Pražská krajská konference – 12. 9. 2024

Delegáti z pražských odborových organizací se na krajské konferenci sešli ve čtvrtek 12. září v Praze v sídle odborového svazu. S programem jednání seznámil místopředseda odborového svazu Lubomír Francl.

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková seznámila s tím, koho odborové organizace a jejich členové navrhli na ocenění za práci pro odbory a se zdůvodněním těchto návrhů. Krajská konference spolu s vedením odborového svazu poděkovala aktivním členům OS za jejich práci. Oceněni byli: MUDr. Elena Novotová, MUDr. Gacka Slavíková, Mgr. Ladislav Kucharský, Petr Bouzek, Pavlína Toniniová, Bc. Lenka Langhammerová, Jitka Malířová, Jana Roubíčková, Patrik Báštecký. Ing. Miroslav Krejčíř, MBA., Bc. Tereza Picková, Ivana Burešová, lic. Bc. Tereze Pickové a MUDr. Eleně Novotové, které byly na konferenci přítomné, předsedkyně Žitníková a místopředseda Francl poděkování a drobný dárek na místě předali, ostatním oceněným budou předány postupně při vhodné příležitosti.

S činností krajské rady seznámila její předsedkyně Jaroslava Carrasco.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková seznámila s průběhem vyjednání o platech a s aktivitami OS s cílem prosadit zvýšení platových tarifů, což je velmi naléhavé především pro zaměstnance sociálních služeb. Seznámila také s tím, že není řádně plněna dohoda podepsaná v prosinci 2023 týkající se přesčasů, odměňování a dalších problémů ve zdravotnictví a představila v této souvislosti kampaň s názvem Slibem neuzdravíš.

V diskusi delegáti informovali o situaci na svých pracovištích, hlavním problémem je nedostatek zaměstnanců, což leckde vede k omezování poskytované zdravotní péče.

Inspektorka BOZP Barbora Vančurová upozornila na aktuální problémy týkající se především pracovnělékařských prohlídek a kategorizace prací.

Krajská konference zvolila delegáty listopadové celostátní konference odborového svazu. Stali se jimi: Jaroslava Carrasco, Zuzana Černá, Michaela Hananuerová, Michal Hnaťuk, Alena Kopičová, Růžena Menšíková, Martina Müller, Šárka Neumannová, Tereza Picková a Jiří Pohořalý.

Na závěr jednání účastníci krajské konference přijali následující usnesení:

Delegáti krajské konference požadují:

– sjednocení odměňování v nemocnicích a na zdravotnických záchranných službách pod systém platů za podmínky dodržení memoranda ministra zdravotnictví Leoše Hegera, které uzavřel s LOK-SČL, a slibu, který dal OSZSP ČR, že proporcionálně platům lékařů zvýší platy ostatních zdravotníků. Zvýšení platů lékařů má být nastaveno od 1,5násobku do 3násobku průměrné mzdy. Zvýšení platů zdravotníků chceme odvíjet od platů v 10. platové třídě, kdy základ bude v 1. platovém stupni 1násobek průměrné mzdy a ve 12. platové třídě ve 12. stupni 2násobek průměrné mzdy. Změny v odměňování navrhujeme od sanitářů, kteří budou zařazeni od 4. platové třídy a jejich koeficient začne na 0,65násobku průměrné mzdy.

– aby úhradová vyhláška na rok 2025 zvýšila úhrady nemocnicím, ZZS a dalším poskytovatelům lůžkové zdravotní péče tak, aby bylo možné aplikovat zákon o jednotném odměňování. Zvýšení finančních prostředků je řádově v objemu okolo 40 mld. Kč.

– zvýšení platových tarifů ve veřejných službách a státní správě od 1. 1. 2025 o 15 % a žádají, aby na toto zvýšení zajistila vláda a Poslanecká sněmovna finance ve státním rozpočtu na rok 2025.

Delegáti krajské konference odmítají:

– další liberalizaci zákoníku práce a úvahy o výpovědi bez udání důvodu.

– další komercionalizaci ve zdravotnictví a sociálních službách.

Foto autorka

Aktuality 6. 9. 2024 / 17:23

Pražská KR – plnění programu OS od IX. sjezdu OS do 30. 6. 2024

Zpráva pražské krajské rady OS o plnění programu odborového svazu od IX. sjezdu odborového svazu do 30. června 2024.

Aktuality 17. 9. 2023 / 22:40

Brífink po pražské krajské konferenci

S novináři se na krátkém brífinku po skončení pražské krajské konference ve čtvrtek 14. září setkali členové vedení OS a čtyři předsedové odborových organizací, účastníci konference.

Aktuality 17. 9. 2023 / 20:58

Pražská krajská konference – 14. 9. 2023

Krajská konference OS odborových organizací z Prahy se konala ve čtvrtek 14. září.