Ve dnech 29. a 30. června 2023 jednal výkonný výbor celosvětové odborové Internacionály veřejných služeb (PSI). Jednání se konalo v Ženevě, pro účastníky, kteří se nemohli být přítomni, bylo zajištěno on-line připojení. V úvodu jednání promluvil prezident PSI Dave Prentis a generální tajemnice Rosa Pavanelli. Jednání se uskutečnilo v době přípravy kongresu PSI, který se bude konat ve dnech 13. až 18. října tohoto roku v Ženevě.
Projednávaly se problémy a aktuální situace regionů. Mimořádně byl na program jednání zařazen dopis zaměstnanců PSI, který byl zaslán před jednáním výkonného výboru všem členům výboru. Zaměstnanci zaslali SOS dopis s výzvou, aby byly řešeny také jejich rostoucí životní náklady. Zaměstnanci PSI pracují přímo v centrále nebo v regionálních kancelářích. Globální krize životních nákladů má katastrofální dopady na zaměstnance po celém světě. Odbory vyjednávají a řeší růst životních nákladů nejen zaměstnanců ve veřejných službách, ale řeší růst mezd zaměstnanců odborových svazů, což se však neděje v PSI. Zaměstnanci žádali jednání s vedením PSI, ale neúspěšně, proto přistoupili k tomuto ráznému kroku a vyzvali přímo výkonný výbor k projednání SOS dopisu.
Dopis vyvolal vážnou diskusi a závěr, že je nutné situaci řešit, současně vedl k otázce všech členů výboru, zda národní a nadnárodní odborářské centrály nezapomínají na ekonomickou situaci svých zaměstnanců.
Následovalo jednání podle daného programu a pokračovalo zprávou výboru žen.
Výkonný výbor PSI byl informován o závěrech jednání výboru pro rovné postavení žen a mužů, které se konalo on-line 27. června 2023.
Generální tajemnice Rosa Pavanelli ocenila práci výboru a výsledky, kterých výbor dosáhl. Výbor prosadil rovné zastoupení žen na jednáních orgánů PSI, kongresů a pracovních jednáních. Ženy mají ve veřejných službách většinové zastoupení a je nutné, aby za kvalitní a bezpečné pracovní podmínky stále bojovaly a byly slyšet. V programu PSI, který bude schvalován kongresem PSI, musí být jasně sdělen negativní postoj vůči vládním škrtům ve veřejných službách a nesouhlas s dopady na zaměstnance, především na ženy.
Další jednání výboru pro rovné postavení žen a mužů se bude konat prezenčně 14. října v Ženevě.
Kongres PSI se začal připravovat ihned po ukončení kongresu PSI v roce 2017. Z důvodu covidové pandemie bylo jednání kongresu o jeden rok odloženo, normálně by se konal již minulý rok. Účastníci kongresu se sejdou v Ženevě, v mezinárodním výstavním a kongresovém centru Palexpo. Nyní se dokončují návrhy na změny dokumentů PSI a usnesení kongresu.
Již před kongresem a v době poledních přestávek se budou konat různá odvětvová a tematická jednání, která jsou otevřena všem účastníkům kongresu.
Registrace účastníků probíhá ve dvou krocích, předběžná registrace a registrace.
Předběžnou registrací se sdělují počty delegátů a pozorovatelů. Pokud mají všichni přihlášení splněny podmínky účasti na kongresu, obdrží formulář k registraci. Jednacím jazykem bude pro české zástupce především angličtina.
PSI bude sponzorovat účast 50 členů z řad odborových svazů, které mají stanoveny nižší členské příspěvky. Pro Českou republiku jsou stanovena 3 sponzorovaná místa. V případě, že se bude účastnit za Českou republiku více zástupců, budou se jednotlivé OS spolupodílet na nákladech tak, jak tomu bylo při účasti na předchozích kongresech.
Výbor byl informován, že probíhá výzkum podporovaný PSI, který se týká role soukromého kapitálu pro privatizaci zdravotnictví, ani průběžné výsledky nejsou uvolněny ke zveřejnění.
PSI dlouhodobě vystupuje proti privatizaci ve zdravotnictví, podporuje poskytování kvalitní veřejné zdravotní péče a předpokládá, že výsledky výzkumu budou podporou pro další kroky.
Předložené zprávy z regionů:
Region Afriky a Arábie
Region se potýká s politickou nejistotou a nestabilitou. Centrem zájmu je Sahel. V Nigeru, Mali, Čadu, Burkině pokračují povstání nebo teroristická povstání. V některých státech je zaveden přechodný vojenský režim.
Válka na Ukrajině a související sankce měly v regionu přímý ekonomický dopad. Ceny základních potravin, jakými jsou pšenice, obiloviny a olej na vaření, se zvýšily. Zvýšila se cena pohonných hmot a současně se snížila mezinárodní finanční pomoc. V arabském regionu válka zasáhla dovozce ropy, poklesl turismus a došlo ke znehodnocení místních měn, hlavně v Libanonu, Iráku, Alžírsku a Egyptě.
Pandemie covidu se zmírnila, země otevřely své hranice, aby umožnily návrat ekonomických aktivit. Pozornost se věnuje nemocem, a to opičím neštovicím, ebole a choleře.
Mnoho Palestinců bylo zabito Izraelci.
Poslední konflikt je v Súdánu. Boj o moc mezi súdánskými ozbrojenými silami a polovojenskými silami rychlé podpory (RSF) otřásl zemí. Tisíce civilistů uprchly z hlavního města Súdánu a cizí národy se snaží evakuovat své občany, protože útoky a bombové útoky pokračují.
V době přípravy zprávy za region se v Nigérii připravoval nový zákon pro lékaře, připravuje se povinná služba pro absolventy lékařských a zubních oborů před tím, než získají plnou licenci. Cílem je poskytnout Nigerijcům kvalitní zdravotní služby a zastavit odliv mozků.
Kampaň PSI k organizaci a náboru členů odborů je realizována ve zdravotnických odborových organizacích v Ghaně a Keni, a to především v soukromých zdravotnických zařízeních.
Region střední Ameriky
Válka na Ukrajině, rostoucí celosvětová úroková míra a míra inflace zhoršily již tak špatnou sociálně ekonomickou situaci zemí. Oživení míry zaměstnanosti je ovlivněno neformální prací, především v sektoru služeb.
Nástup levicově orientovaných vlád v zemích regionu, jako je Argentina, Chile, Brazílie, Kolumbie, Mexiko a Honduras, usnadňuje prosazování postojů PSI. Reformy se i tak v těchto zemích prosazují těžko. Například v Chile Poslanecká sněmovna odmítla uzákonit daňovou reformu, to znamená, že nelze financovat zdravotní a pečovatelské služby.
V Kolumbii vláda představila návrh reformy trhu práce s názvem „Labour for Change“, který byl postaven na tripartitních jednáních za účasti odborových centrál. Vláda má však v kongresu pouze 30 % hlasů, proto uzavřela spojenectví s pravicovými stranami, aby dosáhla většiny v Kongresu a byla schopna realizovat své cíle pomocí různých sociálních reforem.
V Peru se prohlubuje politická a sociální krize. Odbory vyzvaly k ukončení násilí a dlouhotrvající krize, která dostala státní instituce ke kolapsu.
7000 sester ze dvou velkých newyorských nemocnic vstoupilo v lednu do stávky s požadavkem, aby byla zajištěna lepší péče o pacienty. Podle New York Nurses Association po úspěšné třídenní stávce sestry na Mount Sinai a Montefiore vyhrály a podepsaly historické smlouvy.
V Kanadě zorganizovaly odbory jednu z největších stávek v kanadské historii. Více než 155 000 federálních pracovníků veřejných služeb zorganizovalo 250 demonstrací po celé Kanadě. Odbory bojují o férovou smlouvu více než dva roky, odmítly vládní provokativní nabídku omezit zvyšování mezd na úroveň výrazně pod inflací, která nyní přesahuje 7 % ročně.
V Kanadě a Chile byla ratifikována Úmluva 190 o násilí a obtěžování v práci.
Region Asie a Tichomoří
Tripartitní komise Mezinárodní organizace práce vyšetřovala na Filipínách vraždy odborářů. Odboráři předložili důkazy o několika nových vraždách jejich kolegů. PSI koordinuje kampaň proti penzijním fondům, které přes různé společnosti financují armádu.
PSI nesouhlasí s tím, že v Koreji bezpečnostní síly zastrašují odboráře při jejich činnosti.
V Japonsku skončila úspěchem kampaň odborářů za poskytnutí správné mzdy a benefitů zaměstnancům se zkrácenými úvazky.
V Indii odbory požadují kvalitní podmínky pro ošetřovatelský personál, které budou odpovídat mezinárodním směrnicím.
V Austrálii byla vypracována legislativa k implementaci pro vykazování korporátní daně mezi jednotlivými státy.
Region Evropa
Zpráva obsahovala informace o dopadech války na Ukrajině, která pokračuje po ruské agresi 24. února 2022. Škody na ukrajinské infrastruktuře, městech a vesnicích jsou obrovské.
Mezinárodní organizace práce vydala zprávu, která velmi podrobně popisuje situaci obyvatel a zaměstnanců Ukrajiny.
V Evropě došlo v posledních měsících k protestním akcím. Stávky za vyšší platy byly silné ve Spojeném království a Německu, proti důchodové reformě jsou demonstrace ve Francii.
Stávky ve veřejném sektoru se konaly v Belgii a Portugalsku, stávky místní samosprávy a zdravotnictví v Nizozemsku, generální stávka proti úsporným opatřením se po hrozném železničním neštěstí konala v Řecku.
V Norsku stávkovali zaměstnanci soukromého sektoru.
V Bruselu se konala 9. prosince 2022 demonstrace sektoru zdravotnictví a sociální péče s heslem Potlesk nestačí za ocenění práce zaměstnanců.
Evropské odbory mají jako prioritu udržení, nábor a posílení členské základny.
Foto autorka