Olomoucká krajská konference OS – 12. 10. 2022

Olomoucká krajská konference ve středu 12. října vyslechla zprávu o činnosti krajské rady, informace o přípravě IX. sjezdu OS, informace o činnosti a plnění programu OS za období od VIII. sjezdu OS do 30. 6. 2022, informace o hospodaření OS za období od VIII. sjezdu OS do 30. 6. 2022, informace z resortů zdravotnictví a sociálních služeb a informace o práci s členskou základnou.

Krajská konference zvolila členy nové krajské rady OS, jimiž se stali: Lada Cinegrová, Erika Frydrýšková, Lenka Indrová, Jitka Neplechová Šilhanová, Martin Pejzl, Marie Reissausová a Jan Zatloukal. Do výkonné rady OS byla zvolena Lada Cinegrová, náhradníkem byl zvolen Martin Pejzl.

Krajská konference zvolila delegáty IX. sjezdu OS, jimiž se stali: Lada Cinegrová, Božena Doleželová, Erika Frydrýšková, Zdeňka Fuchsová, Lenka Indrová, Kamil Kunčar, Jitka Neplechová Šilhanová, Zbyněk Patera, Martin Pejzl a Marie Reissausová.

Delegáti krajské konference na závěr svého jednání přijali následující usnesení:

Delegáti krajské konference upozorňují na zvyšující se negativní projevy současné krize ve společnosti i ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Delegáti krajské konference proto požadují, aby:

• vláda okamžitě řešila inflaci, energetickou krizi a růst cen základních životních potřeb přes regulační mechanismy, které má k dispozici od roku 1992.
  • vláda v rozpočtu na rok 2023 uvolnila dostatek financí na fungování sociálních služeb. Dotace je nezbytné navýšit tak, aby pokrývaly, jak růst provozních nákladů, tak navýšení platů a mezd.
  • vláda v rozpočtu na rok 2023 dostatečně finančně podpořila hygienické stanice, zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav a ocenila práci jejich zaměstnanců.
  • vláda zahájila legislativní kroky, kterými by zaměstnance uvedené v příloze č. 1 a v příloze č. 2 nařízení vlády č. 341/2017 Sb. pracující ve zdravotnictví a v sociálních službách zařadila do přílohy č. 3, kde jsou zařazeni nelékařští zdravotničtí pracovníci.
  • Ministerstvo zdravotnictví předložilo na rok 2023 takovou úhradovou vyhlášku, která nemocnicím, lázním a dalším zdravotnickým zařízením uhradí růst nákladů a zvýšení platů a mezd.
  • Ministerstvo zdravotnictví věnovalo zvláštní pozornost lázeňským zařízením, kde je nutné pro udržení tolik potřebné lázeňské péče řešit zvýšení mezd a benefity pro zaměstnance. Období pandemie COVID-19 prokázalo, že lázeňská zařízení nejsou schopná bez systémové podpory konkurovat jiným oborům, a tento trend přetrvává i nadále.
  • vláda přijala novelu zákona o důchodovém pojištění, ve které uzákoní dřívější odchod do důchodu pro profese pracující v náročných pracovních podmínkách bez zkrácení penzí.

Foto Miloslav Toušek

Aktuality 16. 5. 2024 / 20:37

Olomoucká krajská rada se sešla v Léčebném ústavu Paseka

Krajská rada Olomouckého kraje se dne 18. dubna sešla v Léčebném ústavu Paseka na společném jednání krajské rady s výborem ZO Léčebného ústavu.

Aktuality 18. 4. 2024 / 22:05

Vzpomínky na Zdeňka Sovíka

V pondělí 25. března 2024 odešel na dlouhou pouť náš kolega a kamarád Zdeněk Sovík ve věku 68 let.

Aktuality 13. 11. 2023 / 9:39

Olomoucká krajská konference – 1. 11. 2023

Krajská konference OS odborových organizací z Olomouckého kraje se konala ve středu 1. listopadu.