Minimální mzda v roce 2025

Dne 1. 8. 2024 nabyla účinnosti novela zákoníku práce, kterou se do českého právního řádu zavádí řada novinek v oblasti odměňování zaměstnanců: Zrušení zaručené mzdy, respektive nahrazení dosavadní právní úpravy zaručené mzdy nově zaručeným platem, a valorizační mechanismus minimální mzdy. Tento článek se věnuje novému valorizačnímu mechanismu minimální mzdy.

Minimální mzda

V souvislosti s valorizačním mechanismem je nutné si nejprve představit samotný institut minimální mzdy. Minimální mzda představuje nejnižší přípustnou výši odměny za práci zaměstnance, který nemá právo na některou z nejnižších úrovní zaručeného platu. Mzda nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda. Do mzdy nebo odměny z dohody se pro tento účel nezahrnuje mzda za práci přesčas, příplatek za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí, za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví a za práci v sobotu a v neděli. V případě, že nedosáhne mzda nebo odměna z dohody minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek.

Valorizační mechanismus minimální mzdy

Valorizační mechanismus minimální mzdy vychází ze součinu predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství a koeficientu pro výpočet minimální mzdy, tj. minimální mzda = predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství x koeficient pro výpočet minimální mzdy. Takto vypočtená výše měsíční minimální mzdy se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru.

Postup valorizačního mechanismu v praxi

► Ministerstvo financí nejpozději do 31. srpna vyhlásí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením predikci průměrné hrubé nominální mzdy na následující kalendářní rok.

► Vláda stanoví po projednání v Radě hospodářské a sociální dohody nařízením vlády koeficienty pro výpočet minimální mzdy na období 2 let. Výši tohoto koeficientu je možné měnit před uplynutím tohoto období, jen pokud dojde k podstatné změně vnitrostátních ekonomických podmínek. Pro každý kalendářní rok je možné stanovit koeficient v různé výši. Těmito koeficienty se bude násobit predikce průměrné hrubé nominální mzdy pro následující kalendářní rok.

► Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě predikce průměrné hrubé nominální mzdy a koeficientu vypočte částku, zaokrouhlí ji na stokoruny nahoru a vyhlásí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. září výši minimální mzdy pro následující kalendářní rok.

Předvídatelnost výše a časového rámce minimální mzdy

Navázání minimální mzdy na predikci průměrné mzdy v národním hospodářství s dopředu stanovenými koeficienty pro výpočet minimální mzdy může přispět ke zvýšení předvídatelnosti výše minimální mzdy v následujícím kalendářním roce.

Neméně zásadní je rovněž stanovení časového rámce pro výpočet a vyhlašování minimální mzdy. Termín pro vyhlášení predikce průměrné měsíční nominální mzdy v národním hospodářství na následující kalendářní rok Ministerstvem financí je stanoven vždy do 31. srpna kalendářního roku. Následně vždy do 30. září kalendářního roku Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásí měsíční a hodinovou minimální mzdu. Zaměstnanci a zaměstnavatelé by tak měli zjistit konkrétní výši minimální mzdy pro následující kalendářní rok nejpozději do 30. září.

Výše minimální mzdy podle valorizačního mechanismu v roce 2025

Pro rok 2025 vyhlásilo Ministerstvo financí sdělení č. 251/2024 Sb., o vyhlášení predikce průměrné měsíční nominální mzdy v národním hospodářství pro rok 2025, kterým určilo, že predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství pro rok 2025 činí 49 233 Kč.

Aktuální koeficienty jsou stanoveny nařízením vlády č. 285/2024 Sb., o koeficientu pro výpočet minimální mzdy v roce 2025 a 2026 následovně – koeficient pro výpočet minimální mzdy pro rok 2025 činí 0,422 a pro rok 2026 činí 0,434.

Měsíční minimální mzda pro rok 2025 se podle výše uvedeného stanoví jako součin částky 49 233 Kč a koeficientu 0,422 (49 233 x 0,422 = 20 776,326; zaokrouhleno na stokoruny nahoru 20 800 Kč). Hodinová minimální mzda pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin se vypočte jako podíl měsíční minimální mzdy a průměrného počtu pracovních hodin připadajících v kalendářním roce, pro který se výpočet provádí, na jeden kalendářní měsíc (Do počtu pracovních hodin se pro tento účel nezahrnují pracovní hodiny, na které připadá při rovnoměrném rozvržení pracovní doby do pětidenního pracovního týdne v kalendářním roce svátek. Výše hodinové minimální mzdy se zaokrouhluje na desetihaléře směrem nahoru.).

Takto vypočtená minimální mzda byla Ministerstvem práce a sociálních věcí vyhlášena ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv dne 30. září 2024 sdělením č. 286/2024 Sb., o vyhlášení minimální mzdy, nejnižších úrovní zaručeného platu a rozpětí výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí pro rok 2025.

Pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin týdne činí v roce 2025 měsíční minimální mzda 20 800 Kč a hodinová mzda činí 124, 40 Kč. Při jiné délce stanovené týdenní pracovní doby než 40 hodin se hodinová minimální mzda zvyšuje úměrně zkrácení týdenní pracovní doby.

► V roce 2024 činí měsíční minimální mzda 18 900 Kč a hodinová minimální mzda 112,50. Měsíční minimální mzda se tedy v roce 2025 oproti roku 2024 zvýší o 1900 Kč a hodinová minimální mzda o 11,9 Kč.

Podobné články

Aktuality 3. 10. 2024 / 17:19

Zaručený plat v roce 2025

Dne 1. 8. 2024 nabyla účinnosti novela zákoníku práce, kterou se do českého právního řádu zavádí řada novinek v oblasti odměňování zaměstnanců.

Aktuality 13. 9. 2024 / 20:36

Prázdninové novinky v pracovním právu

Letošní prázdniny rozhodně v oblasti legislativy pracovního práva a odměňování zaměstnanců nepředstavovaly žádnou okurkovou sezónu.

Aktuality 19. 8. 2024 / 8:50

24hodinové super-směny a další změny ve zdravotnictví od 1. 8. 2024

Zdá se to neuvěřitelné, ale zákoník práce se v oblasti pracovní doby ve zdravotnictví opět změnil, a to po pouhých osmi měsících.

Načíst další
 
Napište nám