V Bruselu se dne 25. února 2025 konalo jednání stálého výboru Evropské federace odborových svazů veřejných služeb pro zdravotnictví a sociální služby (EPSU HSS). Na toto jednání navazovalo dne 26. února jednání pracovní skupiny pro sociální služby. Obou jednání se účastnila vedoucí právního a sociálního oddělení OS Ivana Břeňková.
Stálý výbor EPSU pro zdravotnictví a sociální služby
V úvodu jednání členové stálého výboru vyjádřili podporu odborářům z německého odborového svazu Ver.di, kteří se velmi těžce vyrovnávají s útokem na odborářskou demonstraci, při které zemřela matka a její dcera a tři desítky dalších lidí včetně dětí byly zraněny. Úmyslný útok se odehrál v Mnichově 13. února.
Jednání stálého výboru vedla vedoucí Kirsi Sillanpaa z Finska a tajemník EPSU pro zdravotnictví Adam Rogalewski.
Plán práce, stanovení programu
Tajemník Adam Rogalewski informoval o náročném jednání se zástupci Evropské asociace zaměstnavatelů nemocnic a zdravotní péče (HOSPEEM), se kterými se již tři roky pokouší užší skupina stálého výboru dojednat společný plán akcí k náboru a etice zaměstnanců. Uvedl, ve kterých termínech byl plán předložen a s jakým zdržením se strana zaměstnavatelů vyjadřuje. Zdržení ze strany zaměstnavatelů jsou nepochopitelná, problémy resortu, bezpečnost, zdraví a nedostatek personálu se týkají obou stran, zaměstnanců i zaměstnavatelů.
HOSPEEM nepodporuje výzvu k vydání specializované směrnice o psychosociálních rizicích.
HOSPEEM je přesvědčen, že zaměření na společné akce a řešení šitá na míru pro konkrétní pracoviště je efektivnější než podpora evropské směrnice o psychosociálních rizicích.
Problém nedohody bude projednán na březnovém jednání plenárního zasedání EPSU HSS a HOSPEEM.
Adam Rogalewski
- zdůraznil potřebu přijmout pracovní program, klíčovými oblastmi je řešení nedostatku zaměstnanců, zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, podpora trvalého profesního rozvoje, boj proti privatizaci, posílení přítomnosti EPSU v Evropské radě zaměstnanců a zvýšení jejich zapojení do sociálního dialogu.
- zdůraznil cíl EPSU, aby byla rakovina prsu uznána jako nemoc z povolání pro zaměstnance pracující ve ztížených pracovních podmínkách, především pracující v noci.
- zdůraznil podporu provádění opatření proti násilí a obtěžování třetími stranami, nutnost zaměřit se na práci evropských rad zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách. EPSU by mělo mít větší vliv při boji proti privatizaci a proti daňovým únikům.
- představil spolupráci EPSU na projektu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zaměřeném na řešení nedostatku sester a zkoumání možnosti směrnice o bezpečném počtu zaměstnanců na evropské úrovni s názvem NURSING ACTION. Mimo jiné sdělil, že tohoto projektu se odmítla účastnit vláda České republiky. Tuto informaci přítomná Ivana Břeňková ihned konzultovala s Ministerstvem zdravotnictví a vyjasnila, že Ministerstvo zdravotnictví spolupracuje s WHO na projektu ke zlepšení podmínek resortu zdravotnictví v širším pojetí a týká se všech zdravotnických pracovníků. Do projektu Ministerstva zdravotnictví jsou zapojeni i zástupci odborového svazu, konkrétně předsedkyně OS Dagmar Žitníková. Přímo na jednání stálého výboru bylo konzultováno, že v případě zájmu o zapojení ze strany ministerstva nebo odborů do projektu NURSING ACTION, budou v následujícím období obě strany vítány.
7. duben – Světový den zdraví
Odborové svazy byly vyzvány, aby se zapojily svými akcemi do oslav Světového dne zdraví a upozornily na problémy systému zdravotní péče. Jde například o přetěžování zaměstnanců, nadlimitní práci přesčas a její dopad nejen na zdraví, ale i na péči o rodinu a děti.
Násilí a obtěžování zaměstnanců třetími stranami
Existující pokyny by měly být aktualizovány. Problém je na straně zaměstnavatelů, která odmítá zahrnout do programu odpovědnost za násilí, které je pácháno na pečovatelích v domácím prostředí klientů. Při tvorbě pokynů bude muset dojít ke kompromisu, aby se materiál mohl ratifikovat. Odpovědnost zaměstnavatelů za násilí v domácím prostředí bude vypuštěna.
Návrh společného politického zaměření na vytvoření odolného nemocničního a zdravotnického sektoru po pandemii COVID-19
EPSU a HOSPEEM pracují na dokumentu, který by pomohl k implementaci Evropského pilíře sociálních práv a souvisejících dokumentů EU a WHO. Pandemie COVID-19 zatížila zdravotnické systémy a pracovníky, současně ukázala, jak jsou zaměstnanci schopni se daným podmínkám přizpůsobit. Doba jasně ukázala, že dobře fungující zdravotnický sektor, nemocnice a personál jsou nutné pro fungování společnosti a ekonomiky.
EPSU a HOSPEEM jsou přesvědčeny, že je potřeba více do sektoru investovat. Zdravotní péče měla být vyloučena z jakýchkoli potenciálních rozpočtových škrtů.
EPSU a HOSPEEM uznávají, že zdraví není komodita, ale veřejný statek, proto musí všechny zúčastněné strany spolupracovat s národními vládami a EU, aby byl zajištěn všeobecný přístup ke kvalitní péči.
EPSU a HOSPEEM zdůrazňují nutnost posílení sociálního dialogu. Vlády musí chránit a podporovat autonomii sociálních partnerů a právo na kolektivní vyjednávání, které je v některých evropských zemích zpochybňováno, ale které je základním prvkem efektivního procesu kolektivního vyjednávání v sociálním dialogu.
Pracovní skupina EPSU pro sociální služby
Pracovní skupina EPSU pro sociální služby byla následující den vedena tajemnicí Samanthou Howe.
Program práce pracovní skupiny
Program je velmi podobný programu pro zdravotnictví, zabývá se nedostatkem zaměstnanců, bezpečností a ochranou zdraví při práci, také otázkou a dopady práce nadnárodních společností působících při poskytování sociálních služeb.
Členové pracovní skupiny byli vyzváni, aby se zapojili do evropských rad zaměstnanců těchto nadnárodních společností.
Ivana Břeňková informovala o společnosti SeneCura, která spadá pod společnost EMEIS (dříve Orpea). SeneCura je ve fázi prodeje společnosti Penta Hospitals. Bližší informace, ani podmínky prodeje odbory neobdržely. Zaměstnavatel zatím nereagoval na předložený návrh kolektivní smlouvy.
Akční rámec pro udržení a nábor zaměstnanců v sociálních službách
EPSU a evropští zaměstnavatelé v sociálních službách na společném setkání sdělili, že jsou odhodláni implementovat Akční rámec pro udržení a nábor zaměstnanců v sociálních službách. Společně budou monitorovat evropskou legislativu a další relevantní oblasti, které by mohly mít vliv na udržení a nábor.
Evropská komise představila již v září 2022 svou Evropskou strategii v oblasti péče, která je prováděcím nástrojem evropského pilíře sociálních práv. Strategie obsahuje návrhy doporučení Rady Evropy týkající se předškolního vzdělávání, péče a dlouhodobé péče. Strategie péče vyzývá ke zlepšení pracovních podmínek v sektoru sociálních služeb, doporučuje rovněž členským státům, aby podporovaly kolektivní vyjednávání a sociální dialog v tomto odvětví a aby zajistily nejvyšší standardy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro zaměstnance v sociálních službách.
Z plánu vyplývá, že se do roku 2050 bude muset získat více než 1,6 milionu pracovníků dlouhodobé péče, aby se kvalita poskytované péče udržela alespoň na současné úrovni.
Téměř všechny země EU v současné době hlásí nedostatek pracovníků, míra fluktuace je vysoká. Evropská komise navrhla, že na řešení těchto problémů bude v následujících letech spolupracovat s členskými státy a sociálními partnery.
BOZP
Pracovní skupina byla informována o otázkách zdraví a bezpečnosti práce nejen zaměstnanců v sociálních službách, ale i v ostatních sektorech. V BOZP se objevily nové výzvy, dopady covidové pandemie a nyní také klimatická krize, neregulovaná digitalizace i umělá inteligence. Mezi stálé výzvy patří neúměrná zátěž zaměstnanců, špatné vybavení ochrannými prostředky a pomůckami, stres, násilí na pracovišti, práce prostřednictvím platformy.
Odborové svazy byly vyzvány, aby si shromáždily informace o rizicích na pracovištích, jak a kdy se tato rizika objevují, jak jsou řešena.