Rok 2012 – rok protestů proti vládním asociálním reformám

Rok 2012

V čele vlády stál Petr Nečas (ODS).

Ministrem zdravotnictví byl Leoš Heger (TOP 09).

Ministrem práce a sociálních věcí byl Jaromír Drábek (TOP 09), kterého 16. listopadu 2012 vystřídala Ludmila Müllerová.

Ministrem financí byl Miroslav Kalousek.

Rok 2011 byl rokem protestů proti asociálním reformám pravicové vlády, včetně záměru radikálně snížit počty nemocničních lůžek či zavést nadstandardy. Koncem roku kvůli požadavku na zvýšení platů a mezd všech zaměstnanců ve zdravotnictví vznikla a pořádala společné protestní akce odborová Zdravotnická trojka (Z3), kterou tvořily Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů a Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků (POUZP).

Také nedostatečné financování sociálních služeb a tristní platy jejich zaměstnanců byly pro celý rok 2011 tématem jednání odborového svazu. V lednu 2012 výkonná rada ve svém usnesení vyzvala premiéra a vládu, aby se těmito problémy zabývali, protože stav a financování sociálních služeb vedou k jejich faktické likvidaci. Na následujícím jednání se odborový svaz od premiéra Nečase dozvěděl, že je velmi úspěšný, protože s nikým premiér tak často nejedná jako s ním. Předsedkyně Žitníková na to odpověděla, že cílem není setkávat se, ale zvýšit platy v sociálních službách. Zástupci vlády reagovali, že uznávají oprávněnost požadavků odborů, ale „žádné další finance pro sociální služby nebudou poskytnuty, neboť se nacházíme ve velmi těžké situaci“.

V úterý 27. března 2012 pět minut po dvanácté se v Praze před Ministerstvem zdravotnictví konala demonstrace, kterou pořádaly OS zdravotnictví a sociální péče ČR, podporovaný ČMKOS, spolu s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, Českou lékařskou komorou, Lékařským odborovým klubem – Svazem českých lékařů, Svazem pacientů ČR, Radou seniorů ČR a iniciativou ProAlt, podporu přišla vyjádřit také zástupkyně vysokoškolských studentů. Ministrovi Hegerovi byl z akce zaslán dopis požadující okamžité jednání ve věci dostupnosti zdravotních služeb, protože odbory považují za naprosto nepřijatelnou chystanou personální vyhlášku i nařízení vlády, které stanoví časovou a místní dostupnost zdravotních zařízení a časovou dostupnost jednotlivých zdravotnických úkonů.

V sobotu 21. dubna 2012 na 120 tisíc lidí zcela zaplnilo pražské Václavské náměstí na demonstraci pod heslem STOP vládě, STOP asociálním reformám, chceme nové volby. Šlo o nejmasovější protest od roku 1989.

Výkonná rada OS ve svém otevřeném dopise ministrovi zdravotnictví Hegerovi z 12. června 2012 konstatovala, že jeho „dosavadní působení ve funkci ministra zdravotnictví je katastrofou pro většinu zaměstnanců i pro pacienty“, a vyzvala ho k rezignaci.

Ministr Hegr slíbil zvýšení platů a mezd o 6,25 %, ale navzdory faktům zaměstnavatelů, že nemocnice dostávají jen 98 % úhrad roku 2011, odmítl na slíbené zvýšení dát peníze s tím, že nemocnice peníze mají a úmyslně je zadržují sociálnědemokratičtí hejtmani. Premiér Nečas ministra Hegera podpořil a odbory nepřímo vyzval, aby za prosazení slibu ministra zvýšit platy a mzdy o 6,25 % demonstrovaly před kraji a stávkovaly v nemocnicích.

Ve středu 25. 4. 2012 se pod heslem Pane ministře, mluvte s námi konala „okupace“ Ministerstva zdravotnictví – happening odborového svazu, Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a Svazu pacientů ČR kvůli připravovanému nařízení vlády o časové a místní dostupnosti zdravotní péče.

Ve dnech od 14. do 18. května 2012 stál na velmi frekventovaném místě stanice metra Anděl permanentní petiční a informační stan platformy Stop vládě.

V úterý 22. května 2012 se v Praze na trase ze Žižkova přes magistrálu k Úřadu vlády vydal protestní pochod odborů a občanských iniciativ organizovaný platformou Stop vládě. V úmorném vedru a dusnu se zúčastnily čtyři tisíce lidí.

Tristening (od slova tristní) před Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a před Ministerstvem kultury pořádala platforma Stop vládě 29. května 2012.

V pondělí 4. června 2012 se před Ministerstvem zdravotnictví konal happening s divadelními scénkami upozorňující na privatizační snahy v tomto resortu a na asociální reformy. Pořádal ho odborový svaz ve spolupráci s partnery z platformy Stop vládě.

Před Úřadem práce ČR a před Ministerstvem práce a sociálních věcí se ve středu 6. června 2012 konala protestní akce proti asociálním reformám pod heslem Nedáme svou důstojnost.

Ve čtvrtek 7. června se proti asociálním reformám protestovalo před Ministerstvem financí.

V následujících měsících o situaci ve zdravotnictví a o hrozících dopadech záměrů Ministerstva zdravotnictví odborový svaz velmi intenzivně jednal na všech úrovních, včetně krajů.

V úterý 13. listopadu 2012 delegáti celostátní konference vyhlásili po zhodnocení situace ve zdravotnictví a v sociálních službách stávkovou pohotovost a z důvodu nezvládnutí řízení resortu a uvedení mnoha nemocnic i pacientů do nejistoty a ohrožení jejich zdraví vyzvali k odstoupení ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Pod heslem Demokracie vypadá jinak se v sobotu 17. listopadu 2012 demonstrovalo v Praze na Václavském náměstí, kde se sešlo více než 25 tisíc lidí, i na dalších místech republiky, včetně Roudnice nad Labem, kde odbory bojovaly za záchranu Podřipské nemocnice.

Foto archiv odborového svazu

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 21:29

Rok 2018 – neplněné platové sliby a VIII. sjezd OS

Od počátku roku 2018 odborový svaz řešil, zda byly opravdu na všech pracovištích o 10 % zvýšeny platové tarify.

Aktuality 11. 3. 2023 / 20:54

Rok 2017 – OS v sociálních službách prosadil zvýšení tarifů o 23 %

Do roku 2017 členové odborového svazu vstupovali s novým výrazným benefitem – pojištěním na nepřetržitou právní pomoc.

Aktuality 10. 9. 2022 / 20:53

Rok 2016 – naléhavé požadavky na řešení nedostatku personálu

Do roku 2016 vstoupil odborový svaz s požadavkem na řešení kritického nedostatku zdravotníků v nemocnicích.

Načíst další
 
Napište nám