Rok 2013 – stávková pohotovost, petice za záchranu lázeňství

Rok 2013

V čele vlády stál do 10. července 2013 Petr Nečas (ODS), vystřídal ho nestraník Jiří Rusnok.

Ministrem zdravotnictví byl do 10. července 2013 Leoš Heger (TOP 09), vystřídal ho nestraník Martin Holcát.

Ministryní práce a sociálních věcí byla do 10. července 2013 Ludmila Müllerová, vystřídal ji nestraník František Koníček.

Ministrem financí byl do 10. července 2013 Miroslav Kalousek, vystřídal ho nestraník Jan Fischer.

Rok 2012 byl rokem plným protestů a skvělým výsledkem bylo, že se podařilo zabránit zrušení 32 nemocnic, jak to mělo v plánu Ministerstvo zdravotnictví spolu se zdravotními pojišťovnami.

Krizový štáb sdružující Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů ČR, Národní radu osob se zdravotním postižením ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, za podpory Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech Moravy, Odborového svazu dopravy, Federace strojvůdců ČR, Svazu odborářů služeb a dopravy, Českomoravské konfederace odborových svazů, České lékařské komory, Rady seniorů ČR a České internistické společnosti ČLS JEP ve svém prohlášení z 11. února 2013 varuje, že Ministerstvo zdravotnictví dál prohlubuje krizi ve zdravotnictví. Když se nepodařilo nemocnice zlikvidovat administrativně, vydalo se cestou ekonomické likvidace nemocnic, a to formou úhradové vyhlášky, která měla podobu nevídaného snížení úhrad za poskytnutou zdravotní péči.

Odborový svaz se intenzivně zabýval také hrozbou krachu léčebných lázní a inicioval ustavení Krizového štábu lázní.

Řešil rovněž hrozící důsledky snížených dotací v sociálních službách.

Předsedkyně Žitníková se 18. dubna 2013 s žádostí o urychlené řešení těchto problémů obrátila dopisem na premiéra Petra Nečase.

Odborový svaz se angažoval v podepisování petice Chceme kvalitní zdravotnictví i petice za záchranu českého lázeňství.

Odborový svaz finančními dary pomohl kolegům postiženým povodněmi.

Ve dnech 23. až 25. května se výkonná rada OS v Banské Štiavnici sešla se slovenskými kolegy.

Odborový svaz tvrdě vystupoval proti odstátnění fakultních nemocnic a jejich přeměně na univerzitní nemocnice, v nichž by neplatily platové tarify.

Odborový svaz pečlivě sledoval situaci v krajích a vystupoval proti různým transformacím a zakládání společné akciové společnosti.

Odborový svaz se významně a úspěšně angažoval v záchraně léčebny Vesna v Janských lázních.

Kvůli hrozbě rychlé likvidace českého lázeňství se Krizový štáb lázní 8. srpna 2013 obrátil otevřeným dopisem na premiéra Jiřího Rusnoka a ministra zdravotnictví Martina Holcáta.

Výkonná rada OS vyzvala 10. září 2013 premiéra Rusnoka, ministra Holcáta a celou vládu k urychlené akci na záchranu nemocnic, čili k co nejrychlejšímu poskytnutí finanční pomoci nemocnicím.

Krizový štáb lázní jednal 17. září 2013 o kritické situaci v lázních s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem.

Dnem 9. října 2013 vstoupil odborový svaz do stávkové pohotovosti. Reagoval tak na neřešené naléhavé problémy ve zdravotnictví, včetně lázeňství, a v sociální péči.

Tlak odborového svazu vedl k tomu, že byly zvýšeny úhrady za státní pojištěnce. Výkonná rada OS na svém jednání 12. listopadu ocenila, že se vláda snažila zlepšit financování zdravotnictví a pomoci lázním.

Foto archiv odborového svazu

Aktuality 11. 3. 2023 / 21:29

Rok 2018 – neplněné platové sliby a VIII. sjezd OS

Od počátku roku 2018 odborový svaz řešil, zda byly opravdu na všech pracovištích o 10 % zvýšeny platové tarify.

Aktuality 11. 3. 2023 / 20:54

Rok 2017 – OS v sociálních službách prosadil zvýšení tarifů o 23 %

Do roku 2017 členové odborového svazu vstupovali s novým výrazným benefitem – pojištěním na nepřetržitou právní pomoc.

Aktuality 10. 9. 2022 / 20:53

Rok 2016 – naléhavé požadavky na řešení nedostatku personálu

Do roku 2016 vstoupil odborový svaz s požadavkem na řešení kritického nedostatku zdravotníků v nemocnicích.