Quo vadis české zdravotnictví?

Více než 130 členů Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů se 18. září sešlo v Praze v Lékařském domě, aby na setkání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a dalšími hosty informovali o skutečné situaci na svých pracovištích a dostali odpovědi na naléhavé aktuální otázky týkající se nedostatku personálu, přesčasů atd. Akce se účastnili jako hosté prezident České lékařské komory Milan Kubek a předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda. Diskusi si přišla poslechnout i místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová.

Záznam celého jednání najdete na: https://youtu.be/L5y6y_TCv4w?si=Oohj7r5x6YtiRboE
Všechny přednesené prezentace najdete níže jako soubory ke stažení.

Akci zahájila předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, která krátce připomněla současné hlavní problémy ve zdravotnictví.

Předseda lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel zrekapituloval dění kolem novely zákoníku práce, která umožňuje pro zdravotníky dvojnásobné množství práce přesčas. Zdůraznil, že léta platila dohoda z tripartity, že pokud se budou schvalovat novely harmonizující naše právo s právem Evropské unie, nebudou do nich vkládána žádná další, zvláště ne takto problematická témata. Tato dohoda nyní byla brutálně porušena. Odboráři oslovili opakovaně všechny poslance se žádostí, aby tento legislativní přílepek neschvalovali. Osobně o to žádali ve výborech Senátu. O schůzku požádali také prezidenta republiky Petra Pavla, což zůstalo zcela bez odpovědi. Novela byla schválená i s přílepkem a prezident ji podepsal.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) Ladislav Dušek se v prezentaci věnoval problematice lůžkového fondu, chybějících lékařů a zdravotních sester a dalšímu očekávanému vývoji v této oblasti.

Jeho kolegyně Markéta Bartůňková navázala informací o situaci sester na pracovištích, jejich přetěžování atd. a posteskla si na chybějící data, která by to mohla objektivně doložit.

Předsedkyně Dagmar Žitníková připomněla, že odborový svaz důrazně, ovšem marně, vystupoval proti schválení úhradové vyhlášky, která například umožňuje, aby se na odděleních následné péče, kde jdou převážně ležící nemocní, jedna sestra starala až o 45 těchto pacientů. Takovéto pracovní podmínky vyhánějí personál z nemocnic a není proto divu, že v roce 2019 po absolvování školy do nemocnic nastoupila jen jedna třetina sester.

Předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda seznámil s iniciativou Lékaři jsou jenom lidi, která vznikla jako reakce na legální zvyšování přesčasové práce zdravotníků. Zdůraznil, že iniciativa se netýká jen lékařů, ale všech zdravotníků a že rozhodně odmítá, aby se proti sobě stavěli lékaři a nelékaři, mladí a starší zdravotníci, nemocniční a ambulantní lékaři atd.

Předsedkyně Dagmar Žitníková připomněla, co vše již mnohokrát navrhoval odborový svaz jako možnosti zlepšení personální situace, co vše navrhoval jako benefity pro zaměstnance zdravotnictví. Zdůraznila, že peníze na účtech zdravotních pojišťoven jsou, systém zdravotního pojištění je v dobré kondici, ovšem zdravotníci a zdravotnictví nejsou v dobré kondici.

Ředitel odboru regulace cen a úhrad Ministerstva zdravotnictví Tomáš Troch k úžasu přítomných začal sdělením, že Česká republika se vyvíjí dobře, roste ekonomika, rostou mzdy a platy, je vyšší výběr zdravotního pojištění a inflace v nemocnicích je jiná než inflace dopadající na domácnosti. Ve své prezentaci se věnoval úhradové vyhlášce a kromě jiného sdělil, že se chystá personální posílení orgánů ochrany veřejného zdraví. (Podle dostupných informací je ve skutečnosti krajským hygienickým stanicím pro příští rok avizováno snížení o 2 % finančních prostředků na platy a o 5 % na provoz – poznámka autorky.)

Předsedkyně Dagmar Žitníková připomněla letitý požadavek odborů na sjednocení systému odměňování a na benefity pro zaměstnance.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek zdůraznil, že dokud ve zdravotnictví nebudou vytvořeny takové podmínky, aby tam lidé chtěli pracovat, dost personálu nebude. Hlavním problémem mladých lékařů je výše platů a mezd, obrovské množství přesčasů a nepřátelsky nastavené další vzdělávání.

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic se věnoval realizaci Strategického rámce rozvoje péče a zdraví v ČR do roku 2030 za období do roku 2023. Za jeden z důvodů personálních problémů označil velké zapojení žen ve zdravotnictví. Účastníci v následné diskusi dávali najevo, že podobných hezkých obecných úvah už slyšeli mnoho, ale realita, ve které žijí a pracují, je úplně jiná a vyžaduje rychlé a zcela konkrétní řešení.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se distancoval od návrhu na zvýšení přesčasů, zákon není Ministerstva zdravotnictví, ale Ministerstva práce a sociálních věcí, navíc jde o poslanecký návrh. Je to špatně a s ministrem Jurečkou budou hledat, jak to napravit. On sám pro zákon nehlasoval. Ovšem účastníci projednávání v Senátu mu připomněli, že Ministerstvo zdravotnictví tam tento návrh podpořilo. Předcházející změny ve vzdělávání zdravotníků označil za devastující a pokusí se je napravit, chce například zjednodušit a zpřehlednit atestace. Ministerskými návrhy se zároveň chystá odstartovat novodobou reformu zdravotní péče.

Před svým odchodem ministr Válek obdržel tři konkrétní společné požadavky Sekce mladých lékařů ČLK, LOK-SČL a OS zdravotnictví a sociální péče ČR – viz níže jako soubor ke stažení.

Po jednání následoval brífink.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 21. 12. 2024 / 7:48

Vláda schválila zvýšení platových tarifů

Vláda na svém zasedání ve středu 18. prosince schválila zvýšení platových tarifů pro všechny skupiny zaměstnanců veřejných služeb a státní správy.

Aktuality 21. 12. 2024 / 7:26

Kocourkov aneb Dění posledních dní

Kronika města Kocourkova je krásným českým literárním dílem, které často symbolizuje absurdní situace, kde všechno je obráceno naruby.

Aktuality 17. 12. 2024 / 12:55

PF 2025

Načíst další
 
Napište nám