Zatím největší výpravou, jakou podnikli prostřednictvím své odborové organizace zaměstnanci ostravského Čtyřlístku, centra pro osoby se zdravotním postižením, byla ve dnech 21. až 26. května 2024 šestidenní cesta do jižní Francie – do oblasti Provence. Z Avignonu, kde jsme měli ubytování, jsme se vydávali zkoumat nejkrásnější místa v blízkém i vzdálenějším okolí, obdivovali jsme historické památky, architekturu, krajinu i jedinečnou atmosféru míst, jimiž jsme procházeli nebo projížděli…
Naší první zastávkou po dlouhé cestě byl unikátní římský akvadukt Pont du Gard, který je jednou z ikonických francouzských památek ze seznamu UNESCO. Pokračovali jsme do starobylého města Avignonu s mnoha středověkými památkami i proslulým papežským palácem, jedním z největších palácových komplexů v Evropě. Nemohli jsme nevstoupit ani na slavný Avignonský most, obdivovat katedrálu Panny Marie a starobylé uličky města.
Další den nás uchvátilo malebné středověké městečko Les Baux de Provence se zříceninou starobylého hradu na skalnatém ostrohu a nádhernou vyhlídkou do krajiny Provence. Mnozí z nás si nenechali ujít další atrakci, kterou nabízel návštěvníkům bývalý bauxitový lom: obří multimediální projekce Carrières des Lumières, věnovaná starověkému Egyptu a trojici francouzských malířů – orientalistů – Ingrèsovi, Delacroixovi a Gérardovi.
Pokračovali jsme pak trochu ve stopách malíře Vincenta van Gogha – městečkem St. Rémy, Goghova stopa nás vedla i do města Arles, kde jsme si prohlédli starobylé římské památky, ale opět také místa spojená s pobytem malířů Paula Gaugina a jeho přítele Vincenta van Gogha, který v Arles pobýval sice jen 444 dnů, ale vytvořil zde více než 300 svých stěžejních děl. Jedním z nich byl i slavný obraz zahrady v bývalém klášteře, později nemocnice Hotel St. Dieu Esprit. Špitálská zahrada má dnes téměř identickou podobu jako v dobách, kdy tady van Gogh namaloval svůj obraz staré nemocnice.
Z Arles jsme zamířili do nedaleké oblasti přírodního parku v Camargue, spojeného s divokými bílými camargskými koňmi a růžovými plameňáky a pak do legendami opředeného městečka St. Maries de La Mer. Přijeli jsme právě v den, kdy se tady schylovalo k velkému duchovnímu svátku, věnovanému svaté Sáře, patronce Romů. Městečko bylo přeplněné auty, karavany, maringotkami, loďmi a hlavně rozjařenými Romy z celé Francie.
Náš předposlední den patřil cestě do Gordes – jednoho z nejmalebnějších městeček této části Provence, které proslavila nejen jeho romantická krása a starobylost, ale také anglický spisovatel Peter Mayle, podle jehož literární předlohy zde vznikl i film „Dobrý ročník“ s Rusellem Crowem v hlavní roli. Nemohli jsme minout ani slavný cisterciácký klášter v Sénanque a odtud jsme putovali k okrovým skalám poblíž městečka Roussillon.
Poslední den našeho pobytu v Provence jsme prožili na Azurovém pobřeží – v Cannes, kde právě vrcholil mezinárodní filmový festival. V marině kotvily nejluxusnější jachty, jaké si lze představit, u festivalového paláce na bulváru Croisette posedávaly od časného rána hloučky fanoušků, kteří se budou později mačkat u červeného koberce, aby zahlédli některou z oceňovaných hvězd.
My jsme však od tohoto festivalového ruchu prchli lodí na nedaleký ostrůvek St. Margueritte, kde jsme si užili klidné a romantické odpoledne s vyhlídkou na rušné Cannes a pohoří Luberone. Za večerního soumraku jsme se loučili s Azurovým pobřežím i sladkou Francií a mířili zpátky domů…
Mgr. Bohdana RYWIKOVÁ
Foto autorka