Setkání zástupců odborových svazů regionu střední Evropy a západního Balkánu sdružených v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se konalo ve dnech 19. a 20. března 2025 v Bratislavě. Sešlo se zde celkem 60 odborářů ze Slovenské republiky, České republiky, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Severní Makedonie, Srbska, Černé Hory, Bosny-Hercegoviny a Kosova. Českou republiku zastupovali Ivana Břeňková a Vojtěch Burda.
Jednání se konalo v Bratislavě na základě žádosti předsedy Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Antona Szalaye a místopředsedkyně Daniely Pochybové. Předseda a místopředsedkyně jsou skvělým týmem a našimi kamarády, ale čas nadešel a oba se rozhodli, že již dál místa ve vedení svazu obhajovat nebudou, úspěšnou činnost ukončí, odejdou do důchodu a začnou se věnovat dlouho odkládaným zálibám. Účastníci bratislavského jednání se, ač neradi, se svými přáteli rozloučili a popřáli jim úspěšný a veselý osobní život.
Jednání regionu oficiálně společně zahájili generální tajemník EPSU Jan Willem Goudrian a prezidentka regionu Ivana Břeňková.
Účastníci vyjádřili soustrast a solidaritu odborům Severní Makdonie. V nočním klubu Pulse v Kocani uhořelo v neděli 16. března 59 lidí a mnoho lidí bylo zraněno. Klub neměl protipožární povolení. EPSU vyzývá k vyšetřování a postavení zodpovědných před soud.
Generální tajemník informoval o dopadech celosvětové situace a konfliktů na život zaměstnanců a práci odborových organizací. Ve státech EU jsou převážně pravicové vlády podporované krajní pravicí, pokračuje válka na Ukrajině a na odbory působí negativně dopady rozhodnutí Trumpovy administrativy. Evropská komise není odborům nakloněna, pozitivnější je uzavřený Pakt pro evropský sociální dialog, který mohou odbory využít na národní úrovni (informace byla v minulém čísle Bulletinu a je také zde na webu: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/pakt-pro-posileni-socialniho-dialogu-v-evrope-je-dulezity-i-pro-nas/ ).
Na závěr generální tajemník upozornil na práci EPSU, jednotlivých komisí a struktur a vyzval zástupce odborových svazů, aby se do práce zapojili.
Zásadním tématem diskusí mezi odboráři je to, jak bude práce odborů pokračovat, kdo se ujme vedení. EPSU se vydalo cestou projektů k náboru a udržení členů. Bez členské základny se nepodaří zlepšit pracovní podmínky a bezpečnost práce.
Vlády prosazují změnu právních předpisů pro činnost odborů, což známe i v České republice.
Koordinátorkou náboru členů je v EPSU Agnieszka Chinaru, která pomáhá v jednotlivých státech a odborových svazech. Jedním z úspěšných svazů, který s Agnieszkou spolupracuje, je Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.
Manažer pro nábor a získávání nových členů OS Vojtěch Burda informoval o odvedené práci a výsledcích projektu. S Agnieszkou a Vojtěchem jsme se shodli, že účastníci z regionu věnují náboru větší pozornost, než tomu bylo před dvěma lety.
Chloe Kenny je na EPSU odpovědná za práci s mládeží, vyzvala k zapojení do sítě mladých.
Hosty setkání byly zástupkyně slovenských odborů a vlády.
Prezidentka Konfederace odborových svazů Slovenska Monika Uhlerová, informovala o hlavních problémech, které konfederace řeší. Jedná se o vysoké životní náklady, inflaci a pokles reálných výdělků, přístup zaměstnavatelů k sociálnímu dialogu a kolektivnímu vyjednávání.
Generální ředitelka sekce práce Ministerstva sociálních věcí Katarina Lanáková sdělila, že uvedené problémy bere vážně a všechny jsou projednávány na ustanovených sektorových radách, na kterých se setkávají zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády.
Ve všech státech odbory jednají o kolektivních smlouvách, dohodách za zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců. Problémy jsou s nedostatkem zaměstnanců ve veřejných službách a správě, se škrty prostředků na platy. Kvalita veřejných služeb je ohrožena.
Příští jednání se bude konat opět za rok, na žádost odborů bude ve Skopje v Makedonii.
Ing. Ivana BŘEŇKOVÁ, vedoucí právního a sociálního oddělení OS
a prezidentka regionu EPSU pro střední Evropu a západní Balkán