Na Ministerstvu práce a sociálních věcí 11. května 2023 od 13 hodin jednal tripartitní pracovní tým pro sociální otázky (sociální tripartita) pod vedením vrchní ředitelky pro řízení sekce rodinné politiky a sociálních služeb Zdislavy Odstrčilové. Za odborový svaz se jednání zúčastnily předsedkyně Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Jana Hnyková a vedoucí právního a sociálního oddělení OS Ivana Břeňková.
Po zahájení jednání navrhla předsedkyně Žitníková rozšíření programu o bod týkající se fungování pracovního týmu. V diskuzi se poté projednaly návrhy týkající se svolávání týmu, pozvánky, materiálu a zápisu z pracovního týmu.
Odborový svaz se ohradil proti postupům MPSV, protože nelze dostávat program den před jednáním, navíc bez dalších materiálů. Nelze dostávat zápisy opožděně, nebo vůbec, takhle si odbory práci pracovního týmu nepředstavují a nehodlají to trpět.
Sociální partneři se dohodli na obecných pravidlech jednání pracovního týmu, která by měli všichni dodržovat, včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí.
Dále již se postupovalo podle navrženého programu jednání. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí byla po dohodě všech přítomných vyřazena, připomínky jsou již vypořádány a nebylo o čem diskutovat.
Účastníci jednání se podrobněji věnovali novele zákona o sociálních službách, který je v legislativním procesu. Vypořádávají se připomínky k této ,,malé technické novele zákona“. Odborový svaz znovu zdůraznil, že trvá na odmítnutí zavedení personálního standardu do sociálních služeb. Účinnost zákona se posunuje na 1. leden 2024, pokud vše projde podle plánu legislativním procesem. Odborový svaz po diskuzi požádal MPSV o zaslání analýzy existence personálních standardů v sociálních službách v Evropě.
Zaměstnavatelé a odbory se shodli na negativním stanovisku k návrhu úpravy zdravotně-sociálního pomezí. Stanoviska odborů a zaměstnavatelů budou přiložená k zápisu.
Odborový svaz navrhl, aby MPSV začalo neprodleně vyjednávat s Evropskou komisí o posunutí termínu přijetí novel zákonů k zdravotně-sociálnímu pomezí na rok 2025. Získalo by se dost času na projednání tak závažného tématu, jako je zdravotně-sociální oblast. Volají po tom všechny strany, jak zaměstnavatelé, tak i odbory.
Ostatní témata týkající se sociální reformy se přesunula na další jednání tripartitního pracovního týmu pro sociální otázky na červen letošního roku.
Zaměstnavatelé a zástupci odborů si stanovili návrh programu jednání pracovního týmu v červnu 2023, který se bude týkat odměňování v sociálních službách a průběžné zprávy o sociální reformě v České republice.
V závěru si nemohu odpustit poznámku, neboť zklamání z přístupu MPSV k tripartitnímu pracovnímu týmu je veliké. Práce tripartitních pracovních týmů, které působí na úrovni Ministerstva zdravotnictví a na úrovni Ministerstva práce a sociálních věcí, se diametrálně liší. Možná by pomohlo pozvat vrchní ředitelku Zdislavu Odstrčilovou na jednání pracovního týmu pro zdravotnictví, kde máme včas zaslané materiály, včetně pozvánky. Vedoucí pracovního týmu pro zdravotnictví Ivana Břeňková řídí již několik let tento pracovní tým tak, aby vše fungovalo v oblasti organizace pro všechny strany komfortně a při projednávání témat se došlo k závěru.
Zdravotnická a sociální oblast je důležitou součástí našich životů a je nutné k nim přistupovat s odpovědností. Věřím, že se i pracovní tým pro sociální otázky k tomuto přiblíží.