11. kongres Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se konal v Bukurešti ve dnech 18. až 20. června 2024, jeho motto znělo: Čas na veřejné služby! Kongres se konal v Paláci parlamentu za účasti 500 delegátů ze 45 zemí. Za Českou republiku se účastnilo kongresu pět zástupců, a to z odborového svazu UNIOS Michal Votava, z OS pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR Pavel Růžička, z OS ECHO Karel Klusák, z OS ENERGIE Šárka Vojíková, za OSZSP ČR Ivana Břeňková a za sekci pro práci s členskou základnou našeho OS Natálie Rokytová. U společného stolu byl také předseda Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Anton Szalay.
Kongres se koná v intervalu pěti let a tento byl první, který se konal ve východní Evropě. Rumunsko vstoupilo do Evropské unie před necelými 20 lety a v době konání bylo několik týdnů součástí schengenského prostoru.
Kongres zahájili prezidentka EPSU Mette Nord, generální tajemník Jan Willem Goudriaan a zástupci stálých výborů EPSU, kteří představili zprávu o činnosti a financování EPSU. Ve všech projevech znělo, že veřejné služby mají zásadní význam pro plnění potřeb Evropanů a je načase, aby se uznala nezastupitelná úloha zaměstnanců veřejných služeb. Čas veřejných služeb nastal právě teď!
Kongres měl pět hlavních témat: 1. zajištění míru, demokracie, rovnost, právo a svoboda, 2. obnova a posílení veřejných služeb, 3. boj za ekologickou, digitální a sociálně spravedlivou transformaci, 4. kvalitní pracovní místa, 5. budování a posilování odborových svazů veřejných služeb. V průběhu kongresu byla k hlavním tématům řada panelových diskusí.
Kongres vyzval Radu EU a Evropskou komisi, aby začlenily Agendu pro veřejné služby do připravované strategie a pracovních programů, aby byl akční plán pro veřejné služby plánem obecného zájmu. Je nutné připravit evropské iniciativy v klíčových oblastech, jakými jsou zdravotnictví, hygienická služba, sociální péče, vzdělání, voda, energetika veřejná doprava, kultura, média, digitalizace a veřejná správa. K realizaci iniciativ se musí připravit nejen legislativa, ale musí se zajistit veřejné finance a investice.
Kongres po dlouhé diskusi přijal mimořádnou rezoluci o palestinském a izraelském konfliktu. Vyzval k ukončení všech násilných činů a k jednání pro dlouhodobý mír. Zaměstnanci ve veřejných službách mají úlohu podporovat přístup lidí k základním lidským právům.
V diskusi o organizování a náboru členů vystoupila s upřímným poselstvím mladých zástupkyně našeho odborového svazu Natálie Rokytová.
K tématu budování a posilování odborů vystoupila s příspěvkem na podporu vytvoření dobrovolného fondu pro nábor a organizaci členů odborů Ivana Břeňková. Odbory se v celé Evropě potýkají s poklesem členské základny a všem odborovým svazům je jasné, že bez silných odborů se práva zaměstnanců budou zhoršovat, v lepším případě se udrží na stejné úrovni. Vlády skloňují sociální dialog, kolektivní vyjednávání ve všech pádech, ale víme, jak je někdy náročné vůbec ke společnému jednání zasednout.
Vytvoření dobrovolného fondu EPSU bylo kongresem odsouhlaseno a svazy, které mají dostatek financí, mohou podpořit strategie zahraničních kolegů k náboru členů. Mimochodem náš odborový svaz tuto nezištnou pomoc švédského odborového svazu Kommunal využívá.
Kongres zvolil novou prezidentku EPSU Francoise Geng a opětovně zvolil generálním tajemníkem Jana Willema Goudriaana. Kongres potvrdil ve funcích členy výkonného výboru EPSU. Za Českou republiku byl nominován a potvrzen členem Michal Votava z OS UNIOS, Ivana Břeňková již nominaci na členku nepřijala, přijala nominaci na zástupkyni. Ivana Břeňková byla dále potvrzena jako členka výborů pro sektorový sociální dialog zdravotnictví, sociální služby a výboru pro rovnost.
Vystoupení Ivany Břeňkové na kongresu EPSU v Bukurešti k akčnímu plánu EPSU,
sekce: Budování a posilování odborů veřejných služeb
Vážené kolegyně, vážení kolegové, jsem velmi ráda, že vám mohu představit tuto závěrečnou část akčního programu, která se zaměřuje na to, jak budujeme a posilujeme naše odbory a EPSU jako vlivnou federaci zastupující naše zájmy v celé Evropě. Nebudete požádáni, abyste hlasovali o konkrétních pozměňovacích návrzích k akčnímu plánu EPSU, ale abyste schválili sekci jako celek.
Našich 260 poboček organizuje miliony pracovníků veřejných služeb po celé Evropě, odborové svazy fungují jako nezávislé, progresivní a demokratické odbory. V předcházejících vystoupeních jsme slyšeli, jak naše odbory reagují na výzvy náboru a udržení členů. Při prosazování těchto pozitivních příkladů však musíme čelit skutečnosti, že tlak na obnovu odborů v celé Evropě dosud nezvrátil dlouhodobý trend poklesu počtu členů.
Máme před sebou ještě hodně práce, abychom získali a udrželi nové členy a vybudovali aktivní organizace na pracovištích. Ale postupujeme a můj Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče v České republice je jedním, který těží z úzké spolupráce s organizačním a náborovým týmem EPSU. Dovolte, abych zde poděkovala švédskému odborovému svazu Kommunal za jeho velkorysou podporu při financování zaměstnance pro nábor členů, který pracuje u našeho svazu na plný úvazek.
Všeobecně za EPSU:
Proces obnovy odborů je dlouhodobý. Musíme se podívat na to, jak fungujeme, jaké máme struktury, jak komunikujeme se členy a nečleny, jak můžeme být inovativní a co nejlépe využívat sociální média a digitální služby. Potřebujeme, aby se odbory přizpůsobily měnícím se trhům práce a různým způsobům práce, ale také musíme reagovat na nové způsoby práce prostřednictvím kolektivního vyjednávání a sociálního dialogu. Budování silných odborů pro nás zajišťuje rovnocenné vyjednávání se zaměstnavateli.
Potřebujeme silný genderově vyrovnaný rozměr naší práce, abychom byli inkluzivní a zajistili, že zapojíme do naší práce všechny skupiny pracovníků – ať už mladé, starší, migranty nebo LGBT+. Všechny skupiny zaměstnanců musí být v našich organizacích viditelní a aktivní a my musíme ukázat, jak můžeme řešit jejich potřeby, chránit a prosazovat jejich práva.
Plán náboru a organizování se EPSU vyplácí, stejně tak více odborovým pobočkám pomohlo, že navrhly a implementovaly své vlastní strategie. Pro mnoho odborových svazů, pro realizaci jejich strategií může být finanční podpora ze strany EPSU zásadní.
V posledních letech poskytla EPSU pomoc pouze malému počtu přidružených společností, ale nyní chceme pomoc rozšířit založením organizačního fondu. Jak objasňujeme v akčním programu, bude příspěvek do fondu dobrovolný pro odborové svazy, které mohou prostředky poskytnout. Věříme, že to vytvoří pevný základ pro podporu organizační činnosti a směřování financí odborovým svazům, které mají jasnou strategii obnovy.
Pokud dokážeme vytvořit silnější a aktivnější odbory na pracovišti, promítne se to na národní a evropskou úroveň. Na všech úrovních bychom měli usilovat o to, abychom spolupracovali jak v rámci našich sektorových odborových svazů, tak mimo ně. Musíme vzdorovat rozdělení, kterého mohou zneužít nejen zaměstnavatelé, ale také nacionalistické a krajně pravicové síly, jejichž snahou je co nejvíce odbory oslabit.
Musíme být také ostražití a reagovat rychle a účinně, abychom odolali útokům na naše práva. Víme, že někteří zaměstnavatelé a vlády se pokoušejí podkopávat odbory, upírat jim jejich práva organizovat se, vyjednávat a stávkovat. V této části se zabýváme znepokojivým nárůstem represe vůči odborům a tím, jak musíme spolupracovat na posílení práv odborů.
Větší solidarita bude znamenat, že budeme moci budovat silnější kampaně, protesty a akce na podporu našeho kolektivního vyjednávání.
Děkuji za pozornost, v solidaritě! Ivana Břeňková
Foto autorka a EPSU