Kde najdeme finanční prostředky pro zdravotnictví?

Vyslechl jsem povzdech záchranáře: „Tak jsem zase prohrál. 5:0, pět opilců, žádný pacient (ne! po letech ve výjezdu pro mě opravdu není opilec pacientem). Při představě nákladů (všichni dostali základní traumatologické vyšetření, RTG, CT, neurologické vyšetření a mnozí i interní – a to vše v nočních hodinách) + náklady za ZZS, činí faktura cca 250 000Kč z veřejného zdravotního pojištění.“ Tolik citace.

Pokud by řidič v opilosti způsobil škodu na majetku nebo zdraví, pojišťovna bude krátit nebo úplně zamítne finanční plnění. V případě veřejného zdravotního pojištění je však společnost značně benevolentní a prostředky tečou špatným směrem. Jak je možné, že místní opilec je vezen v posledních deseti (!!!) letech 215x záchrankou, je mu uděláno také 55 (!!!) CT vyšetření a není vyvozena žádná odpovědnost 1) za plýtvání veřejnými prostředky zdravotního pojištění, 2) za neodpovědný přístup k vlastnímu zdraví? Tito neodpovědní jedinci by měli být samoplátci – zde je spoluúčast (nebo plná úhrada) na hrazení zdravotních služeb žádoucí.

Možná by to pomohlo regulovat počet návštěvníků nemocnice, možná by se občané více zajímali o své zdraví, možná bychom potom nemuseli dělat sbírky na nemocné (tedy skutečně vážně nemocné, jako byl teď naposledy Martin a další potřební), kterým pojišťovna odmítne hradit péči…

Jen dovětek na závěr: pokud by politici našli odvahu (protože v těchto otázkách jsou dlouhodobě zbabělci), mohli by se podívat na zdanění alkoholu. Máme v Evropě jednu z nejnižších daní z alkoholu (pivo je velmi málo zdaněné, víno vůbec!). Třeba by tímto zvýšeným příjmem mohli saturovat škody, které alkohol páchá ve zdravotním systému, v sociálním systému a zaplatit zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách. Žádný opilec (i kdyby vypil sebevíce alkoholu) zaplacenou daní není schopen uhradit škody, které způsobí, a to, nakolik zatíží zdravotní a sociální systém. Třeba bychom potom i našli prostředky na zaplacení zaměstnanců, na vytvoření vlídného pracoviště (kde nemusíte dělat nekonečné přesčasy), třeba bychom měli i dost zaměstnanců ochotných ve zdravotnictví pracovat….

A podobně můžeme postupovat u dalších drog (alkohol je stejná návyková látka jako jakákoliv jiná droga, jen je tolerována), neboť společenská diskuze otvírá nové širé obzory a možnosti…

Podobné články

Aktuality 15. 7. 2024 / 19:23

Tzv. dobrovolné kompetence zdravotnických záchranářů v ČR

Časy se mění a roste poptávka po vyšších kompetencích zdravotnických záchranářů. Ovšem změny musí nejprve nastat v legislativě a teprve potom se mohou zavádět v praxi a ne opačně.

Aktuality 24. 4. 2024 / 20:04

V Senátu o zdravotnické záchranné službě a jejích zaměstnancích

Problematika zajištění co nejvyšší kvality péče o pacienty v rámci zdravotnických záchranných služeb a udržení zdravotnických profesionálů v praxi byla hlavním tématem konference, která se konala 24. dubna v Senátu.

Aktuality 13. 11. 2023 / 10:53

Záchranáři ze třinácti krajů jednali v Karlových Varech

Ve dnech 8. a 9. listopadu 2023 se v Karlových Varech sešli zástupci odborových organizací ze záchranek, tedy sekce zdravotnických záchranných služeb. Přijeli z třinácti krajů České republiky.

Načíst další
 
Napište nám