Na vydírání ze strany vlády odboráři při jednání o platech nepřistoupili

O zvýšení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy jednali odboráři zastupující tyto zaměstnance s představiteli vlády v úterý 27. a ve středu 28. srpna odpoledne. Odboráři na návrh vlády nepřistoupili.

Jak uvedla předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, vládní strana nabídla pouze zvýšení přílohy č. 1, a to diferencovaně: zaměstnancům zařazeným do 1. až 7. platové třídy zvýšení o 5 %, tedy o 925 korun, zaměstnancům zařazeným do 8. až 12. platové třídy navýšení o 3 %, tedy o 870 korun, zaměstnancům, kteří jsou zařazení od 13. platové třídy žádné navýšení. A zdůraznila, že podle vlády by tento návrh platil pouze v případě, že ho budou odbory akceptovat, jinak nezvýší nikomu nic. Pro rok 2025 negarantovali žádné zvýšení tarifů nikomu.

Odboráři na toto vydírání nepřistoupili a návrh odmítli. Zároveň opakují, že jsou připraveni jednat o seriózním vládním návrhu, přestože je jasné, že od 1. září se zvýšit platy nepodaří.

O dalším postupu odborů se budou zástupci odborových svazů radit v úterý 3. září odpoledne.

Záznam CNN Prima NEWS z brífinku odborářů po středečním jednání najdete na: https://cnn.iprima.cz/rust-platu-od-zari-o-tri-a-pet-procent-vyderacske-zuri-odbory-s-vladou-se-nedohodly-446123

Stručné shrnutí vývoje vyjednávání o zvýšení platových tarifů a vysvětlení aktuální situace najdete ZDE a také níže jako soubor ke stažení.

Aktuality 28. 8. 2024 / 11:21

Lidé a stát vaši práci nutné potřebují, ale vláda na vaše platy kašle. OZVĚTE SE!

Vláda zaměstnance, kteří poskytují veřejné služby a zajišťují chod státu, dlouhodobě ignorovala, i přes obrovskou inflaci odmítala zvýšit jejich platové tarify. Teď zvýšení slibuje, ALE jen někomu.

Aktuality 26. 8. 2024 / 15:15

Jaká je práce v sociálních službách? Poslechněte si to!

OS žádá zvýšení platových tarifů zaměstnanců pečujících o klienty sociálních služeb, podle vlády ale letos nemají dostat přidáno ani korunu. Co říkají o práci v sociálních službách a o její náročnosti? Poslechněte si to!

Aktuality 21. 8. 2024 / 14:54

Odboráři jednali se zástupci vlády o platech ve veřejných službách

Zástupci odborových svazů veřejných služeb a veřejné správy v úterý 21. srpna jednali se zástupci vlády o zvýšení platových tarifů.