Krajská rada Kraje Vysočina pracuje ve složení pěti členek: Jiřina Marešová (předsedkyně krajské rady), Hana Kabátková, DiS., (místopředsedkyně krajské rady), Bc. Hana Lisá, Bc. Jana Pohanková a Mgr. Pavlína Šalandová (členka výkonné rady OS). Na Vysočině máme 17 základních organizací a její členové pracují v nemocnicích, v psychiatrických nemocnicích, na poliklinice, v domovech pro seniory, na zdravotnické záchranné službě a hygienické stanici. Organizace v kraji jsou příspěvkové a psychiatrické nemocnice jsou přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví.
Rok 2019
Pro všechny zaměstnance se podařilo vyjednat zvláštní příplatky, ale ne v plné výši, pomohlo to však ke stabilizaci péče. V nemocnicích přesto stále chybí personál zdravotnický, nezdravotnický, lékaři. Dochází k postupné modernizaci a výměně přístrojů.
V Psychiatrické nemocnici Jihlava se navyšovaly příplatky všem o 1400 Kč a směnnost o 1600 Kč.
V Havlíčkově Brodě se zvýšily příplatky sestrám ve směnách o 5000 Kč s tím, že se po I. čtvrtletí dohodnou o dalším postupu podle finančních možností. Tyto jim zůstaly.
V sociálních službách byly vyjednány příplatky za soustavné poskytování přímé zdravotní a přímé obslužné péče 1880 Kč pro všechny sestry, PSS a aktivizační pracovníky, příplatky za směnnost z 500 na 750 Kč pro PSS, 1000 Kč pro všeobecné sestry.
Chybí pracovníci všech profesí, zájemci jsou, ale většinou odcházejí už ve zkušební době, pro množství práce – přesčasové hodiny, psychická a fyzická zátěž a rodinný život – co to je?
Na ZZS proběhlo jednání zástupců odborů s vedením organizace o navýšení směnného a rizikového příplatku. Zřizovatel navýší nárokové složky platu. Na základě plateb od pojišťoven je možné navýšení směnného příplatku od ledna 2020 o 1200 Kč. Rizikový příplatek zatím zůstává stejný. V Jihlavě vedle ZZS Kraje Vysočina pokračuje velkolepá stavba výcvikového střediska pro zaměstnance ZZS.
Rok 2020
V době pandemie se řešily především osobní ochranné pracovní prostředky. Těch byl zpočátku nedostatek, tak se svépomocí šily látkové roušky – jak zaměstnanci, tak pacienti psychiatrických nemocnic, do zařízení sociálních služeb i nemocnic nosili dobrovolníci šité roušky, sponzoři dodávali ochranné štíty. Zřizovatel též dodával pomůcky, ale dlouho jich byl nedostatek. Od dubna probíhalo pravidelné testování zaměstnanců v sociálních službách (á 14 dnů) rychlotesty na COVID-19.
Zaměstnanci příspěvkových organizací kraje z nemocnic a ZZS obdrželi odměny od MPSV za dobu, kdy se potýkali s COVID-19, kdy byli vystaveni velkému riziku. Zaměstnanci nemocnice v červené zóně obdrželi odměny 1000 Kč/h, též na infekčním oddělení.
Zaměstnancům v sociálních službách byly odměny za COVID-19 vyplaceny až v srpnové výplatě, ze všech krajů jako posledním.
Zaměstnanci Psychiatrické nemocnice Jihlava řízené Ministerstvem zdravotnictví obdrželi za období COVID-19 odměnu ve výši cca 30 % z platu.
Rok 2021
Od ledna se platy zvýšily o 10 %.
V nemocnicích vznikají akutní lůžka a covidová lůžka, je omezena operativa. Plánované operace se odsouvají, to má za následek pozdní záchyt a léčbu onkologicky nemocných, ale i jiných nemocí.
Vznik očkovacích center, ale chybí očkovací látky. V celém kraji se proto očkuje podle počtu dodaných vakcín. Probíhalo též dobrovolné očkování zaměstnanců.
V domovech pro seniory proběhlo školení všech zaměstnanců v oblékání osobních ochranných pracovních prostředků. Osobních ochranných pracovních prostředků bylo v zařízeních dostatek, neustále byly doplňovány.
V květnu jsme se rozloučily v souvislosti s odchodem do důchodu s regionální manažerkou Květoslavou Boháčkovou, která nám předávala dlouhá léta své zkušenosti. Vystřídala ji Jana Woffová.
Rok 2022
K navýšení platů od 1. 1. 2022 došlo dle nařízení vlády ve všech nemocnicích, psychiatrických nemocnicích, sociálních službách a ZZS. Bylo zrušeno očkovací centrum a očkování bylo přesunuto do areálu nemocnice. Návrat nemocnic do normálního režimu – operace. V nemocnicích je stále nedostatek nelékařského personálu, lékařů specialistů i nezdravotnického personálu. V některých nemocnicích se uzavírají oddělení. Chybí lékaři psychiatři a dětští psychiatři v ambulantní sféře. Není kde hospitalizovat dětské psychiatrické pacienty.
V zařízeních sociálních služeb zřizovaných krajem probíhaly supervize. Zaměstnanci si ještě podávali žádosti o posouzení onemocnění COVID-19 jako nemoci z povolání za nakažení na pracovišti v první vlně. V březnu se začíná s rozvolňováním, co se týká návštěv uživatelů a dovolenek k rodinám. Domov pro seniory Humpolec přešel pod obchodní společnost SeneCura a ZO spolu s OS řešily dvojí přístup k odměňování – původním zaměstnancům je zachována výše mezd podle dosavadních platů, noví zaměstnanci dostali jiné mzdy.
ZZS má podepsanou kolektivní smlouvu, navýšený výjezdový příplatek o 500 Kč. Na ZZS Kraje Vysočina vznikla nová odborová organizace Pro Libertate. ZZS má velký problém při výjezdu k dětským psychiatrickým pacientům s jejich předáním odborníkům a umístěním do psychiatrické nemocnice.
Po dobu pandemie se krajská rada fyzicky nesetkávala. Informace byly předávány telefonicky nebo e-mailem.
Krajská rada má své zastoupení v RROS ČMKOS, jedná 4x ročně a termíny jsou shodné s konáním krajské tripartity, též 4x ročně, od roku 2021 ve zdravotní komisi Kraje Vysočina jako stálý host, od roku 2022 v Poradním sboru ředitelky Úřadu práce. Jednání se účastní předsedkyně krajské rady.
Děkujeme vedení OS za vše, co pro nás zaměstnance dělají. Moc si toho vážíme.