termín pro jednání s ministrem Vlastimilem Válkem odborový svaz obdržel na čtvrtek 19. října a jeho průběhu se věnuje článek z jednání zdravotnické tripartity. Termín pro jednání s ministrem práce a sociálních věci, který je resortním ministrem pro sociální služby, byl dohodnut na 25. října.

Tento den se na MPSV sešlo s ministrem Marianem Jurečkou a jeho vrchními řediteli Zdislavou Odstrčilovou, Danou Roučkovou a Stanislavem Klikem na 40 zástupců odborových organizací ze všech krajů. Jednání zahájila uvítáním ministra předsedkyně OS Dagmar Žitníková.

Ministr Marian Jurečka sdělil, že na zvyšování tarifů není ve vládní koalici shoda, ale že se do sociálních služeb dostane více financí ze zdravotního pojištění a od klientů, protože MPSV upraví vyhlášku, kterou se stanoví úhrada za pobyt a stravu. Větší objem financí by měly dodat také kraje. V zařízeních tudíž bude prostor na zvýšení platů, a to stejně, jako byl prostor letos. V sociálních službách se podle jeho informací zvýšily nenárokové složky platů a příjmy zaměstnanců nelze posuzovat podle toho, kolik má na tarifu, ale podle toho, kolik si donese celkově domů v peněžence.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková v návaznosti na tato slova ocitovala jeho sdělení, které v listopadu 2022 přednesl delegátům IX. sjezdu odborového svazu: „V tento okamžik není shoda za celou vládní koalici, abychom zvyšovali tarifní tabulky od 1. ledna. Je tady to opatření, o kterém jsem řekl, že se navýšil rozpočet o těch 12,12 %, a to je prostor pro to, aby ti poskytovatelé a zřizovatelé následně provedli to zvýšení i vůči vám, kteří pracujete v tom sektoru. Pokud jde o otázku platů a mezd, tak já tady znovu říkám, že jsme navýšili rozpočet, který jde od nás z MPSV do sociálních služeb, rozděluje se na kraje přes takzvané směrné číslo, a to navýšení je o 12,12 %. Jsou v tom pokryty požadavky na rozvoj té sítě, jsou v tom požadavky inflační, ale i platové a mzdové. To tam je pokryto. Můžeme se ještě bavit, jestli se na vládě dohodneme, že uděláme ještě úpravu, že část těchto peněz, i to, co šlo na navýšení do státní sféry, se může rozepsat do tarifních tabulek. Znovu, a to jsem řekl transparentně, i veřejně pro média, nebyla na tom zatím shoda.“.

Poté ocitovala ze stenozáznamu sjezdu svoji reakci na ministrova slova: „Pane ministře, já vám moc děkuji za ta slova, já jsem vás spíš chtěla požádat, abyste vy jako významný člen vlády, a vím, že jste se opakovaně vyjadřoval k tomu, že když bude shoda, ty tarify navýšíte, tak abyste tady ten závazek nebo ten návrh na navýšení tarifů prostě členům vlády sdělil. My s tím máme bohaté zkušenosti, většina těch lidí, kteří tady sedí, tak v podstatě když se nenavyšovaly tarify, tak nedostala opravdu téměř nic. A i když tam ty peníze byly, paní Maláčová je dokonce v minulém období účelově vázala z těch dotačních titulů, pan prezident Horecký to může potvrdit, my jsme psali společně všem zaměstnavatelům v sociálních službách, aby ty finanční prostředky použili na navýšení platů zaměstnanců obslužných provozů, nedošlo k tomu. Takže zkušenosti jsou prostě takové a ti lidé v tom denně žijí, takže opravdu, pokud je to jenom trochu možné, myslím si, když tam ty peníze jsou, aby ke každému tomu člověku doputovaly, že je nutné je účelově vázat, dát do tarifu“.

Zdůraznila, že oproti jejímu vyjádření se nezměnilo od loňska nic. Většina zaměstnanců v sociálních službách letos žádné zvýšení platů ve svých peněženkách nepocítila a zaměstnavatelé ani neplánují, že by zaměstnanci měli něco pocítit. Sdělení, že zaměstnavatelé neplánují letos platy zvyšovat, není od odborů, ale jde o výsledek šetření Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Předsedkyně Žitníková vyzvala přítomné, aby pana ministra seznámili za jednotlivé kraje s výsledky zvýšení platů osobně a aby také sdělili, jaká je personální situace v sociálních službách.

Za odbory postupně vystoupili zástupci z jednotlivých krajů a také členové sekce sociál. Ministr Jurečka si vyslechl, že ve více než v polovině krajů k žádnému zvýšení platů ve formě nenárokových složek, a to odměn či zvýšení osobního ohodnocení, nedošlo a podle výsledků jednání v krajích ani zřejmě nedojde. Slyšel také o tom, jak náročná je práce v sociálních službách, kolik chybí pracovníků a jak vypadá jejich fluktuace. Z mnoha úst také padlo, že situaci zhorší snížení objemu finančních prostředků na FKSP a účelové vyčlenění poloviny financí na důchodové spoření nebo jiné produkty životního pojištění.

Po vystoupení odborářů z krajů předsedkyně OS přednesla návrh odborů na personální stabilizaci zaměstnanců v sociálních službách.

Odborový svaz navrhuje:

  • Zvýšení tarifních platů pro zaměstnance v sociálních službách o 15 % na rok 2024.
  • Vytvoření pracovní skupiny, která bude hledat cesty pro zavedení benefitů pro pracovníky v přímé péči a sociální pracovníky.
  • Ponechání FKSP ve výši 2 % objemu mzdových prostředků a zrušení všech novelizovaných částí zákona.

Ministr Jurečka vše vyslechl a sdělil, že za něho není problém vytvořit pracovní skupinu, že zvýšení platů bude řešit vláda na jednání s odbory v rámci celé koalice a že konsolidační balíček již schválila Poslanecká sněmovna, takže on nemůže nic ovlivnit.

Předsedkyně Žitníková po ministrových slovech návrhy odborového svazu doplnila: Požádala ministra Jurečku, aby on, jako ministr práce a sociálních věcí a místopředseda vlády, prosazoval na jednání vlády zvýšení tarifů, a to v reakci na sdělení, které obdržel. Dále ho požádala, aby jako předseda KDU-ČSL požádal senátní klub KDU-ČSL o změny v konsolidačním balíčku a aby klub vypracoval pozměňovací návrh k FKSP, kterým se vypustí změny a vše se ponechá podle původního znění zákona.

Ministr Jurečka na tyto dva podněty už neodpověděl. Rozloučil se s přítomnými a odešel. Vrchní ředitelé poté odpovídali na odborné dotazy přítomných.

Po ukončení jednání následoval na MPSV brífink.

Foto Ivana Břeňková a Miloslav Toušek

Podobné články

Aktuality 28. 11. 2024 / 20:57

Sociální tripartita o financování, odměňování a zařazování tříd

Pracovní tým pro sociální otázky Rady hospodářské a sociální dohody ČR (sociální tripartita) pod vedením vrchní ředitelky Zdislavy Odstrčilové jednal 27. listopadu 2024 na MPSV.

Aktuality 25. 11. 2024 / 20:23

Listopadové jednání výboru sekce sociál

V pondělí 25. listopadu se uskutečnilo v Praze jednání výboru sekce sociál. Jednání se zúčastnily také kolegyně ze sociální služby Čtyřlístek z Ostravy Ing. Gabriela Kupcová a Mgr. Vladimíra Kaločová.

Aktuality 15. 10. 2024 / 21:56

Sociální tripartita o dotacích, odměňování i legislativě

V pondělí 14. října 2024 na Ministerstvu práce a sociálních věcí jednal Pracovní tým RHSD ČR pro sociální otázky (sociální tripartita).

Načíst další
 
Napište nám