Další kolo jednání o sjednocení odměňování ve zdravotnictví, které je jedním z bodů dohody podepsané v prosinci 2023 ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem s VZP ČR, Českou lékařskou komorou a odbory, se konalo ve čtvrtek 18. července v Poslanecké sněmovně. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR na tomto jednání ostře odmítl jako zcela neadekvátní ministerský návrh na úpravu platů nelékařských zdravotnických pracovníků (najdete ZDE), který by poškodil zvláště nejzkušenější zdravotní sestry, teoreticky by tato sestra mohla přijít až o 2 718 Kč.

Odborový svaz proto požaduje přepracování návrhu tak, aby byl proporcionální vůči zvyšovaným tarifům lékařů.

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková připomněla návrh odborového svazu (najdete ZDE), podle něhož by tarifní plat sestry začínal na průměrné mzdě a končil na jejím dvojnásobku.

Připomněla také, že vyjednané loňské a letošní zvýšení platů nedostali zdaleka všechny sestry a další zdravotníci, a ti, co přidáno dostali, nárůst dostávají jako nenárokové složky v odměnách nebo v různých podivných příplatcích, které nemají oporu v zákoně.

V části nemocnic při letošním zvyšování platů zdravotníkům sebrali to loňské, takže výsledek je ostudné zvýšení o 1 %!

Připomněla také současný nedostatek zdravotních sester a dalších zdravotníků a varovné statistiky ukazující, že do deseti let bude mít nárok na odchod do důchodu téměř 15 procent sester.

Zdravotnické odbory proto považují adekvátní platové tarify pro zdravotní sestry a další zdravotníky za zcela zásadní pro další fungování českého zdravotnictví a v srpnu budou o výši platových tarifů pro zdravotníky nelékaře s Ministerstvem zdravotnictví jednat.

Adekvátní odměňování odborový svaz požaduje také pro nezdravotnické profese ve zdravotnictví, protože i tito zaměstnanci jsou nedílnou součástí týmů a zdravotnictví se bez nich neobejde.

Aktuality 16. 7. 2024 / 13:24

Výzva kolegyním a kolegům ze sociálních služeb

Od roku 2021 nebyly zvýšeny platové tarify přílohy č. 2 nařízení vlády, tedy platy zaměstnancům přímé péče a sociálním pracovníkům v sociálních službách.