V pátek odpoledne zaklapnu notebook a říkám si, mám splněno, vše jsem vyřídila, zpracovala a mohu si na chvíli vydechnout. Myšlenky jsou ovšem vtíravé a přicházejí vám na mysl a velká část směřuje k tomu, jak asi v pondělí dopadne jednání vlády. Jak rozhodne o odměnách pro zaměstnance ve zdravotnictví a v sociálních službách? Vedení odborového svazu a další zaměstnance to stálo dost sil.
Paní předsedkyně Žitníková v posledních dnech žhavila mobilní telefon, argumentovala a přesvědčovala čelné představitele vlády i zaměstnance obou ministerstev, jak Ministerstva zdravotnictví, tak Ministerstva práce a sociálních věcí.
Ve zdravotnictví jsou ohroženi nezdravotničtí pracovníci, zda budou, či nebudou zařazeni do dotačního titulu, který vypíše Ministerstvo zdravotnictví. Na vládu jdou dva návrhy.
Další skupina, o kterou máme obavy, jsou zdravotníci v sociálních službách. Obě ministerstva si je přehazují jako ,,horký brambor“. Všichni si dobře vzpomínáme, jak v některých zařízeních dostali zdravotníci v sociálních službách odměny za první vlnu pandemie později, protože dotační titul vypsalo Ministerstvo zdravotnictví, ale žádost musely podat krajské úřady. Musím zdůraznit, že na bedrech zdravotníků je ošetřovatelská péče o klienty v pobytových zařízeních sociálních služeb.
V tu chvíli vám zazvoní telefon a zvedáte ho s obavou, copak se zase stalo. Volá paní předsedkyně a sděluje mi radostnou zprávu, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se zaručila za odměny pro zdravotníky v sociálních službách. Máme obě velikou radost a říkám si, konečně rozumné řešení, všichni dostanou odměny ve stejný čas a ve stejné výši, jak je navrženo. Zdravotníci se zařadí mezi zaměstnance přímé péče. Navíc odměny jdou z navýšeného rozpočtu státu, ze stejné hromady, ale jen vyplacené jiným ministerstvem.
Radujeme se s paní předsedkyní, protože obě víme, co nás to stálo sil, když jsme opakovaně při videokonferencích žádaly o vyjádření k odměnám a jejich výši pro všechny zaměstnance v sociálních službách. Všichni zaměstnanci jsou v jednom týmu a všichni si zaslouží odměnu. Moc dobře víme, jaké vážné rozbroje v kolektivech dělá platové přidání, pokud se netýká všech zaměstnanců.
Odměny v sociálních službách budou pro všechny zaměstnance a bude záležet pouze na ředitelích jednotlivých organizací, zda si o dotační titul požádají. Musím bohužel připomenout, že za první vlnu pandemie COVID-19 řada ředitelů o odměny pro své zaměstnance nepožádala. Pro vaši informaci: o odměnu pro své zaměstnance požádalo 4406 sociálních služeb z celkového počtu 5532 sociálních služeb. Na druhé straně, všude tam, kde působí naše odborové organizace, bylo o odměnu požádáno a ta byla zaměstnancům vyplacena. Situace na podzim a v zimě v řadě sociálních služeb byla tak špatná, že její zvládnutí stálo hodně sil všech zaměstnanců.
Ze statistických dat k 1. 4. 2020 vyplývá, že na jaře loňského roku se nákaza COVID-19 objevila pouze ve 12 sociálních službách, kde se nemoc objevila u 522 klientů a 244 zaměstnanců. V současné době je situace naprosto jiná. K 18. 2. 2021 se nákaza objevila v 740 sociálních službách, kde bylo nakaženo 2186 klientů a 1521 zaměstnanců a dalších 3240 klientů zemřelo. Očkování situaci v sociálních službách stabilizuje a věříme, že se zlepší natolik, aby se klienti mohli vrátit ke svému obvyklému životu jako před pandemií COVID-19.
Dovoluji si vyjmout z dotačního titulu základní parametry dotačního titulu pro všechny zaměstnance v pobytových zařízeních sociálních služeb: ,,Odměny budou vyplaceny jednorázově všem poskytovatelům sociálních služeb, kteří podají žádost na základě vyhlášené výzvy, formou elektronické žádosti v systému OK poskytovatel. Zaměstnancům se odměna bude krátit dle výše pracovního úvazku. Zřizovateli bude umožněno odměnu konkrétnímu zaměstnanci zvýšit/snížit maximálně o 10 %, tímto ale nebude dotčena celková výše přiznané dotace. Odměna není určena pro nákup služeb – tedy nelze ji například vyplatit zaměstnancům úklidové firmy, kterou si sociální služba najímá, apod. Odměny mají ocenit náročnost práce, kterou zaměstnanci v sociálních službách musí plnit, dále mimořádná opatření a usnesení vlády (např. povinné testování klientů, zaměstnanců, nošení ochranných osobních pomůcek), ale i psychické a fyzické vypětí zejm. při péči o nejvíce zranitelné osoby, jakými jsou senioři, osoby se zdravotním postižením nebo i klienti, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Odměny mají plnit i funkci motivačního prvku, tak aby nedocházelo ke fluktuaci zaměstnanců, ohrožení života klientů, ale také zbytečnému převozu klientů sociálních služeb do nemocnic, a tím i zhoršení celé epidemiologické situace v ČR.
V souladu s výše uvedeným přistoupilo MPSV k rozdělení odměn právě v souvislosti s náročností práce, kterou zaměstnanci v jednotlivých druzích sociálních služeb vykonávají.“
Tabulku s výší mimořádných odměn pro zaměstnance sociálních služeb za práci při druhé vlně pandemie COVID-19 viz níže jako soubor ke stažení.
Vedle tohoto dotačního titulu je v návrhu, který jde na vládu, i dotační titul na mimořádné odměny pro sociální pracovníky obecních a krajských úřadů a na odměny pro sociální pracovníky obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů vykonávající agendu SPOD (sociálně-právní ochrana dětí). Vedle dotačních titulů na mimořádné odměny jsou v návrhu MPSV i mimořádné dotační řízení na pokrytí vícenákladů sociálních služeb v souvislosti s trvající nepříznivou epidemickou situací a dotační titul na zpětnou refundaci antigenních testů v sociálních službách.
Věřím, že se na vládě schválí vše, jak je navrženo, a odměny se dostanou ke všem zaměstnancům v sociálních službách.
Poděkování patří ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové a zaměstnancům MPSV za návrh a prosazení odměn pro zaměstnance sociálních služeb. Po schválení vládou bude do všech našich odborových organizací zaslán materiál, který podrobně jednotlivé dotační tituly popisuje.