Společné setkání zástupců Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a Asociace zaměstnavatelských organizací nemocničního a zdravotnického sektoru (HOSPEEM) se konalo dne 14. března 2025 v Bruselu. Setkání je, přesně řečeno, sektorovým sociálním dialogem spolufinancovaným Evropskou komisí. EPSU má pro sektor zdravotnictví ustanoven stálý výbor, jehož vedoucím je Adam Rogalewski z EPSU a předsedkyní Kirsi Silanpaa z finského odborového svazu Tehy.
Jednání se účastnila členka stálého výboru a vedoucí právního a sociálního oddělení OS Ivana Břeňková.
7. duben – Světový den zdraví
Stálý výbor EPSU pro zdravotnictví si před jednáním předal interní informace o přípravě akcí spojených se 7. dubnem – Světovým dnem zdraví.
Adam Rogalewski sdělil, že EPSU upozorní na největší problém ve zdravotnictví: na kritický nedostatek zaměstnanců, jejich přetížení, nadměrné přesčasy, které musí zdravotničtí pracovníci na úkor svého zdraví a osobního života vykonat. Přesčasová práce se stala normou! Zdravotničtí pracovníci trpí syndromem vyhoření a bezpečnost pacientů je ohrožena. Pokud má být Evropa připravena na mimořádné události a pandemie, které mohou přijít, musí investovat do systémů péče pro udržení a nábor zaměstnanců.
Společného jednání EPSU a HOSPEEM se pravidelně účastní zástupci Generálního ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování (DGEMPL) a Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin.
Evropský akční plán pro kybernetickou bezpečnost nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče
Zástupci Evropské komise připomněli Evropský akční plán pro kybernetickou bezpečnost nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče. Akční plán byl zahájen v lednu 2024, je součástí politických pokynů Evropské komise na období 2024–2029, zaměřuje se na zlepšení odhalování hrozeb, připravenost a reakce na krize ve zdravotnictví. Cílem je poskytovat nemocnicím a poskytovatelům zdravotní péče poradenství, nástroje, služby a školení.
V letech 2025 a 2026 bude postupně zaváděno několik konkrétních opatření ve spolupráci s poskytovateli zdravotní péče, členskými státy a odpovědnou skupinou Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost. Tato iniciativa je první odvětvovou iniciativou k zavedení řady opatření EU v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Dvouletý projekt EPSU a HOSPEEM zaměřený na nedostatek a vzdělávání zaměstnanců ve zdravotnictví
Zástupkyně Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin Katarzyna Ptak-Bufkes informovala o schváleném projektu EPSU a HOSPEEM.
EPSU a HOSPEEM se podařilo připravit dvouletý projekt zaměřený na nedostatek a vzdělávání zaměstnanců ve zdravotnictví. Projekt byl schválen evropskou komisí a spuštěn 1. dubna 2025. Cílem projektu je výměna informací zástupců evropských odborů a zaměstnavatelů. V sektoru zdravotnictví se musí řešit obrovské problémy, které jsou způsobeny nedostatkem personálu. Pro poskytovatele je obtížné udržet kvalifikované zkušené zaměstnance a získat nové.
Neúprosné jsou demografické změny, ve většině zemí nastává nedostatek zaměstnanců ve stejnou dobu, kdy velký počet zaměstnanců odchází do důchodu. Pro poskytování kvalitní péče v současném i následujícím desetiletí je nutné pochopení důsledku nedostatku kvalifikovaného personálu a následného nastavení podmínek pro rozvoj dovedností, školení a vzdělávání.
Projekt předpokládá šest setkání zástupců Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a Evropské asociace zaměstnavatelů nemocnic a zdravotní péče (HOSPEEM), na kterých se budou zkoumat důvody nedostatku personálu, nedostatečné dovednosti a budou se předávat osvědčené postupy řešení, ať uplatněné nebo předpokládané. Novinkou projektu je, že umožní využít po celou dobu projektu externího konzultanta. Konzultant bude podávat zprávy o všech schůzkách, výstupech a zaměří se na návrh možných řešení.
Projekt se zaměří na osm témat, která budou projednána na šesti workshopech, které se budou konat k vybraným tématům v České republice, Dánsku, Nizozemsku, Itálii a Německu. Závěrečná konference by se měla uskutečnit v prosinci 2026 v Belgii.
Stárnutí zdravotnických pracovníků
Na workshopu se bude diskutovat o tom, jak přilákat a udržet zkušené zdravotnické pracovníky a zároveň podporovat nábor mladých zdravotnických pracovníků. Bude zahrnovat případové studie poskytnuté členskými organizacemi EPSU a HOSPEEM.
Mobilita a migrace zaměstnanců v rámci Evropské unie
Evropská unie v souladu se zásadami Evropského pilíře sociálních práv podporuje přeshraniční mobilitu zaměstnanců.
Některé země pociťují negativní dopad pracovní migrace, jiné ze zvýšené mobility zaměstnanců získávají výhody.
Země, zejména z východní a střední Evropy, se potýkají s nedostatkem personálu kvůli rozhodnutí zdravotnických pracovníků přestěhovat se do jiné země. Worshop EPSU a HOSPEEM se zaměří na otázky, co lze udělat pro to, aby pracovníci zůstali ve své zemi, a současně na podporu a podmínky migrujících pracovníků v přijímacích státech EU.
Agentury pro dočasnou práci.
Evropská unie musí zvážit roli různých vzorců pracovních vztahů, včetně soukromých agentur práce. V Evropě umístily agentury práce 12,4 milionu lidí.
Mnoho členských států EU je nuceno využívat služeb agentur pro dočasnou práci, a tak často kompenzovat nedostatek personálu v nemocnicích. Workshop se bude zabývat tím, jak se může stát zdravotnický sektor odolnějším a vztahy s agenturami práce vyváženější.
Digitalizace
Digitalizace nikdy nenahradí poskytování péče zdravotnickými pracovníky, digitalizace může ulehčit jejich práci.
Workshop se zaměří na to, jak mohou digitalizace a umělá inteligence zmírnit nedostatek zaměstnanců, podpořit zdravotnický personál při výkonu jejich práce a zároveň zajistit ochranu zaměstnanců a pacientů.
Dovednosti a kariérní postup
Školení a celoživotní vzdělávání je jedním z klíčových oblastí politiky pro řešení nedostatku zdravotnických pracovníků a zvýšení atraktivity povolání.
Praktická řešení v kolektivním vyjednávání
Kolektivní vyjednávání řeší problémy zaměstnanců ve zdravotnictví. Workshop bude zvažovat, jak mohou sociální partneři navrhnout řešení nedostatku zaměstnanců prostřednictvím kolektivních smluv.
Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem
EPSU a HOSPEEM vyzvaly členské státy, aby vytvořily podpůrné infrastruktury pro usnadnění rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v kontextu poskytování služeb 24/7.
Na workshopu se bude diskutovat o opatřeních, která sociální partneři a vlády zavedli, aby udrželi zaměstnance.
Duševní zdraví
Pandemie kladla větší tlak na zdravotnické pracovníky, přičemž mnozí z nich hlásili syndrom vyhoření nebo zvažovali odchod ze zdravotnictví. Na workshopu se bude diskutovat o dobrých příkladech podpory duševního zdraví u pracovníků ve zdravotnictví.
Zástupci odborů i zaměstnavatelů ocenili, že byl projekt Evropskou komisí schválen, budou o projektu informovat na národních úrovních.